Co kryją w sobie żele energetyczne?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Co kryją w sobie żele energetyczne?
Przy długim wysiłku fizycznym, jakim są np. biegi długodystansowe i dyscypliny typu triahtlon, należy zadbać o dostarczenie organizmowi dodatkowej energii. Na punktach odżywczych często można spotkać owoce, czekoladę czy cukier, ale zdarza się, że dostępne są również żele energetyczne, które dzięki swojej konsystencji są wygodne i chętnie spożywane przez sportowców. Ich skład nie jest jednak żadną tajemnicą.

Oferta żeli energetycznych różnych producentów jest bardzo duża, jednak wszystko sprowadza się do najważniejszej funkcji jaką mają pełnić, czyli dostarczenia energii naszemu organizmowi podczas wysiłku. W związku z tym głównym składnikiem żeli są węglowodany (proste oraz złożone), które trawią i wchłaniają się dość szybko, dostarczając mięśniom energii do pracy. Ponieważ mięśnie czerpią w pierwszej kolejności energię ze zgromadzonego w nich glikogenu, którego zapas starcza na około godzinę wysiłku (w zależności od intensywności i innych czynników), nie ma większego sensu, aby spożywać takie żele przy krótszym wysiłku. Sensowne jest natomiast spożywanie żeli podczas biegania półmaratonu, maratonu czy triathlonu. Wysiłek trwa wtedy dłużej niż godzinę, a czasem nawet kilka godzin, zatem uzupełnianie energii jest niezbędne, aby móc go kontynuować.

Z uwagi na wysoką zawartość węglowodanów żele energetyczne są zwykle dość słodkie. Warto je zatem popić wodą, aby zneutralizować uczucie przesłodzenia oraz rozcieńczyć ich konsystencję w żołądku, dzięki czemu będą mogły zostać szybciej wchłonięte. Ich forma jest wygodna, w niewielkiej jednorazowej tubce bądź saszetce znajduje się skoncentrowana dawka węglowodanów dostarczająca zwykle ok. 100-130 kcal na porcję (choć są też żele, które w jednej porcji dostarczają nawet ponad 200 kcal). Bez problemu można je zabrać ze sobą na bieg w kieszonce lub pasie biodrowym. Ich półpłynna konsystencja jest też łatwiejsza do skonsumowania niż produkty stałe takie jak owoce czy czekolada.

Skład żeli

Głównym składnikiem żeli tak jak już wcześniej wspominałam są węglowodany. Zwykle jest to mieszkanka cukrów prostych i złożonych. Możemy zatem w żelach spotkać m.in. glukozę, fruktozę, maltodekstrynę, izomaltulozę czy skrobię. Standardowo żele mają też w składzie wodę, substancje nadające smak (aromaty) oraz konserwanty. Natomiast wyróżnikiem żeli są substancje dodawane, aby podnosić ich atrakcyjność i wyróżniać je na tle szerokiej konkurencji. Dość powszechnym jest dodawanie do żeli witamin (witamin C, witaminy z grupy B) i składników mineralnych (sód, potas, magnez). Zdarza się dodatek tłuszczy MCT, kofeiny, tauryny oraz aminokwasów BCAA (izoleucyna, leucyna, walina). Najważniejsze jednak są węglowodany oraz to, czy żele nam smakują i czy dobrze się po nich czujemy, bo w innym wypadku nie będziemy chcieli ich spożywać.

Bardzo istotne jest, aby przetestować wybrany żel przed zawodami. Nigdy bowiem nie wiemy, jak nasz organizm zareaguje na nowy, nieznany do tej pory produkt. Nawet jeśli spożywaliśmy wcześniej inne żele lepiej jest sprawdzić przed zawodami dokładnie ten, który chcemy ze sobą zabrać, ponieważ skład żeli nieco się między sobą różni. Jeżeli tego nie zrobimy może się to skończyć na zawodach nieprzyjemnościami żołądkowymi, a tego na pewno byśmy nie chcieli doświadczyć.