Błonnik może być szkodliwy

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Błonnik może być szkodliwy
Kolorowa prasa, telewizja oraz fora internetowe dostarczają mnóstwo informacji mówiących o pozytywnym oddziaływaniu błonnika pokarmowego na organizm. Rzadko wspomina się natomiast o negatywnych skutkach spożycia zbyt dużej jego ilości.

Rozróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego – rozpuszczalną (m.in. pektyny i śluzy) oraz nierozpuszczalną (głównie celulozy i ligniny). Jego źródłem są głównie warzywa, owoce, rośliny strączkowe, oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Zgodnie z polskimi Normami Żywienia przyjmuje się, że 1 g błonnika dostarcza 2 kalorie.

Rola w organizmie

Mimo, że błonnik pokarmowy nie jest trawiony i przyswajany przez organizm, to jest bardzo istotnym elementem diety.Zwiększa masę treści pokarmowej oraz drażni ściany jelita, dzięki czemu poprawia i przyspiesza pracę jelit, co wpływa na zwiększenie częstotliwości wypróżnień i zapobiega zaparciom.

Kolejną bardzo ważną funkcją błonnika jest jego wpływ na mikroflorę bakteryjną. Jako prebiotyk wpływa na rozwój dobroczynnych bakterii probiotycznych.

Potrawy zawierające znaczne ilości błonnika są większe objętościowo i dłużej zalegają w żołądku, dzięki czemu szybciej zaspokajają głód oraz dłużej utrzymują uczucie sytości. Dlatego błonnik jest jednym z największych sprzymierzeńców osób odchudzających się.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie zapobiega wielu chorobom dietozależnym m.in. cukrzycy, otyłości, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu oraz prawdopodobnie ma też wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego.

Z punktu widzenia sportowca oprócz poprawy pracy jelit, szczególnie istotny jest wpływ błonnika na:

  • polepszenie trawienia i wykorzystania białek
  • usprawnienie wydalania estrogenów i nadmiaru wody
  • Regulacja wydzielania insuliny
  • Obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu

Zawartość błonnika w wybranych produktach spożywczych:

ProduktBłonnik (g/100 g produktu)Otręby pszenne

42,0

Orzechy laskowe

8,9

Płatki owsiane

6,9

Chleb żytni pełnoziarnisty

9,1

Marchew

3,6

Jabłko

2,0

Śliwki suszone

9,4

Gdy błonnika jest zbyt dużo

Dzienne spożycie błonnika przez dorosłego człowieka powinno wynosić 20-40 gram. Znacznie więcej dostarczają np. wegetarianie (średnio ok. 60 g /dzień). Takie osoby nie powinny, więc dodatkowo wprowadzać suplementacji.

W ostatnich latach preparaty błonnikowe stały się bardzo popularne. Są one dostępne w formie tabletek, proszku, czy kapsułek. A jedna porcja dostarcza średnio 500-750 mg. Producenci zalecają najczęściej kilka, a nawet kilkanaście porcji dziennie. Łatwo w ten sposób dostarczyć naprawdę znacznych ilości błonnika. Dlatego suplementacją, powinny wspomagać się jedynie osoby, które rzeczywiście dostarczają jego niewielkie ilości z pożywieniem.

Błonnik dodawany jest też chętnie przez producentów żywności. Wzbogacane są takie produkty jak batony, płatki śniadaniowe, pieczywo, a nawet jogurty.

Często w dobrej wierze możemy przedobrzyć i doprowadzić do niechcianych skutków.

Błonnik utrudnia wchłanianie wielu cennych składników odżywczych i w efekcie jego zbyt duże ilości mogą prowadzić do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K), a także składników mineralnych takich jak wapń, czy żelazo. Konsekwencją takich niedoborów może być m.in. anemia z niedoboru żelaza lub zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy.

By w pełni wykorzystać prozdrowotne właściwości błonnika, równocześnie należy pamiętać o odpowiedniej ilości wypijanej wody - bez tego błonnik po prostu nie będzie skuteczny. A nawet może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych i powodować zaparcia oraz zwolnienie pracy jelit, a w skrajnych przypadkach ich porażenie i zatrzymaniem pracy. Nadmiar błonnika może również prowadzić do powstania wzdęć i nadmiernej ilości gazów

Dieta bogatobłonnikowa szczególnie nie jest wskazana dla małych dzieci i osób starszych z zaburzeniami trawienia.Jego ilość powinny ograniczyć też osoby wymagające diety lekkostrawnej, a więc borykające się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego np. w chorobie wrzodowej żołądka lub jelit, czy refleksie żołądkowo-przełykowym.

To, że błonnik jest istotnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety nie ulega wątpliwości. Ale jak we wszystkim należy zachować umiar.


Dzięki za przekazaną wiedzę :)

Może być szkodliwy, fakt. Tak się zastanawiam, ile kobiet trenuje na siłowni bądź wykonuje skromne ćwiczenia w domu? Ja trenuję co drugi dzień, aby mięśnie mogły się zregenerować. Moje samopoczucie wtedy ulega poprawie, czuję się o wiele lepiej i łatwiej na następny dzień skupić mi się na pracy. Chciałabym otworzyć swoją siłownię, może kiedyś dopnę swego. Długa droga przede mną. -- LINK USUNIĘTY --

Cześć, zastanawiam się nad zakupem kilku ciuchów z Extreme Hobby. Posiada ktoś może coś z ich kolekcji sportowej (<a href=-- LINK USUNIĘTY -- tutaj jak coś) ? Chciałbym kupić sobie pod siłownie i też do biegania ale wolałbym poznać kogoś z forum opinie, jest tu ktoś taki? Na czym mi zależy? Przede wszystkim na: 1. Wytrzymałości ciuchów. 2. Dobrym, oddychającym materiale, wiadomo jakie są teraz temperatury... 3. Wiadomo, żeby cena też nie zabiła

Siema, korzystał ktoś z usług tej strony <a href=-- LINK USUNIĘTY -->-- LINK USUNIĘTY --</a>? Chciałbym dokupić dosyć sporą ilość tonerów do drukarek jako, że moja działalnośc polega głównie na przechowywaniu dokumentacji (biuro księgowe). korzystał ktoś z ich usług?

Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z <a href=-- LINK USUNIĘTY -->tą krawcową</a>. kojarzycie ktoś?

Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z <a href=-- LINK USUNIĘTY -->tą krawcową</a>. kojarzycie ktoś?

Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z <a href=-- LINK USUNIĘTY -->tą krawcową</a>. kojarzycie ktoś?