L-karnityna - pomocna w odchudzaniu?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
L-karnityna - pomocna w odchudzaniu?
L-karnityna to substancja bardzo często dodawana do rożnego rodzaju suplementów dla sportowców i osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Czy jej dodatkowe spożywanie ma sens i faktycznie znacząco wspomaga ona spalanie tłuszczu?


Karnityna to związek chemiczny, który jest syntetyzowany w naszym organizmie z aminokwasów lizyny i metioniny. Duża jej ilość znajduje się w mięśniach, a jej główną rolą jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane i dzięki temu powstaje energia, którą wykorzystujemy do pracy naszego organizmu.


Karnitynę dostarczamy również do organizmu z pożywieniem. Najwięcej jej znajdziemy w mięsie i przetworach mlecznych, natomiast warzywa i owoce zawierają jej stosunkowo niewiele. Dzienne zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej osoby na karnitynę wynosi średnio 15 mg. Dzienna synteza karnityny w organizmie to ok. 11–34 mg, a z dietą dostarczamy codziennie średnio 20–200 mg. U wegetarian ilość karnityny w pożywieniu jest dużo mniejsza i wynosi ok. 1 mg/dzień.

L-karnityna jako suplement

Niektóre badania sugerują, że dodatkowa podaż L-karnityny może przyspieszać proces spalania tłuszczów, a w konsekwencji prowadzić do większej utraty masy ciała. Wyniki jednak nie są jednoznaczne dlatego nie można oczekiwać cudów po zastosowaniu tego suplementu.

U osób z nadwagą, nie będących na diecie, które przez 10 dni przyjmowały 3 g L-karnityny, nieco zwiększyła się ilość tłuszczów wykorzystywanych jako paliwo dla organizmu (badanie Wutzke, 2000 r.). Inni badacze nie zaobserwowali przyspieszonej utraty tłuszczu u kobiet z nadwagą, przyjmujących dwa razy dziennie przez osiem tygodni 2 g L-karnityny w połączeniu z planem treningowym. Z kolei badania przeprowadzone na osobach otyłych, przyjmujących 3 g L-karnityny w połączeniu z dietą 1200 kcal i aktywnością fizyczną pokazały, że utrata masy ciała była o 30% wyższa u osób suplementujących L-karnitynę niż u grupy kontrolnej, która jej nie przyjmowała. Wszystkie te dane pokazują, że nadal brakuje jednoznacznych i potwierdzonych badań udowadniających odchudzające działanie L-karnityny.

Dla kogo suplementacja?

Ograniczenie kalorii i dieta uboga w mięso oraz aktywność fizyczna przyczyniają się do zwiększania wydalania karnityny z moczem i niedostatecznego uzupełniania jej zapasów w organizmie. U wegetarian podaż karnityny z pożywieniem może być dodatkowo obniżona z uwagi na to, iż nie spożywają oni produktów pochodzenia zwierzęcego, w których karnityny jest najwięcej. W takich sytuacjach racjonalna suplementacja środkami zawierającymi L-karnitynę jest uzasadniona. Nie należy spodziewać się jednak, że sama podaż L-karnityny przyczyni się do obniżenia masy ciała, ewentualnie będzie ona miała wpływ wspomagający przy równoczesnym zastosowaniu diety oraz aktywności fizycznej.


Plany treningowe ze wsparciem trenera:
Wypróbuj


zgadzam sie z art. w stu procentach stosowalem L-karnityne wraz z dieta i treningiem zrzucilem 18kg

wh0cd206259 <a href=-- LINK USUNIĘTY -- pills</a> <a href=-- LINK USUNIĘTY -- <a href=-- LINK USUNIĘTY -- generic</a>