Jabłko – dobre na wszystko o każdej porze roku!

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jabłko – dobre na wszystko o każdej porze roku!
Jabłka w Polsce są cenione i szeroko wykorzystywane. Nic dziwnego, jesteśmy jednym z największych producentów jabłek. Masz więc łatwy dostęp do tego źródła witamin, składników mineralnych, rozpuszczalnego błonnika oraz energii w zasadzie o każdej porze roku. Warto z niego korzystać.
Wartość jabłka
Jabłka od dawna są uznawane jako jeden z produktów przysługujących się w wymierny sposób poprawie stanu zdrowia. Nie bez przyczyny istnieje powiedzenie „jabłko z wieczora, nie trzeba doktora”. Co ma w sobie 100 g jabłek?
- 46 kcal
- 12 g węglowodanów
- 2 g błonnika
- 194 mg potasu
- 24 μg beta karotenu
- 9 mg witaminy C
Są również bogatym źródłem pektyn, które wchodzą w skład błonnika rozpuszczalnego oraz szeregu antyoksydantów (w tym kwercytyny).
Jabłka warto jeść ze skórką i na surowo. Wtedy bowiem dostarczasz najwięcej składników odżywczych zawartych w nim. Pamiętaj jednak je dobrze umyć przed jedzeniem.
Jabłko dla zdrowia
Dzięki bogactwu składników odżywczych pomaga ono w zwalczaniu wielu problemów zdrowotnych.
- choroba Alzheimera – badania pokazują, iż picie soku z jabłek oddala pojawienie się choroby oraz poprawia sprawność umysłu w starszym wieku. U myszy, które karmiono dietą jabłkową zauważono większy poziom acetylocholiny i lepiej wypadały w testach niż te karmione tradycyjną dietą.
- choroby serca – związki zawarte w jabłkach pozwalają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają procesy zapalne, chronią cholesterol LDL przed utlenianiem. Naukowcy zaobserwowali, że spożycie jabłek jest powiązane z niższym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu.
- nowotwory – jabłka dzięki zawartości flawonoli, terenów zmniejszają ryzyko takich nowotworów jak rak trzustki, wątroby, jelit. Badania na szczurach wskazują również ich korzystny wpływ na zmniejszenie guzów sutka i ich liczby.
- cukrzyca – błonnik rozpuszczalny pomaga unormować poziom cukru we krwi, dlatego jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy,
Jabłko dla ćwiczących
Jabłka to prosta i szybka przekąska węglowodanowa, która doda tobie energii zarówno w trakcie treningu, jak też dostarczy cukrów prostych po nim. Badania wskazują również, iż zjedzenie jabłka przed aktywnością fizyczną, poprawia wytrzymałość organizmu w jej trakcie. Zawarta w jabłkach kwercetyna poprawia wytrzymałość, ponieważ poprawia dostęp tlenu do płuc.
Jabłko na co dzień
Gdy spożywasz jabłko na surowo, nie ma żadnych strat w składnikach odżywczych zawartych w nich. Dlatego warto dodawać je do jadłospisu jako przekąskę czy dodatek do porannych płatków. Warto jednak sięgać także po jabłka suszone, soki, musy czy dania z ich dodatkiem. Np. zamiast na deser zjeść batona bogatego w sacharozę i utwardzane tłuszcze, wybierz upieczone jabłko z rodzynkami. Na śniadanie zamiast tradycyjnych płatków możesz wprowadzić dla odmiany placki z jabłkami. Jak je przygotować? Nic prostszego.
Składniki:
6 łyżek płatków owsianych
3 łyżki dowolnych otrębów
2 łyżki mąki razowej (może być pszenna, żytnia lub orkiszowa)
2 łyżki rozdrobnionych pestek dyni
1 jabłko
1 jajko
szczypta cynamonu
garść rodzynek
Wykonanie:
1. Jabłko umyć i zetrzeć na tarce.
2. Pestki dyni posiekać.
3. Do startych jabłek dodać pestki dyni, płatki, otręby, mąkę, rodzynki, cynamon i jajko. Wymieszać.
4. Smażyć z obu stron na patelni teflonowej lub ceramicznej bez dodatku tłuszczu.

Zdjęcie