Ćwicz i jedz rozsądnie!

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Ćwicz i jedz rozsądnie!
Staram się ćwiczyć regularnie. Niestety ze względu na brak czasu nie potrafię dopasować posiłków do swoich ćwiczeń. Mam dwa pytania z tym związane: Co zrobić, jeśli biegam od razu po wstaniu z łóżka i nie mam czasu wcześniej nic zjeść? Jak postępować, w momencie wieczornych ćwiczeń, kiedy w niedługim czasie po nich kładę się spać? Dodam, że moim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, przy maksymalnym zachowaniu mięśni. Pozdrawiam, Marek

Bardzo dobrze, zwróciłeś uwagę na te dwie kwestie Marku. Przede wszystkim już na wstępie powiem Ci, że nie powinieneś ani ćwiczyć na czczo, ani chodzić spać bez posiłku potreningowego. Ale po kolei.

Co jeść, kiedy ćwiczymy od rana?

Nie należy absolutnie ćwiczyć na czczo. Przede wszystkim, jeśli Twoim celem jest odchudzanie musisz pamiętać, że osoby, które jedzą pierwszy posiłek później niż 2 godziny po przebudzeniu mają większą ochotę na kaloryczne posiłki w drugiej części dnia. Mają też statystycznie większe ryzyko wystąpienia nadwagi, czy otyłości. Postaraj się, aby chociaż część Twojego śniadania przypadało przed treningiem. Po wstaniu z łóżka możesz zjeść np. jogurt naturalny z owocami, poczekać chociaż 30 min i dopiero po tym czasie rozpocząć trening. Jeśli pominiesz ten posiłek, przede wszystkim nie będziesz miał siły ćwiczyć tak długo, jakbyś chciał. Poza tym badania dowodzą, że zwiększy się też ryzyko spalania mięśni.

Poranny posiłek spotęguje też spalanie tkanki tłuszczowej. Pamiętaj – tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów.

Co jeść wieczorem, kiedy trening przypada tuż przed spaniem?

W tym przypadku również musisz pamiętać o posiłku potreningowym, nawet jeśli niedługo później kładziesz się spać. Węglowodany po wysiłku powinny zostać uzupełnione najlepiej w ciągu pierwszych 2 godzin. Wspomoże to regeneracje, oraz zapobiegnie utracie tkanki mięśniowej. Co więc zjeść? Badania pokazują, że zarówno podanie samego białka, jak i samych węglowodanów zahamuje katabolizm, jednak najlepsze efekty osiągnie się wtedy, gdy posiłek będzie uwzględniał obydwa te składniki.

Przykładowy posiłek po treningu:

Jogurt z miodem

Składniki:

Szklanka naturalnego jogurtu

1 łyżeczka miodu

Kanapka z łososiem

Składniki:

Kromka chleba razowego

2 plastry wędzonego łososia

koperek

Pamiętaj, że odżywianie zarówno przed, jak i po treningu w dużej mierze wpływa na Twoje efekty i sam przebieg treningów. Staraj się odpowiednio dopasowywać te posiłki, aby z ćwiczeń wyciągać jak najwięcej.