Mezomorfik – dieta dla mezomorfika

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Mezomorfik – dieta dla mezomorfika
Mezomorfik, czyli owiany mistycyzmem, idealny typ atletycznej sylwetki, o której marzy każdy z panów. Dla wielu jest przepustką do łatwiejszego zdobywania sylwetkowych celów, przepustką do rzeźbienia i powiększania swoich mięśni. Prawdą jest, że mezomorfikowi jest łatwiej, ale dieta odegra tutaj równie dużą rolę, jak w przypadku innych somatypów. Dowiedz się kim jest mezomorfik oraz jaka jest odpowiednia dieta dla mezomorfika!

Czym jest somatotyp?

Rozróżnienie na somatotypy wywodzi się z psychologii. Powstało po to, aby na podstawie budowy sylwetki przypisywać osobom poszczególne cechy. Tymczasem podział na endomorfika, mezomorfika i ektomorfika, znalazł zastosowanie w sportach sylwetkowych, gdzie pozwala określać zapotrzebowanie danego organizmu i zindywidualizować dietę. W większości przypadków mamy jednak do czynienia z mieszanym typem sylwetki, co zmusza nas do wzięcia po uwagę większej ilości zmiennych przy planowaniu jadłospisu.

Endomorfik

Budowa endomorfika może zostać porównana do kulki. Ludzie o takiej charakterystyce są dość krępi, barczyści, mają dość szerokie biodra i talię. Wadą takiej budowy jest skłonność do szybkiego przybierania tkanki tłuszczowej zwłaszcza na ramionach, brzuchu i udach. Nie jest to jednak nic, czego nie można przebrnąć. Zaleca się spożywanie kilku małych posiłków w ciągu dnia, co nie będzie zmuszało ciała do magazynowania energii. Dobrą wiadomością dla endomorfików jest możliwość szybkiego przybierania na masie mięśniowej oraz łatwość w zbudowaniu siły. Wielu endomorfików, może pokusić się o większe ciężary już na samym początku swoich zmagań niż przeciętny ektomorfik, trenujący jakiś czas. Endomorficy doskonale sprawdzają się w sportach siłowych.

Ektomorfik

Ektomorficy opisywani są jako wysocy, z długimi kończynami, o kruchej budowie. W zdecydowanej większości wypadków mają wąskie ramiona, biodra i prostą talię. Wypracowanie wymarzonej sylwetki, staje się dość ciężkie z uwagi na długie mięśnie i brak naturalnych predyspozycji do przybierania na masie. Niewątpliwą zaletą budowy ektomorficznej jest możliwość spożywania dużych posiłków w większych odstępach czasowych i brak konieczności zamartwiania się o ewentualną tkankę tłuszczową, którą pozostali mogą przybrać. Jeśli jesteś szczupły i wysoki – nic straconego – możesz osiągnąć wiele, stosując się do zaleceń treningowych. Musisz jednak wiedzieć, że osiągnięcie typowej sylwetki w kształcie V jest wymagającym procesem. Sylwetka ta predysponowana jest do dyscyplin wytrzymałościowych.

Mezomorfik

Mezomorfik opisywany jest jako typowa atletyczna sylwetka. Osoby o takiej budowie, mają naturalnie wąską talię i szerokie barki, co daje im przewagę na starcie do swoich marzeń. W przypadku mezomorfików, nie musimy martwić się o nadmierne tycie ani trudności z przybieraniem na wadze, stąd też ich wszechstronność – świetnie spisują się zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i siłowych.

Dieta a typ budowy

Jak widzisz – somatotyp ma bezpośredni wpływ na to, jaką dietę powinniśmy wybrać. Zależnie od tego, jakie mas predyspozycje, będziesz mógł pozwolić sobie na więcej kalorii, bądź zostaniesz zmuszony do restrykcyjnego przestrzegania swojego planu. Czas ustalić Twój jadłospis!

Dieta dla mezomorfika

Dieta ma dla mezomorfika kluczowe znaczenie, bowiem zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak i redukowania tkanki tłuszczowej, niezbędne jest jej dostosowanie do aktualnych celów. Bez różnicowania diety, nawet genetyczne predyspozycje nam nie pomogą. Jak w każdym przypadku, zaczynamy od wyliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego i to na nim będziemy bazować.
Ciekawym zjawiskiem u mezomorfików jest bardzo szybki i sprawny metabolizm oraz ciało, które chętnie współpracuje ze swoim właścicielem. Przy aktywnym trybie życia, mezomorficy są w stanie spalać tkankę tłuszczową i budować mięśnie przy zerowym bilansie kalorycznym (przy którym pozostali zwyczajnie utrzymują obecną sylwetkę).
Rozkład makroskładników w czasie masy powinien zostać oparty o 2 – 2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała, co pozwoli nam na regenerację i rozbudowę, nie przyśpieszając w nadmiernym stopniu spalania. Tłuszcze, które są niezbędne do wytwarzania hormonów anabolicznych (zwłaszcza u kobiet, gdzie odpowiadają także za cykl menstruacyjny) powinny stanowić około 35 % zapotrzebowania kalorycznego w naszej diecie. Udowodniono, że taki ich stopień pozwala na uzyskanie optymalnej ilości wolnego testosteronu. Pozostałą ilość kalorii, standardowo uzupełniamy węglowodanami.
Nie bez znaczenia pozostaje podaż wody, która nie powinna być niższa niż 0,03 l na kg masy ciała w dni bez treningu i 0,04 l na kg masy ciała w dni, kiedy wykonujemy trening. Układając swoją dietę, nie zapominaj o konieczności dostarczenia mikroelementów. Pojawią się one wraz z warzywami, które dostarczą nam też istotnych witamin i minerałów, jak: A, C i E. Antyoksydanty spożywane codziennie pozwolą minimalizować uszkodzenia komórek, stąd nacisk kładziony na to, by zwracać uwagę nie tylko na popularne makro. Bez tych mniejszych elementów, nasz układ nerwowy, a co za tym idzie – mięśniowy, nie będzie działał w sposób poprawny i zadowalający.
Dobrą wiadomością dla mezomorfików, którzy zaczynają ćwiczyć jest to, że w większości przypadków, na początku wystarczy wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych i pójść na trening – a efekty się pojawią!