6 zasad, jak poprawnie stosować cheat meal

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
6 zasad, jak poprawnie stosować cheat meal
Na cheat meal czekają nawet osoby, które dietę mają dopiero w planach. Owiany mistycyzmem posiłek, który pozwoli nam odstąpić od stosowania rygorów diety, jest sposobem na odciążenie zmęczonej psychiki, a także zmiany w metabolizmie, który do tej pory dostawał zmniejszone racje żywnościowe. Poznaj 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal!

Cheat meal – co i jak?

Po pierwsze i najważniejsze - cheat meal nie oznacza dnia obżarstwa bez opamiętania. Jest jednym posiłkiem w ciągu dnia, który pozwoli nam na chwilę przyjemności. Zalecany jest osobom, które przebywają na ustabilizowanej, przemyślanej diecie od minimum dwóch tygodni. Jest to czas, w którym poziom insuliny, leptyny, greliny oraz hormonów tarczycy ma szansę się ustabilizować. By nie popsuć uzyskanego do tej pory efektu, warto ograniczyć się do spożycia maksymalnie 1000 kcal podczas cheat mealu. Poznaj zasady oszukanego posiłku, by odpowiednio wpisać go w dzienny jadłospis!

1.Redukuj ilość tłuszczu

Zaplanuj swój cheat meal w taki sposób, aby ilość tłuszczu była zredukowana. Wybrane przez Ciebie danie ma z pewnością sporo tłuszczu. W szczególności tłuszcze trans okazują się niebezpieczne. W połączeniu ze zwiększoną ilością spożywanych węglowodanów, mogą powodować gromadzenie tkanki tłuszczowej. Wszystko dlatego, że duża ilość tłuszczu spowolni trawienie węglowodanów. W pozostałych posiłkach w ciągu dnia ogranicz więc spożycie tłuszczów, a jeśli już się pojawią – niech pochodzą z orzechów, czy awokado.

2.Więcej węglowodanów złożonych

Badania wskazują, że zwiększone spożycie węglowodanów złożonych prowadzi do podniesienia poziomu leptyny we krwi. Ta z kolei gwarantuje nam uczucie sytości. Efekt uzyskany przez jedzenie produktów pełnoziarnistych, z pewnością przyda się przed i po chat mealu, pozwalając opanować pokusę zjedzenia kolejnego wysokokalorycznego przysmaku.

3.Kasze i produkty pełnoziarniste

Doskonałym źródłem wspomnianych wcześniej węglowodanów złożonych będą wszelkiego rodzaju kasze oraz makarony pełnoziarniste oraz ciemny ryż. Oprócz cukru znajdującego się w ich składzie, dostarczą nam solidnej ilości minerałów i witamin, a także cennego dla prawidłowej perystaltyki jelit błonnika. Warto włączyć je do pozostałych posiłków w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli wystąpią z solidną porcją warzyw.

4.Mniej owoców

Podczas dnia, w którym wystąpi cheat meal, warto zastosować się do zasady ograniczenia spożycia owoców. Zawarte w niej cukry, korzystnie wpływają na organizm na przykład po treningu, gdzie odbudowują zużyte zapasy glikogenu. Gdy cukier wyłapany z krwi przez insulinę, nie zostaje przekształcony w glikogen, którego jest już wystarczająco dużo, będziemy borykać się z odkładaniem tkanki tłuszczowej. Z tego względu, warto ograniczyć spożycie cukrów prostych, a w ich miejsce wprowadzić węglowodany złożone.

5.Nie jedz wszystkiego co widzisz

Idea cheat mealu, zakłada, że możesz odstąpić od swojej diety, nie zaburzając jej przebiegu i nie niszcząc osiągniętych już rezultatów. Na początku wspomnieliśmy, że posiłek nie może przekroczyć 1000 kcal i tego powinieneś się trzymać. W przeciwnym razie nagroda, jaką sobie zafundowałeś będzie gwoździem do trumny z Twoją wymarzoną sylwetką. Zastosowanie oszukanego posiłku nie może wyglądać jak niekontrolowane obżarstwo w fast foodzie. Kiedy planujesz dla siebie chwilę przyjemności, weź pod uwagę miejsce oraz rodzaj pokarmu, jaki spożywasz. Pozwoli Ci to na większą kontrolę własnego zachowania.

6.Zaplanuj cheat meal

Warto w kalendarzu określić poszczególne dni, w które będziemy mogli pozwolić sobie na więcej. Zaplanowanie cheat mealu pomoże Ci w trzymaniu się wcześniej ustalonych zasad. W niektórych przypadkach, określenie daty, okaże się pomocne w dotrwaniu do tego dnia, w innych pozwoli na jego przekroczenie, gdy nie będziemy potrzebowali odskoczni. Jasno określone zasady dadzą Ci pewność, że trzymasz w ryzach swoje pragnienia i nie zrezygnujesz z trzymanej do tej pory ścisłej diety w przypływie zwątpienia.