Dlaczego mięśnie rosną?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dlaczego mięśnie rosną?
Od kilku miesięcy systematycznie uczęszczam na siłownię. Od samego początku moim celem było zbudowanie masy mięśniowej. Wraz ze wzrostem masy ciała zaobserwowałem również zwiększenie się obwodów poszczególnych części ciała. Wzrost masy ciała i obwodów był szczególnie zauważalny w początkowym etapie procesu treningowego. Dlaczego pod wpływem treningu mięśnie rosną? Czy rodzaj wykonywanego treningu ma wpływ na przyrost masy mięśniowej?

Rodzaje mięśni

W ciele człowieka występują trzy rożne typy tkanki mięśniowej. Najliczniejszą grupę stanowi tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa. Wchodzi ona w skład mięśni szkieletowych, które stanowią około 40% masy ciała w przypadku mężczyzn i 23% u kobiet. Wraz z kośćmi, ścięgnami oraz więzadłami tworzy ona aparat ruchu. To właśnie dzięki niej poruszamy się, ćwiczymy oraz utrzymujemy wyprostną pozycję ciała. Drugie miejsce pod względem procentowego udziału w ogólnej masie ciała człowieka zajmuje tkanka mięśniowa gładka. Działa ona niezależnie od naszej woli i jest odporna na zmęczenie. W ciele człowieka można ją znaleźć w ścinach przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych, a także w drogach oddechowych. Ostatni rodzaj tkanki mięśniowej, to tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana sercowa. Jak sama nazwa wskazuje występuje ona w sercu tworząc mięsień sercowy.


Budowa mięśnia

Mięśnie szkieletowe, bo o nich będzie mowa w dalszej części artykułu, zbudowane są z włókien mięśniowych. Jest to najmniejsza jednostka organizacyjna mięśnia. Włókno mięśniowe ma budowę typowej komórki zwierzęcej. Jedynymi elementami, które wyróżniają je od innych komórek, to duża liczba jąder komórkowych położonych na obwodzie oraz znajdujące się we wnętrzu włókienka kurczliwe (miofibryle). Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż człowiek rodzi się z góry określoną ilością włókien mięśniowych. W toku całego życia ich ilość się nie zmienia. W związku z tym, by zwiększyć masę mięśniową i obwody poszczególnych mięśni, należy wzmocnić włókna mięśniowe tworzące dany mięsień. W tym celu należy stosować odpowiedni trening.


Adaptacja mięśni

Jedną z cech tkanki mięśniowej, tak bardzo pożądaną przez mężczyzn, jest jej tak zwana plastyczność. Dzięki niej mięśnie mogą dostosować się do rodzaju obciążenia, które muszą pokonywać. W związku z tym w trakcie procesu treningowego dochodzi w mięśniach do daleko idących zmian. Dotyczą one zarówno cech skurczu, jak i parametrów biochemicznych włókien mięśniowych. Zmiany te mają na celu optymalizację pracy mięśni. W przypadku treningu wytrzymałościowego zmiany, do których dochodzi w tkance mięśniowej umożliwiają wykonywanie wysiłku fizycznego przez dłuższy czas ze stałą, wysoką efektywnością. Z kolei intensywny trening siłowy prowadzi do wzrostu obwodów poszczególnych włókien mięśniowych, zmian cech ich skurczów oraz modyfikacji sposobu pobudzania jednostek ruchowych (wszystkich włókien mięśniowych unerwionych przez jeden nerw). Przejawia się to poprzez wzrost masy mięśniowej, zwiększenie obwodów poszczególnych mięśni poddanych treningowi, a także poprawę generowanej przez mięśnie siły maksymalnej.


Warto ćwiczyć

Systematyczny trening pozwoli dokonać pożądanych zmian w układzie ruchu. Należy jednak pamiętać, by dobrać odpowiedni rodzaj treningu do celu, który chcemy osiągnąć. Inaczej będą wyglądały treningi osoby, której zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, a inaczej treningi kogoś, kto przygotowuje się do przebiegnięcia maratonu. Warto pamiętać, że proces dochodzenia do optymalnej formy jest procesem długotrwałym wymagającym systematycznych, odpowiednio zaplanowanych treningów. Nie zapominajmy również, że w początkowej fazie procesu treningowego łatwiej jest o szybkie i widoczne postępy, niż w dalszych, bardziej zaawansowanych etapach.


Warto było napomnieć też o tym jaki rodzaj wysiłku pobudza różne włókna mięśniowe, a także o działaniu hormonów i o tym, z czego te mięśnie są budowane.

Bardzo bardzo ogólnie wszystko powiedziane.

Brakuje dla mnie tylko kilku słów na temat odżywiania