5 największych błędów żywieniowych przed wysiłkiem

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
5 największych błędów żywieniowych przed wysiłkiem
To co zjesz przed wysiłkiem może mieć ogromne znaczenie na rezultat Twojej aktywności fizycznej. Jeżeli czasami ćwiczy Ci się lepiej, a czasami gorzej zastanów się, czy nie popełniłeś błędów żywieniowych, które mogły mieć na to wpływ. Niektóre produkty spożywcze mogą wpływać pozytywnie na nasz organizm podczas wysiłku, a inne wręcz mogą nam przeszkadzać. Kluczem do sukcesu jest unikanie niekorzystnych przekąsek i wybieranie tych, które zjedzone o odpowiedniej porze wpłyną korzystnie na nasze wyniki sportowe.




1. Uwaga na orzechy

Orzechy to bardzo dobre źródło witamin, minerałów oraz zdrowych tłuszczy. Przed wysiłkiem jednak nie powinniśmy nadmiernie obciążać organizmu tłuszczem z uwagi na to, że jego trawienie jest dłuższe niż innych składników odżywczych. Lepiej jest zatem nie jeść ich na minimum godzinę przed wysiłkiem ponieważ nasz układ pokarmowy będzie zużywał energię na ich trawienie, która mogłaby być nam dodatkową pomocą podczas aktywności. Staraj się zatem tuż przed wysiłkiem unikać spożywania tłuszczu w dużych ilościach.

2. Obciążający błonnik

Błonnik to bardzo ważny składnik naszego pożywienia, który pomaga w prawidłowej pracy przewodu pokarmowego oraz utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, może on także obniżać ryzyko zachorowalności na różne choroby. Z uwagi na to, że błonnik nie jest trawiony w naszym organizmie lepiej jest go nie spożywać na krótko przed wysiłkiem ponieważ może nieco obciążyć nasz organizm. Ponadto błonnik może przyspieszyć perystaltykę jelit, co niekoniecznie jest pożądane podczas wysiłku fizycznego.

3. Batonik lub napój proteinowy

Energia do wysiłku w naszym organizmie pochodzi z glikogenu, który jest zgromadzony w wątrobie i mięśniach. Glikogen powstaje dzięki spożywaniu produktów bogatych w węglowodany. Spożywanie zatem produktów białkowych przed wysiłkiem takich jak napoje czy batoniki nie ma większego sensu, gdyż nie dodadzą nam one potrzebnej energii. Warto zatem przed wysiłkiem uzupełniać węglowodany, ale w rozsądnych ilościach.

4. Niejedzenie śniadania

Możesz nie być wielkim fanem jedzenia od rana, ale badania pokazują, że zjedzenie nawet niewielkiego posiłku może się przyczynić do poprawy osiągnięć i wzrostu energii. Śniadanie wcale nie musi być wyszukane, najlepsze są proste sprawdzone propozycje. Jeżeli nie wiesz co lepiej na Ciebie zadziała popróbuj, ale pamiętaj, żeby nigdy nie eksperymentować w dzień zawodów, nawet jeśli ktoś Ci powie, że na niego dany posiłek świetnie wpływa. Każdy z nas jest indywidualny i może różnie reagować, dlatego trening to dobry czas na próbowanie nowych rzeczy.

5. Przeładowanie węglowodanami

Maksymalny poziom glikogenu w organizmie to ideał do którego warto dążyć przed zawodami. Nie można jednak przesadzić, ponieważ jak się powszechnie mówi „co za dużo to niezdrowo”. Zbyt wysoka podaż węglowodanów może spowodować wahania poziomu cukru we krwi oraz rozstrój przewodu pokarmowego. Trzymaj się zatem w tej kwestii ogólnie przyjętych zasad ładowania węglowodanami i nie spożywaj ich w nadmiernych ilościach.