Kalistenika – spartański trening

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Kalistenika – spartański trening
Chcąc urozmaicić swoje treningi rozpocząłem poszukiwania metody treningowej, którą mógłbym wprowadzić do swojego planu treningowego. W tym celu przeglądałem różne strony i fora internetowe. Moją uwagę szczególnie zwróciła tak zwana kalistenika. Niestety nigdzie nie znalazłem zbyt wielu informacji na jej temat, poza tym, że jest to trening wykonywany jedynie z obciążeniem własnego ciała. Czy mógłbym prosić o więcej informacji na temat tej metody treningowej?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w swoim życiu wykonywało już ćwiczenia zaliczające się do kalisteniki. Doskonałym przykładem są bardzo popularne „pompki” oraz przysiady. Cechą charakterystyczną tej metody treningowej jest wykonywanie ćwiczeń jedynie z obciążeniem własnego ciała. W kalistenice nie uświadczysz hantli, sztang, czy też innych przyrządów treningowych, które znajdują się w praktycznie każdej siłowni i stanowią podstawę typowego treningu siłowego. Dominują w niej za to ćwiczenia, w których należy pokonać opór swojego ciała – całego, na przykład w czasie podciągania na drążku lub też jego części, między innymi podczas unoszenia nóg.

Pochodzenie kalisteniki

Uważa się, że kalistenika powstała w Starożytnej Grecji. Słowo to w języku greckim klasycznym znaczy „piękno i siła”. Pierwsze wzmianki o tej metodzie treningowej pochodzą od Herodota, który wspominał, że była ona wykorzystywana przez Spartan przed nadchodzącą bitwą pod Termopoliami. Według rzymskiego historyka Liwiusza z kalisteniki bardzo chętnie korzystali również rzymscy gladiatorzy. W średniowieczu trening z obciążenie własnego ciała był wykorzystywany przez giermków, którzy kandydowali na rycerzy. Warto również podkreśli, iż to właśnie od kalisteniki wywodzi się gimnastyka sportowa.

Street workout czyli współczesna kalistenika

Wzrost popularności siłowni w drugiej połowie XX wieku sprawił, że kalistenika stała się zapomnianą metodą treningową. Do gwałtownego wzrostu jej popularności przyczynił się Paul Wade, a konkretnie wydana przez niego książka: „Skazany na trening. Zaprawa więzienna.”. Opisał on w niej 6 ćwiczeń, które niejako stanowią podstawę współczesnej kalisteniki. Dzięki powyższej książce oraz licznym filmikom umieszczanym w Internecie kalistenika narodziła się na nowo jako street workout.

Na co wpływa kalistenika?

Ćwiczenia wchodzące w skład kalisteniki przyczyniają się przede wszystkim do znacznej poprawy wytrzymałości siłowej. Ponadto ich systematycznie wykonywanie prowadzi także do zwiększenia siły generowanej przez mięśnie oraz wzrostu masy mięśniowej. Wykorzystując w procesie treningowym kalistenikę można również poprawić koordynację ruchową oraz gibkość. Warto podkreślić, że ta metoda treningowa w doskonały sposób wpływa na poprawę definicji (rzeźby) mięśni. Godny odnotowania jest również fakt, iż kalistenika w pozytywny sposób oddziałuje również na układ krwionośny.

Podstawowe ćwiczenia

W swojej książce Paul Wade wyróżnił sześć podstawowych ćwiczeń. Zalicza się do nich:

  1. pompki – angażują mięśnie klatki piersiowej oraz mięśnie odpowiedzialne za prostowanie przedramion (tricepsy)
  2. podciąganie na drążku – bodźcuje mięśnie pleców oraz mięśnie, które zginają przedramię (bicepsy)
  3. przysiady – angażują mięśni nóg i pośladków
  4. unoszenie nóg – bodźcuje mięśnie brzucha oraz mięśnie odpowiedzialne za prostowanie do przodu ud
  5. mostek – angażuje mięśnie pleców, ud, pośladków oraz rąk
  6. pompki w staniu na rękach – bodźcuje mięśnie zlokalizowane w obrębie obręczy barkowej

Każde z powyższych ćwiczeń posiada 10 różnych wariantów różniących się między sobą trudnością. Dzięki temu każdy, czy to początkujący, czy też osoba ćwicząca od wielu lat, znajdzie odpowiednie dla swojego poziomu sprawności fizycznej ćwiczenie.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj