Dieta paleo, czyli jak jedli nasi przodkowie

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dieta paleo, czyli jak jedli nasi przodkowie
Dieta paleolityczna nazywana zwyczajowo dietą paleo powstała na bazie informacji o tym, co jedli nasi praprzodkowie w czasach prehistorycznych. Powrót do korzeni może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia, ale należy mieć na uwadze, że nie jest to dieta idealna w naszych czasach.

Nasi przodkowie jedli to, do czego mieli dostęp. W związku z tym ich dieta obfitowała w upolowane mięso i ryby, a także zebrane rośliny, owoce i warzywa. Nie mieli natomiast dostępu do zbóż uprawnych, produktów mlecznych, roślin strączkowych oraz cukru i innych przetworzonych produktów. Ich dieta była zatem dość prosta.

Różnice między dietą paleo a racjonalną współczesną dietą:

  • dieta paleo charakteryzowała się większą ilością białka w porównaniu z aktualnymi normami spożycia tego składnika
  • spożycie tłuszczów było porównywalne lub nieco wyższe, ale ich jakość lepsza (głównie tłuszcze jedno- i wielonienasycone), ponieważ nie istniały wtedy tłuszcze przetworzone
  • dużo niższe spożycie węglowodanów w diecie paleo niż w diecie nowożytnej, związanie z brakiem dostępu do produktów wysokowęglowodanowych (ryże, kasze, makarony, pieczywo) i warzyw skrobiowych oraz cukru, które w obecnej diecie są powszechne
  • większe spożycie błonnika w diecie paleo wynikające z wysokiego spożycia warzyw i owoców (prawdopodobnie nie poddanych żadnej obróbce technologicznej, która w czasach obecnych obniża poziom błonnika)
  • dieta paleo obfitowała w witaminy i minerały, spożycie sodu było niższe niż dotychczas, a potasu wyższe.

Potencjalne korzyści zdrowotne

Wstępne badania wykazały obiecujące rezultaty dotyczące korzystnych zmian czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Niektórzy badacze uważają również, że dieta paleo może posiadać potencjał erogeniczny, czyli wspierać nasze ciało w ogólnym funkcjonowaniu, poprawie wydajności i sprawności oraz szybszej regeneracji. Ma to wynikać z wysokiej zawartości białka i aminokwasów rozgałęzionych, właściwości alkalizujących, korzystnej proporcji kwasów omega-6 i omega-3 oraz niewielkiej ilości substancji antyodżywczych.

Wady?

Dieta paleo jest mimo swojego korzystnego potencjału jednak dość kontrowersyjna, ponieważ wywraca do góry nogami aktualne zalecenia dotyczące ilości spożycia głównych makroskładników. Ilość białka w diecie paleo kształtuje się na poziomie 19-35% dziennego zapotrzebowania energetycznego, a w diecie racjonalnej jest to 12-15%. W przypadku tłuszczów jest to 28-47% w diecie paleo i 25-30% w diecie racjonalnej. Węglowodanów w diecie paleo jest natomiast dużo mnie, bo 22-40%, a aktualne zalecenia proponują spożycie 55-60% tego makroskładnika.