Odżywianie

Jak w łatwy sposób przyciąć kalorie i stracić na wadze?

Aby stracić na wadze nie zawsze trzeba się trzymać restrykcyjnej diety. Czasami wystarczy zmodyfikować swoje złe przyzwyczajenia i niewielkim wysiłkiem również można stracić zbędne kilogramy. Poniżej kilka rozwiązań, które Ci w tym pomogą.

Jak uniknąć przejedzenia?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zjeść tak dużo, że myślałeś, że pękniesz, a odejście od stołu wydawało się czymś ledwo wykonalnym? Oto kilka rad jak uniknąć nadmiernego przejadania się, które po fakcie może powodować u nas wyrzuty sumienia i złe samopoczucie.

Śniadanie bogate w błonnik

Chcesz zjeść szybkie, ale pożywne, dające energii i smaczne śniadanie? Zadbaj o to, aby znalazły się w nim produkty bogate w błonnik, który ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Znajdziesz go głównie w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych i orzechach.

Zrób to sam - smaczny koktajl odżywczy

Często zarówno przed jak i po wysiłku nie mamy ochoty na jedzenie, jednak warto by było odżywić organizm i dostarczyć mu kalorii, dzięki którym będziemy mieli energię do wysiłku i regeneracji. W takim przypadku pomocne mogą być samodzielnie przygotowane koktajle, których płynna konsystencja jest dużo łatwiejsza do spożycia.

Zadbaj o swój cholesterol

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi to w krajach wysokorozwiniętych bardzo często występujące schorzenie. Nie dotyczy ono, jakby się mogło wydawać, tylko osób otyłych i starszych, ale także młodych i szczupłych. W takiej sytuacji warto zadbać o swoją dietę, ponieważ zbyt wysoki cholesterol może być przyczyną dużo gorszych powikłań, prowadzących nawet do śmierci.

Zdrowe serce dzięki codziennej diecie

Czy wiesz, że Twoje serce każdego dnia przepompowuje kilka tysięcy litrów krwi, dostarczając do komórek niezbędny tlen? To bardzo pracowity narząd, o który trzeba odpowiednio dbać. Pomocne w tym mogą być pewne wskazówki dietetyczne, które warto zastosować w swoim codziennym żywieniu.

Orzechy, nasiona i ziarna w diecie sportowca

Orzechy, nasiona i ziarna to wartościowe produkty spożywcze w diecie każdego człowieka. W przypadku sportowców mogą stać się szybką i zdrową, dodającą energii przekąską. Zawierają także korzystne tłuszcze, błonnik oraz mnóstwo witamin i minerałów. Warto zatem urozmaicić swoją dietę w te składniki.

Co jeść aby się nie przeziębić?

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonego zachorowania na przeziębienie i grypę. Sprzyja temu duża różnica temperatur na dworze i w pomieszczeniach, a także nieco mniejsze spożycie świeżych warzyw i owoców, bogatych w substancje stymulujące odporność. Istnieją jednak produkty dostępne cały rok, które warto spożywać szczególnie zimą, z uwagi na ich możliwości zapobiegania infekcjom.

Uważaj na żywność "bez tłuszczu" i "bez cukru"

Moda na odchudzanie spowodowała, że niektóre produkty spożywcze zostały produkowane w wersjach „dietetycznych” czyli ze zmniejszoną, w stosunku do ich normalnych wersji, zawartością cukru i tłuszczu. Pomysł wydaje się być idealny, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że takie modyfikacje mogą mieć również negatywny wpływ na produkt i pogarszać jego walory odżywcze i smakowe.

Jak uniknąć przetworzonej żywności?

W czasach obecnych, kiedy dostęp do żywności jest łatwy i praktycznie wszystko można kupić oraz przechować przez dość długi czas trudno jest znaleźć jedzenie, które nie byłoby w żaden sposób przetworzone. Chwytliwe ostatnio hasła typu „żywność naturalna”, „żywność bio”, „produkty pełnoziarniste” często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak poradzić sobie na zakupach i wybierać świadomie zdrowie i jak najmniej przetworzone produkty?