Dieta Mistrzów – część II

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dieta Mistrzów – część II
Odpowiednia dieta to bardzo ważny element życia każdego sportowca. Zależy od niej czy będzie on miał wystarczająco dużo energii na treningi i zawody, a co za tym idzie osiągał medalowe wyniki. Pomaga ona także utrzymać odpowiedni poziom masy ciała, co w niektórych dyscyplinach jest szczególnie istotne. Jak radzą sobie z tym Mistrzowie swoich dyscyplin?

Novak Djokovic – tenis

Novak Djokovic to serbski tenisista, który od kilku lat plasuje się w czołówce rankingu męskiego tenisa – ATP. Ma na swoim koncie m.in. 5 tytułów turniejów wielkoszlemowych oraz brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Specyfika jego diety polega na tym, że od pewnego czasu nie je on produktów, w których występuje gluten. Gluten to białko zbóż, które występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie oraz produktach, które powstały z tych zbóż.

Novak zaczął stosować dietę eliminacyjną po tym jak jeden z jego żywieniowców stwierdził, że może być on uczulony na gluten. Objawy, które na to wskazywały to ogólne osłabienie i nie najlepsze samopoczucie oraz problemy ze strony układu oddechowego. Testy alergiczne potwierdziły to.

Od tego czasu tenisista wyeliminował ze swojej diety produkty bogate w gluten, czyli produkty z wymienionych wyżej zbóż, takie jak mąka, pieczywo, makarony, pizza, kasze, płatki, ciasta, ciastka. Może natomiast spożywać produkty tego typu w wersji bezglutenowej – wyprodukowane z mąki bezglutenowej (gluten usunięty technologicznie) lub z mąki ze zbóż, które nie zwierają glutenu naturalnie (ryż, kukurydza, gryka, amarantus).

Pozostałe produkty, które nie zawierają w sobie dodatku zbóż zawierających gluten nie podlegają żadnym modyfikacjom w diecie.

Nowa dieta może mieć wpływ na bardzo dobre osiągnięcia Novaka z uwagi na to, że poprawia jego samopoczucie i eliminuje nieprzyjemne dolegliwości, które mogą utrudniać walkę z najlepszymi zawodnikami.

Uwaga!

Dieta bezglutenowa nie gwarantuje zwiększenia wydolności u osób, które nie mają alergii na gluten, zatem nie ma powodu, aby wyłączać ze swojej diety produkty, które nam nie szkodzą w nadziei, że poprawi to nasze wyniki sportowe. Jeżeli masz podejrzenie, że możesz być uczulony na gluten wykonaj odpowiednie testy alergiczne.

Adam Małysz – skoki narciarskie

Adama Małysza przedstawiać nie trzeba, nawet osoba, która ma niespecjalnie dużo do czynienia ze sportem wie, iż jest to nasz najbardziej utalentowany skoczek narciarski (zakończył karierę w 2011 roku). Osiągnął bardzo wiele sukcesów na arenie międzynarodowej (m.in. 4 medale Igrzysk Olimpijskich, 4-krotne Mistrzostwo Świata, 4-krotny zdobywca Pucharu Świata).

Bardzo istotną sprawą w skokach narciarskich jest odpowiednia masa ciała zawodnika. Najlepiej, żeby była ona stosunkowo niska, aby zawodnik mógł osiągać dalekie odległości skoków. Jednak należy sobie także zdawać sprawę, że zawodnik głodzony nie będzie miał wystarczającej ilości energii aby się wystarczająco dobrze odbić od skoczni i bezpiecznie wylądować. Należy zatem zachować równowagę.

Dieta Adama Małysza podczas jego startów oscylowała w okolicach 1500 kcal. Jak na sportowca wydaje się to być mało, jednak przy jego wzroście (170 cm) ilość ta była wystarczająca, aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie, a zarazem zapewnić odpowiednią ilość energii. Ważna jest także jakość jedzenia oraz odpowiednie zbilansowanie składników, a nie tylko jego ilość. Można w taki sposób ułożyć dietę na 1500 kcal, że zawodnik czuje się odpowiednio najedzony i nie chodzi głodny. Adam jadał 3 główne posiłki oraz 2-3 przekąski, co w sumie składało się na 5-6 posiłków w ciągu dnia.

Zdarzały się oczywiście wahania i momenty, kiedy Adam musiał zrzucić np. 2 kg, ale jak sam przyznawał odbywało się to w sposób stopniowy i racjonalny (max. 1 kg na miesiąc). Skoczek przyznaje, że korzystał z porad i konsultacji z dietetykiem sportowym, i że nawyki, których się nauczył (np. zwracanie uwagi na rodzaj tłuszczu w potrawie, czy obecność panierki) pamięta do dziś. Oczywiście teraz, kiedy niska masa ciała nie jest już tak istotna, nie musi się do nich restrykcyjnie stosować.

Słynna bułka z bananem?

Kombinacja taka jest odpowiednia dla sportowca z uwagi na to, iż zarówno pieczywo jak i banan są bogate w węglowodany, które pozwalają na odbudowę zapasów energii i są przy tym ogólnie dostępnymi produktami spożywczymi. Adam przyznaje, że stosował tego typu przekąskę, jednak z uwagi na dość wysoką kaloryczność (banan o masie 200 g ma ok. 200 kcal, bułka jasna 50 g ma ok. 150 kcal; razem ok. 350 kcal) nie mógł jej spożywać zbyt często.

Justyna Kowalczyk – narciarstwo biegowe

Nasza najbardziej znana i utytułowana biegaczka narciarska to Justyna Kowalczyk. Mistrzyni Olimpijska i Mistrzyni Świata, trzy razy pod rząd zwyciężyła również w Pucharze Świata.

Specyfika tej dyscypliny, czyli biegi na dość długich dystansach często w trudnych warunkach atmosferycznych (mróz, śnieg) wymaga dużej podaży kalorycznej. W związku z tym dieta Justyny Kowalczyk oscyluje w okolicach ok. 6000 kalorii. Jest to praktycznie 3 razy tyle, ile wynosi zapotrzebowanie przeciętnej, niezbyt aktywnie fizycznej kobiety.

Justyna trenuje zwykle 3 razy dziennie, jest to poranny rozruch około 1,5 h, drugi trening trwający ok. 4 h, oraz trening popołudniowy, który trwa ok. 2-2,5 h.

Biegaczka na śniadanie jada np. kaszkę na mleku, musli czy jajecznicę, a do tego pieczywo z dodatkami. Na obiad wybiera posiłki zwierające gotowane mięso, warzywa, a także ziemniaki i kasze (za makaronem nie przepada). Na kolację Justyna lubi jeść sałatki z dodatkiem produktu białkowego (np. ser feta czy kurczak), a do tego także duże ilości pieczywa jako uzupełnienie kaloryczności i węglowodanów. Pozwala sobie także od czasu do czas na słodycze, szczególnie czekoladę. Podczas treningu spożywa napoje izotoniczne oraz batony dla sportowców. Czasami w telewizji można zaobserwować jak Justyna zaraz po biegu zjada niewielką przekąskę w postaci batonika aby szybko zregenerować nieco energii utraconej podczas wysiłku.