5 korzyści stosowania karnityny

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
5 korzyści stosowania karnityny
L-karnityna jest naturalnie występującym aminokwasem, który możemy znaleźć w mięsie oraz nabiale. Jej zadaniem jest ochrona mitochondriów. Bierze także, udział w metabolizmie energetycznym. Dodatkowo sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i zapobiega starzeniu się organizmu.. Dlatego coraz więcej osób zwraca się w stronę spożywania jej z suplementów. W tym artykule poznacie 5 korzyści ze stosowania karnityny.

1. Karnityna poprawia wydajność ćwiczeń

Zapotrzebowanie na l-karnitynę u osób trenujących zwiększa się. Badania pokazują, że stosowanie jej sprzyja poprawie wydajności ćwiczeń. Doświadczenie przeprowadzone na grupie rowerzystów wykazało, że po spożywaniu 2 gramów l-karnityny z 80 gramami węglowodanów dziennie, spowolniło uszczuplanie się zapasów glikogenu podczas wysiłku. W efekcie mogli oni jechać dłużej.  Dowodzi to także, że dzięki karnitynie korzystali oni w większym stopniu z zapasów tłuszczu.

2. Karnityna przyjmowana z węglowodanami redukuje magazynowanie tłuszczu

Kolejne badanie wykazało, że stosowanie l-karnityny w połączeniu z węglowodanami wpłynęło pozytywnie na zmniejszenie magazynowania się tkanki tłuszczowej. Osoby, które miały nadmiar kalorii bez stosowania karnityny oczywiście zyskały tkankę tłuszczową. Natomiast osoby, które stosowały dodatkowo karnitynę nie zanotowały dodatkowego wzrostu tkanki tłuszczowej. Może to być spowodowane tym, że l-karnityna sprzyja wykorzystaniu tłuszczu w celach energetycznych. Dodatkowo podnosi poziom wydatku energetycznego podczas wysiłku.

3. Karnityna zwiększa szybkość podczas biegania i zmniejsza wydzielanie kwasu mlekowego

Kolejne badania wykazywały, że stosowanie 3 g karnityny przed wysiłkiem wpłynęło na osiąganą prędkość piłkarzy. Zmniejszona została także ilość kwasu mlekowego jaka była u nich wydzielana. Stosowanie 4 g karnityny nie zwiększyło efektów, co może oznaczać, że 3 g są progiem efektywności. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy podnieść swoją wydajność podczas ważnych zawodów.

Najważniejsze zalety jakie można wyliczyć po powyższych badaniach są następujące:

  • karnityna podnosi wydolność organizmu poprzez wpływ na metabolizm energetyczny
  • opóźnia procesy starzenia się oraz opóźnia pojawienie się zmęczenia, zmniejszając wydzielanie kwasu mlekowego
  • chroni komórki mięśni przed uszkodzeniami i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej

4. Karnityna poprawia wrażliwość androgenów i może podnieść poziom testosteronu

Stosowanie karnityny przez 3 tygodnie zwiększyło syntezę białek w organizmie. Synteza taka wpływa na budowanie masy mięśniowej oraz regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych. Dodatkowo, naukowcy potwierdzają wpływ karnityny na wrażliwość receptorów androgenów wiążących testosteron. Takie jej oddziaływanie sprzyja budowie masy mięśniowej oraz regeneracji, tak samo jak zwiększenie syntezy białek. Wedle badań u osób chorych, jest ona w stanie podnieść poziom testosteronu, tak samo skutecznie, jak podawanie go sztucznie.

5. Jak i kiedy stosować karnitynę?

L-karnitynę można stosować w różnych dawkach, jednak najbardziej skuteczne wydaje się zażywanie 3 gramów na dobę razem z 80 gramami węglowodanów przed wysiłkiem. Producenci suplementów zalecają różne dawki. Najniższe to 500 mg, a najwyższe to 6 gramów. Warto także pamiętać, że w przypadku niedoborów, karnityna zażywana z suplementów nie będzie sprzyjać spalaniu tkanki tłuszczowej. Na niedobory narażeni są wegetarianie, weganie oraz osoby chore. Część osób jedząca mięso także może mieć niedobory, dlatego warto zastanowić się nad spożywaniem karnityny z dodatkowych źródeł takich jak suplementacja.


Jak długo przed treningiem stosować karnityne w tabletkach, aby uzyskać najlepszy efekt spalania tłuszczu?;)