Odżywianie

Sportowiec na wege

Wiele osób jest przeświadczonych, iż jedynie jedzący mięso sportowiec może osiągać dobre wyniki i dostarczyć organizmowi odpowiednich dawek aminokwasów niezbędnych. Białko roślinne uznaje się za niepełnowartościowe, dlatego niektórzy nie wliczają go nawet do bilansu odżywczego diety. Okazuje się jednak, iż dobrze dobrana dieta wegetariańska może być z sukcesem stosowana przez osoby ćwiczące.

Czas na przekąskę – sięgnij po bakalie

Dietetycy zalecają, aby każdego dnia spożywać trzy główne posiłki i co najmniej jedną (a najlepiej dwie) przekąski. Często jednak w natłoku obowiązków nie mamy czasu na zjedzenie wartościowego dania i sięgamy po pierwszą lepszą rzecz jaką mamy pod ręką. Zwykle są to słodycze, które nie tylko są zgubne dla sylwetki, ale też zaspokajają głód jedynie na krótką chwilę.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Coraz cieplejsze dni zachęcają nas do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Mamy więcej energii, chętniej wychodzimy na spacery, wybieramy się na rowerowe przejażdżki, organizujemy pikniki. Tymczasem gdy temperatura powietrza wzrasta, bardzo szybko możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jak temu zapobiec?

Banan – także dla osób odchudzających się

Banany często uznawane są jako owoce dobre dla sportowców, jednak niewłaściwe dla osób odchudzających się. Tymczasem ich smakiem mogą cieszyć się także ci, którzy dbają o figurę, ponieważ banany, chociaż dostarczają więcej kalorii niż inne owoce, są także źródłem cennych związków.

Dobra dieta = sukces w zawodach

Wielu sportowców przypomina sobie o tym jak ważne jest odżywianie, na kilka dni przed zawodami oraz w dniu startowym. Tymczasem od rodzaju diety może zależeć osiągniecie sukcesu lub poniesienie porażki. Pojawia się więc szereg wątpliwości dotyczących tego co jeść i jak często, a także jak powinien wyglądać oraz kiedy powinien mieć miejsce ostatni posiłek przed zawodami.

Mięso vs. odżywka

Białko od zawsze uważane było za kluczową substancję odżywczą dla sportowców. Jest ono niezbędne do budowania mięśni, ich regeneracji i do osiągania sukcesów w sporcie. Kwestie te są bezsprzeczne. Białko białku nie jest jednak równe, zastanówmy się zatem, który jego rodzaj przyniesie więcej korzyści dla organizmu: czy białko pochodzące z pożywienia (dla przykładu weźmy mięso) czy może białkowa odżywka?

Żurawina dobra na...

Od dawna była uznawana za roślinę o prozdrowotnych właściwościach, zwłaszcza w odniesieniu do układu moczowego. Dzisiejsze badania tylko potwierdzają jej dobroczynny wpływ na organizm.

Mleko ESL

Jak wiele nas lubi mleko... UHT to syf pasteryzowane w temperaturze 2 krotnie wyższą od temperatury wrzenia... na rynek wchodzi jednak nowe mleko ESL

Sławna oliwa z oliwek

W krajach śródziemnomorskich jest używana niemal do każdej potrawy, a i u nas rośnie zainteresowanie tym tłuszczem. Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek znane i cenione są już od dawna. Jest ona wykorzystywana jako naturalny lek i substancja pomagająca w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, jak również w kosmetologii. Czemu zatem zawdzięcza swoją sławę i co w sobie kryje?

Zachowaj zdrowie i zgrabną sylwetkę

Każdy z nas chciałby przez długie lata cieszyć się doskonałym zdrowiem, a także móc się pochwalić zgrabną sylwetką. Istnieje kilka zasad, które pomogą nam to uzyskać.