Cztery właściwości kofeiny, które pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Cztery właściwości kofeiny, które pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej
Kofeina obecna jest w diecie zdecydowanej większości z nas. Występuje w kawie, kakao, yerba mate, guaranie, a także wielu innych produktach spożywczych. Jest najczęściej i najchętniej wybieranym środkiem pobudzającym. Poznaj cztery właściwości kofeiny, które pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej!

Kofeina

Kofeina stosowana jest przez większość społeczeństwa jako środek niwelujący uczucie zmęczenia, który pozwala na wykonywanie dalszej pracy. Wpływa na odczucia psychiczne, koncentrację, ale także zmęczenie fizyczne. To tym aspektem działania kofeiny zainteresują się miłośnicy treningu na siłowni. Oprócz tego, że znajdziemy ją w wielu produktach, występuje też w suplementach na odchudzanie, co nie jest dziełem przypadku.

Kofeina a redukcja tkanki tłuszczowej

1. Minimalizacja zmęczenia fizycznego

Pierwszym i zarazem najłatwiejszym do zaobserwowania skutkiem stosowania suplementów z kofeiną jest fakt, że będziemy mniej zmęczeni podczas ćwiczeń. W zależności od dnia i indywidualnych potrzeb organizmu może przejawić się to możliwością wydłużenia treningu lub przeprowadzenia go z większą intensywnością.

2. Przyśpieszony metabolizm

Jeśli w Twojej diecie nie występują zbyt duże ilości kawy – możesz liczyć na chwilowe przyśpieszenie metabolizmu po spożyciu suplementu z kofeiną. To ona sprawi, że kalorie będą spalane jeszcze szybciej i skuteczniej w trakcie treningu. Jeśli jednak w trakcie dnia wypijasz kilka kaw dziennie, możesz nie zauważyć wyraźnego efektu.

3. Zwiększona lipoliza

Zastosowanie kofeiny wspomaga procesy lipolizy, czyli rozpadu tłuszczów. Właśnie z tego powodu może być ona cenna w redukcji tkanki tłuszczowej niezależnie od płci.

4. Skuteczna w połączeniu z innymi produktami

Niewielu z nas wie, że niepozorna zielona herbata wykazuje działanie synergistyczne z kofeiną. Połączenie dwóch substancji prowadzi do wzrostu stężenia norepinefryny, a co za tym idzie wspomaga metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Stosowane w tym połączeniu są w stanie korzystnie wpłynąć na redukcję tkanki tłuszczowej.

Bezpieczeństwo stosowania kofeiny

Choć kofeina jest substancją szeroko dostępną i dozwoloną prawnie, nie oznacza to, że jest w pełni bezpieczna. Z uwagi na fakt, że po jej zastosowaniu wzrasta tętno oraz ciśnienie krwi, musimy mieć na uwadze możliwości własnego organizmu. Spożywanie zwiększonych dawek kofeiny nie jest wskazane osobom z chorobami układu krążenia, z problemami z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami lękowymi oraz wszelkimi schorzeniami, w których przebiegu pobudzenie i przyśpieszona akcja serca jest niepożądana.
Dawkowanie kofeiny jest rzeczą indywidualną.
Im mniej dotychczas jej spożywałeś – tym mniej potrzebujesz by dała oczekiwane efekty. W jednorazowej dawce suplementu nie spotykamy ilości więcej niż 200 mg, co jest jednostką dopuszczoną prawnie. Nie powinno się jej przekraczać podczas jednorazowego spożycia. Mówi się o tym, że ekstremalnie wysokie dawki kofeiny mogą spowodować nawet zgon. Szacuje się tu spożycie 10 g substancji.
Przy wyborze odpowiedniego dla siebie suplementu, powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem produktu, który wpadł w nasze ręce. Tu najrozsądniejszym wyborem (tak jak w przypadku zdecydowanej większości suplementów) będzie zakup czystej formy kofeiny, czyli kofeiny bezwodnej.
Kofeina jest naturalnym wspomagaczem pozyskiwanym z roślin. Zalicza się ją do alkaloidów purynowych. Łatwiej niż inne substancje pokonuje barierę stworzoną dla ochrony mózgu przed oddziaływaniem substancji chemicznych. Stąd też wzięło się tak szerokie zainteresowanie kofeiną.

Kofeina - podsumowanie

Pamiętaj, że kofeina jest jedynie dodatkiem do pracy wykonywanej na treningach. Żadna kapsułka nie przesądzi o sukcesie, a jedynie go wspomoże. W końcu żaden z kolarzy pijących espresso nie zawdzięcza mu swoich wyników. Ty również możesz użyć kofeiny jako wspomagacza, który popchnie dalej niż mógłbyś dojść sam!