Dieta ketogeniczna – właściwości, zasady, efekty

  • Głosów: 11
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dieta ketogeniczna – właściwości, zasady, efekty
Dieta ketogeniczna to forma odżywiania naszego organizmu, w której rezygnujemy z węglowodanów w diecie. Jest to restrykcyjna dieta i powinna być prowadzona przez lekarza. Dietą ketogeniczną można też leczyć wiele schorzeń m.in. padaczkę, cukrzycę I stopnia, chorobę Alzheimera czy nowotwory, lecz nie mogą jej stosować osoby np. z niedoczynnością tarczycy. Stosując dietę ketogeniczną poprawisz swoje zdrowie, schudniesz i zadbasz o lepszą pracę mózgu. Sprawdź, czym jest Dieta ketogeniczna – właściwości, zasady, efekty!

Dieta ketogeniczna - ketony w pigułce

Ketony to związki chemiczne, które powstają w wyniku rozkładu kwasów tłuszczowych. Obecność ketonów we krwi jest związana z głodem, ponieważ powstają w wyniku przegłodzenia. Ponadto powstają także na skutek spożywania nadmiaru węglowodanów. Ketony nie tworzą się w obecności węglowodanów, które to hamują metabolizm tłuszczy, a pod nieobecność węglowodanów i są materiałem energetycznym dla komórek.

Dieta ketogeniczna - właściwości i zasady

Dieta nie musi zawierać węglowodanów, abyś mógł je użytkować do celów energetycznych. Organizm może je syntezować, dostarczając mu dostateczną ilość białka. Podkreślić należy, że większość ludzi, który przechodzą na dietę nisko węglowodanową, skarży się na gorsze samopoczucie, a wyniki sportowe spadają. Nic w tym dziwnego, adaptacja do diety ketogenicznej może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Możemy jednak trochę sobie pomóc stosując olej kokosowy, tłuszcze MCT oraz bulion (rosół). Wspomoże to funkcjonowaniu nerek, nadnerczy i doda nam więcej energii.

W przypadku diety ketogenicznej zaleca się, aby 30% naszego dziennego zapotrzebowania pochodziło z białka, około 10% z węglowodanów i 60% z tłuszczy. Przykładowo, osoba, która potrzebuje 2300-2500 kalorii, będzie musiała sobie dostarczyć ok. 50 g węglowodanów na dobę. W większości przypadków dieta ketogeniczna nie powinna być całoroczna, gdyż mocno ingeruje w nasz organizm.

Dieta ketogeniczna - zalety i wady

Poniżej zostały przedstawione zalety diety ketogenicznej:

- leczenie chorób: padaczka, cukrzyca, choroba Alzheimera

- szybkie obniżenie masy cała

- obniżenie glukozy we krwi

- lepsza praca mózgu

- redukcja napadów głodu

- eliminacja chęci na słodycze

- redukcja poziomu złego cholesterolu

- usunięcie opornej tkanki tłuszczowej, tzw: „ oponki”

Poniżej zostały przedstawione wady diety ketogenicznej:

- duży koszt stosowania diety

- dieta czasochłonna

- restrykcyjna, wymagająca dużej dyscypliny

- zakwaszenie organizmu

- utrata wody

- uszkodzenie naczyń krwionośnych

- uszkodzenie nerek oraz wątroby

- pogorszenie samopoczucia: rozdrażnienie, agresja

- mdłości

- zaparcia

- nie nadaje się dla osób trenujących siłowo i interwałowo

- nie przynosi efektów u osób z dużą nadwagą

- nieprzyjemny zapach z ust oraz potu

Dieta ketogeniczna - podsumowanie

Dieta ektogeniczna jest trudna i niesie ze sobą wiele skutków ubocznych m.in. może upośledzić metabolizm witaminy C. Powinna być indywidualnie dobra oraz kontrolowana pod okiem lekarza specjalisty. Jest to dieta, która powoduje spalanie kwasów tłuszczowych jako podstawowego źródła energii, poprzez zredukowanie spożycia węglowodanów do min 30g/dzień. Dieta ma ochronny wpływ na tkankę mięśniową i zalecana jest sportowcom zawodów sylwetkowych przed zawodami.


Proszę przeczytać ze zrozumieniem i albo poprawić albo usunąć ten stek bzdur

Bzdury.

Na Polskich stronach nic porządnego na temat Keto nie znajdziesz. Anglojęzyczne strony mają o wiele więcej informacji i prawdziwych historii do zaoferowania. Swoją drogą, jestem na keto od ponad roku i nigdy nie wyglądałam ani nie czułam się lepiej!

Na Polskich stronach nic porządnego na temat Keto nie znajdziesz. Anglojęzyczne strony mają o wiele więcej informacji i prawdziwych historii do zaoferowania. Swoją drogą, jestem na keto od ponad roku i nigdy nie wyglądałam ani nie czułam się lepiej!

Dałam jedną gwiazdkę, a nie trzy. Oszukiści.

to co tutaj jest opisane to kupa śmieci -> potworne bzdury. uszkodzenie nerek i wątroby :D stosując dietę w sposób przemyślany nie ma na to najmniejszych szans. nie przynosi efektów u osób z dużą nadwagą. śmiechłem...

Prosze was usuncie ten artykul i nie wprowadzajacie ludzi w blad, czy to jest skopiowane niewiem ale napewno ten kto to pisal nie ma pojecia o tym systemie odzywiania, korzysciach i wadach