Odżywianie

Jakie suplementy rzeczywiście warto przyjmować?

Rynek suplementów jest bardzo szeroki, a mnogość producentów i różnych substancji może Cię przyprawić o ból głowy. Nie da się przyjmować wszystkich dostępnych środków – nie jest to nawet wskazane, ale w dążeniu do idealnej sylwetki czy muskulatury jesteś w stanie zrobić prawie wszystko. Brzmi znajomo? Z pomocą przyjdzie stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej na temat suplementów diety, które warto stosować uprawiając sport i tych, których spożywanie nie ma sensu.

Mięso czy nabiał – które białko lepsze?

Zarówno mięso jak i nabiał to popularne źródło białka w diecie większości ludzi. Sportowcy są grupą, która przywiązuje do tego składnika szczególnie dużą wagę. Które białko jest zatem najlepszego dla osób aktywnych fizycznie i czy w ogóle można to jednoznacznie rozstrzygnąć?

Przegląd napojów energetyzujących

Na pewno nie jednemu z nas zdarzyło się pić w czasie zmęczenia napoje energetyzujące, popularnie zwane energetykami, z nadzieją, że dzięki nim będziemy mniej senni i bardziej skupieni. Można je dostać praktycznie w każdym sklepie, ich wybór jest bardzo duży, a często są one reklamowane nawet przez sportowców. Czy jednak powinniśmy je spożywać? Sprawdźmy co się znajduje w najpopularniejszych napojach.

Ryzykowny karagen

Karagen (E 407) to naturalny dodatek do żywności. Jego liczne funkcje pozwalają na wykorzystywanie go w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Substancja oficjalnie uznana za bezpieczną. Spędza jednak sen z powiek wielu naukowcom donoszącym o jej rakotwórczym działaniu. Czy my, konsumenci musimy obawiać się o nasze zdrowie i życie spożywając go codziennie w naszej diecie?

Co warto wiedzieć o karpiu?

Karp – symbol wigilijnego stołu. Okazuje się, że to nie tylko tradycja i przyzwyczajenie. Ryba ta bowiem jest źródłem wielu wartościowych składników. Wbrew krążącym plotkom bez wahania można polecić go zarówno osobom odchudzającym się, jak i aktywnym fizycznie.

Zdrowotne właściwości miodu manuka

Miodem, który zyskał popularność w ostatnich czasach jest miód manuka o udowodnionych pozytywnych właściwościach zdrowotnych. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać jego możliwości.

Ser biały – idealny dla sportowca

Ser biały to ulubieniec zwłaszcza sportowców oraz osób odchudzających się i dbających o linię. Nic dziwnego, z jego pomocą możemy przygotować ciekawe, wysokobiałkowe posiłki idealne zarówno przed, jak i po treningu.

Cała prawda o witaminie C

Witamina C to jedna z najbardziej znanych witamin. Sięgamy po nią, aby się wzmocnić, pokonać chorobę, oczyścić organizm. Czy rzeczywiście preparaty, które można znaleźć na aptecznych półkach są godne zaufania?

Czy surowe mięso można bezpiecznie jeść?

Jedzenie surowego mięsa wiąże się z ryzykiem. Chwila przyjemności może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, niekiedy również i życiu. Wielbiciele tatara czy carpaccio jednak twierdzą, że smak tych dań warty jest takiego ryzyka. Czy rzeczywiście musimy obawiać się surowego mięsa?

Czy wiesz, że odżywka to też kalorie?

Wielu sportowców na pewno wie, że spożywając suplementy w postaci odżywek białkowych, gainerów czy węglowodanów dostarcza do organizmu dodatkowe kalorie. Nie wszyscy jednak mogą zdawać sobie z tego sprawę, a sytuacja ta może mieć znaczący wpływ na rezultaty naszych wysiłków.