7 największych błędów żywieniowych

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
7 największych błędów żywieniowych
Dieta jest integralną częścią treningu. Niezależnie od tego, czy robisz masę, czy redukujesz tkankę tłuszczową, musisz dobierać odpowiednio produkty i nie popełniać podstawowych błędów żywieniowych. A te pojawiają się w dietach nad wyraz często. Sprawdź, czego unikać, gdy komponujesz jadłospis i popraw swoje osiągnięcia dzięki kilku prostym zmianom. Nie popełnij 7 największych błędów żywieniowych!

1.Zbyt drastyczna dieta

Chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów sprawia, że redukujemy kalorie. Ujemny bilans kaloryczny jest niezbędny do chudnięcia, ale nie należy dostarczać jej organizmowi zbyt mało. Uważa się, że odjęcie od dziennego zapotrzebowania kalorycznego, w którym uwzględniono trening, jakichś 300 – 400 kcal jest odpowiednią wartością i pozwala zrzucać około kilograma tygodniowo. Jak przebiega proces spalania tkanki tłuszczowej? Podczas treningu dążymy do wykorzystania tłuszczu jako źródła energii. Gdy kalorii jest zbyt mało może dojść do spalania białek, z których budowane są mięśnie. W rezultacie zamiast pozbywać się tłuszczu, będziemy pozbywać się i tłuszczu, i mięśni, a przy tym osłabiać układ nerwowy i krwionośny. Odnalezienie złotego środka nie jest wcale trudne. Oprócz odpowiednio dobranego do Twoich potrzeb bilansu kalorycznego, powinieneś skorzystać z aminokwasów BCAA, czyli aminokwasów rozgałęzionych, które będą stanowiły dodatkowe źródło energii – wykazując działanie antykataboliczne. Takie zestawienie pozwoli na pozbywanie się tłuszczu, a przy tym utrzymywanie zdobytych wcześniej mięśni, a nawet nabywanie nowych w wolniejszym tempie niż ma to miejsce na typowej „masie”.

2.Dostarczenie zbyt dużej ilości kalorii

Chcąc dostarczyć odpowiednią ilość energii, możemy spożywać zbyt dużo kalorii. W rezultacie organizm dostanie stanowczo więcej paliwa niż jest w stanie wykorzystać. Duża nadwyżka kaloryczna i intensywny trening może skutkować przybieraniem na masie, a nie chudnięciem, czy utrzymywaniem swojej wagi. Niestety często wraz z mięśniami przybywa jeszcze więcej tłuszczu, czego chcemy uniknąć. Właśnie dlatego tak ważne jest sporządzenie bilansu kalorycznego dla każdej jednostki, a nie podporządkowywanie się przykładowej diecie.

3.Brak tłuszczu w diecie

Pierwszym, co nasuwa się na myśl jest eliminacja tłuszczu z diety, skoro chcemy tracić go z tkanek. Jednak jest on niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tłuszcz, czyli lipidy, wchodzi w skład błon komórkowych – także tych, które budują się w trakcie rozrostu mięśni, to w nim rozpuszczają się witaminy A, D, E i K, stanowi o prawidłowym funkcjonowaniu stawów, a także wpływa na wzrok i układ odpornościowy. Większość aminokwasów, jakie dostarczamy, występuje wraz z tłuszczami. Ich eliminacja powoduje liczne niedobory i problemy z funkcjonowaniem organizmu. Należy unikać tłuszczów trans oraz ograniczać tłuszcze zwierzęce. Te pochodzące np. z oliwy z oliwek, oleju rybnego, orzechów, czy awokado, jak najbardziej powinny pojawić się w jadłospisie.

4.Eliminacja węglowodanów z diety

Tu także należy rozróżnić węglowodany na dwie grupy. Proste i złożone, z czego te proste mają złą sławę (choć też są potrzebne). Węglowodany biorą udział w budowie masy mięśniowej, toteż naprawdę ich potrzebujemy. Są też podstawowym paliwem naszego organizmu. W czasie dnia powinniśmy sięgać po węglowodany złożone, które występują np. w produktach pełnoziarnistych. Będą rozkładać się powoli i stopniowo dostarczać energii. Te proste, które występują np. w owocach, warto spożywać w posiłku przedtreningowym i potreningowym, gdzie dzięki wysokiemu IG pozwolą na szybkie uzupełnienie glikogenu mięśniowego.

5.Brak manipulacji białkiem

Białko jest istotnym elementem zarówno diety redukcyjnej, jak i tej na masę. W pierwszym przypadku jego spalenie będzie wymagało większej ilości energii, toteż warto zwiększyć jego podaż. W drugim odpowiedzialne będzie za rozbudowę tkanki mięśniowej i jej regenerację. W zależności od naszego celu, należy odpowiednio dobrać jego ilość.

6.Opuszczenie posiłku przedtreningowego

Posiłek przedtreningowy przygotuje ciało do wysiłku. Powinny pojawić się w nim dobrze przyswajalne białka i węglowodany złożone. Zestawienie wykonane z produktów lekkostrawnych pozwoli na efektywniejsze trenowanie, odczucie mniejszego zmęczenia i ochronę mięśni.

7.Rezygancja z posiłku potreningowego

Po treningu nie jada wiele osób. Głównie ze względu na zmęczenie. Jednak dostarczenie białka i węglowodanów prostych w ciągu jakichś 30 minut od zakończenia wysiłku jest niezbędne. Pozwoli to na odbudowanie glikogenu i rozbudowę mięśni. W przeciwnym razie trening nie będzie przynosił oczekiwanych efektów. Jeśli intensywny wysiłek sprawia, że masz problemy z jedzeniem – sięgnij po szejka białkowego.