7 produktów, które pomogą w walce z przeziębieniem

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
7 produktów, które pomogą w walce z przeziębieniem
Nic tak nie zaburza rytmu treningowego jak niespodziewana choroba. Nawet lekkie przeziębienie może znacząco wpłynąć na naszą wydolność oraz chęć do ćwiczeń. Warto zatem odpowiednio zapobiegać infekcji, a jak już się pojawi szybko ją zwalczyć. Nie ma potrzeby stosowania produktów aptecznych w tym celu – wystarczy spożywanie kilku produktów spożywczych, które mogą wspomóc organizm w walce z drobnoustrojami.

1. Czosnek i cebula

Produkty te może nie są najlepszym wyborem przed randką, jednak warto dodawać je do potraw z uwagi na ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Zawarta w nich allicyna pomaga naszemu organizmowi zwalczać bakterie i wirusy, które mogłyby wywołać w naszym organizmie stan zapalny.

2. Owoce i warzywa bogate w witaminę C

Badania pokazują, że wyższe spożycie witaminy C (500 mg dziennie) obniża ryzyko przeziębienia. Taką ilość do organizmu można łatwo dostarczyć poprzez codzienne spożycie warzyw i owoców. Najbardziej bogate w nią są truskawki, kiwi, owoce cytrusowe, papryka, brokuły czy kiszona kapusta.

3. Imbir

Imbir również zawiera w swoim składzie substancje, która pomagają zwalczać objawy przeziębienia. Zatkany nos, katar, kaszel? Dodaj utarty imbir do herbaty lub wody z miodem, a od razu poczujesz, jak choroba ustępuje.

4. Produkty fermentowane

Jogurty, kefiry, kiszonki to bardzo dobre produkty, które mogą pomóc w zapobieżeniu chorobie. Występujące w nich dobre bakterie probiotyczne zasiedlają nasz układ trawienny i zapobiegają rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej, mogącej wywoływać infekcje.

5. Ryby morskie

Ryby morskie są bogatym źródłem kwasów omega-3, które mają działanie przeciwzapalne. Spożywaj więc łososia, tuńczyka czy makrelę tak często, jak się da. Jeśli chodzi o tuńczyka staraj się wybierać świeżego, zamiast tego w puszce.

6. Bataty

Bataty, znane też pod nazwą słodkie ziemniaki, są bardzo dobrym źródłem węglowodanów w diecie sportowca, a ponadto zawierają beta-karoten, który wspomaga pracę komórek układu odpornościowego.

7. Orzechy brazylijskie

Zawarty w orzechach brazylijskich selen wspiera produkcję cytokin, czyli białek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej. Wystarczy kilka orzechów dziennie aby zmniejszyć ryzyko przeziębienia.

Uwielbiam słodkie ziemniaki, mam nadzieję, że będą dobre na -- LINK USUNIĘTY -- bo fajnie by chorować jak najmniej :)