HMB – dawkowanie, działanie, opinie

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
HMB – dawkowanie, działanie, opinie
Osoby, które przez ostatnie lata miały do czynienia z treningami na siłowni oraz z żywieniem i suplementacją na pewno słyszały o beta-hydroksy-beta-metylomaślanie zwanym też HMB. Jest to suplement, który ma wspomóc budowę masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Mimo tak cudownych funkcji można się spotkać z wieloma negatywnymi komentarzami ta temat tego suplementu. Dlaczego zdania na temat HMB są tak podzielone?

HMB – co to jest

HMB zwany również beta-hydroksy-beta-metylomaślan jest kwasem tłuszczowym o krótkim łańcuchu. Powstaje w wyniku proteliozy, czyli procesu prowadzącego rozpad protein z innego aminokwasu, a mianowicie leucyny, która wraz z izoleucyną i waliną wchodzi w skład BCAA. Dzięki swojej strukturze HMB pełni w organizmie wiele odmiennych funkcji. Jest odpowiedzialny za ochronę białek mięśniowych, spotęgowanie siły mięśni, wzrost masy mięśniowej, a także obniżenie poziomu zbędnego tłuszczu pod postacią tkanki podskórnej. To właśnie dzięki powyższym właściwością HMB zyskało miano suplementu o charakterze anaboliczno-antykatabolicznym.
W zależności od dziennej podaży białka (głównie leucyny) organizm ludzki wytwarza około 0,2-0,4 g HMB każdego dnia. Stosowanie HMB wraz z suplementem kreatyny korzystnie wpływa na spotęgowanie efektów działania obu tych preparatów.

HMB – kiedy warto stosować

Głównym celem sięgnięcia po suplement HMB jest chęć wykorzystania jego potencjału, dzięki któremu można zwiększyć masę mięśniową oraz siłę mięśni przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej. HMB dzięki swoim anty-katabolicznym właściwościom, stosowane jest przez kulturystów będących na diecie redukcyjnej. Przy obniżonym bilansie kalorycznym hydroksymetylomaślan wpłynie na ochronę tkanki mięśniowej wzmagając jednocześnie redukcję tkanki tłuszczowej.
Również osoby będące w okresie budowy masy mięśniowej wiele wyniosą z suplementacji HMB. Wpłynie on na szybszą regeneracje po treningu oraz wzmocni procesy anaboliczne.HMB jest środkiem który doskonale wpływa na wykorzystanie potencjału organizmu do budowy suchej masy mięśniowej, niestety bez odpowiedniego budulca suplementacja może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Śladowe ilości HMB można spotkać w owocach takich jak grejpfrut oraz w niektórych rybach.

HMB działanie

Działanie HMB objawia się m.in. w poniższych funkcjach:
- wpływa na rozwój masy mięśniowej
- zwiększa siłę mięśniową
- zmniejsza zawartość tłuszczu w organizmie
- zmniejsza poziom złego cholesterolu
- zmniejsza katabolizm mięśniowy
- zwiększa wytrzymałość
- wzmacnia układ odpornościowy.

HMB opinie

Na podstawie badań o działaniu HMB, w których przebadano dwie grupy mężczyzn nie mających wcześniej styczności ze sportami siłowymi - jedna otrzymywała HMB w dawce 3000 mg, natomiast druga placebo. Otrzymano wyniki, które ukazały, że w grupie stosującej suplementację HMB uzyskano przyrosty masy mięśniowej średnio o 1,3 kg masy mięśniowej przy jednoczesnym wzroście siły (nawet dwukrotnym) w porównaniu z grupą placebo.
Kolejne z kolei badania przeprowadzone na grupie wioślarzy stosujących HMB ukazały jego korzystny wpływ na poprawę wydolności nawet o 10%. Podczas stosowania go 3 razy dziennie w dawce 3000 mg.
W innych badaniach przeprowadzonych na owcach, którym podawano duże ilości HMB nie zauważono żadnego wpływu na procesy zarówno anty-kataboliczne jak i anaboliczne.
Zastosowanie owego suplementu na ludziach, którzy prowadzili systematycznie treningi o wysokiej intensywności spowodowało przyrost siły przy jednoczesnym wzroście beztłuszczowej masy mięśniowej.

HMB dawkowanie

Zaleca się, aby kobiety stosowały HMB w dawce 2 g dziennie rozłożone na 2-3 porcje, natomiast mężczyźni 3 g również w 2-3 dawkach. Większe ilości suplementu nie potęgują jego działania. Hydroksymetylomaślan jest suplementem na którego efekt działania trzeba nieco dłużej poczekać. Według badań, najkorzystniejsze efekty stosowania zauważono po 12 tygodniach, stąd też HMB przez wiele osób uzyskało miano suplementu nieskutecznego. Również osoby o długim stażu treningowym mogą nie odczuć pełni mocy suplementu jakim jest beta-hydroksy-beta-metylomaślan.
Na podstawie licznych badań stwierdzono, iż szczyt efektywności HMB występuje na początku przygody z treningami oporowymi. Wtedy organizm w dużej mierze korzysta z cholesterolu w celu odnowienia uszkodzonych podczas treningu błon komórkowych. Wraz z poziomem wytrenowania wpływ procesu odnowy błon komórkowych w stosunku do rozwoju mięśnia obniża swoją efektywność. Spowodowane jest to najprawdopodobniej ograniczoną skutecznością wpływu szlaku cholesterolowego na budowę mięśniową. Tak więc, wraz z poziomem wytrenowania efekty suplementacji HMB maleją.