Najlepsza kreatyna - rodzaje kreatyn i ich działanie

  • Głosów: 3
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Najlepsza kreatyna - rodzaje kreatyn i ich działanie
W sportach siłowych i wytrzymałościowych, kreatyna jest jednym z najchętniej i najczęściej stosowanych suplementów. Jednak mnogość jej form dostępnych na rynku może przysporzyć problemów w wyborze odpowiedniej, która spełni nasze oczekiwania. Przekonaj się jakie są rodzaje kreatyn i jakie jest ich działanie, znajdź najlepszą kreatynę dla siebie.

Rodzaje kreatyn i ich działanie - podstawowe informacje

Kreatyna jest związkiem organicznym, który magazynowany jest w mięśniach. Jej pełna nazwa to kwas β-metyloguanidynooctowy. Dostarczana jest wraz z pożywieniem. Zwiększoną ilość kreatyny możemy pozyskać z wysokiej jakości wołowiny, niestety w większości sportów wykonywanych na wysokim poziomie – dieta nie wystarcza i należy sięgnąć po suplementy. Przypominamy, że u osób trenujących ilość kreatyny jest średnio o 10% niższa niż u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Tym drugim w zupełności wystarcza endogenna synteza, do której potrzebne są- glicyna- arginina- metionina

Co da Ci stosowanie kreatyny?

Poznaj korzyści jakie da Ci stosowanie kreatyny.
- zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej
- zwiększenie siły mięśni
- podniesienie stężenia hormonów anabolicznych IGF i MGF
- „pompę” po treningu, spowodowaną napływem wody do komórek, a co za tym idzie ich lepsze odżywienie
- ochroni mięśnie przed procesami katabolicznymi
- przyśpieszy regenerację glikogenu mięśniowego
- zwiększy objętość włókien zarówno typu I, jak i II
- przyśpieszy regenerację cząsteczek ATP
Często pojawiają się wątpliwości związane z tym, kiedy stosować kreatynę. Obecnie nie poleca się tak zwanych cyklów kreatynowych, a regularne jej przyjmowanie. Dobrze jest suplementować ją wraz z posiłkiem potreningowym, bowiem przed treningiem może obniżać poziom cukru we krwi, co wpłynie na jakość ćwiczeń.

Formy kreatyny dostępne na rynku

1. Monohydrat kreatyny
 
Najstarszy rodzaj kreatyny i najbardziej podstawowy to monohydrat kreatyny. Stanowi połączenie cząsteczki kreatyny i wody, toteż jest najtańszą kreatyną dostępną na rynku. Badania wykazały, że odznacza się wysoką przyswajalnością, dobrym wykorzystaniem dostarczonego produktu, a także działaniem anabolicznym oraz antykatabolicznym, co jest cenne w odniesieniu do przyśpieszenia i uskutecznienia regeneracji mięśni. Znany jest ze zwiększenia ilości zatrzymywanej w organizmie wody. Pomimo powstawania bardziej zaawansowanych form, wciąż pozostaje najchętniej wybieraną formą, nawet przez zawodowych sportowców.
 
2. Jabłczan kreatyny
 
Jabłczan kreatyny stanowi połączenie kreatyny i kwasu jabłkowego w stosunku 1:3. Powstałe w ten sposób cząsteczki (w stosunku do monohydratu) lepiej się rozpuszczają i nie powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Podstawową różnicą jest jednak wzrost siły włókien mięśniowych, bez widocznego zatrzymywania wody, co obecne jest przy stosowaniu monohydratu. Jabłczan obecny w suplemencie włączany jest do Cyklu Krebsa, co warunkuje wzrost ilości energii.
 
3. Pirogronian kreatyny
 
Pirogronian kreatyny zwany także cytrynianem, stanowi połączenie kreatyny z kwasem cytrynowym. Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i bardzo wysoką stabilnością cząsteczki (w szczególności w środowisku układu pokarmowego). Cytrynian jest końcowym produktem glikolizy – jednego z etapów oddychania komórkowego, co warunkuje poprawę regeneracji oraz zwiększenie ilości masy mięśniowej.
 
4. Chelat magnezowy kreatyny
 
Forma kreatyny opatentowana przez firmę Albion, która odznacza się wysoką biodostępnością. W formule wykorzystany został synergizm pomiędzy kreatyną, a magnezem. Stworzona w ten sposób molekuła gwarantuje pełne wykorzystanie dostarczonego związku.
 
5. Chlorowodorek kreatyny
 
Chlorowodorek kreatyny jest jedną z lepszych jej form. Mocno skoncentrowany (około 77% kreatyny w odżywce), wysoka stabilność biologiczna oraz odporność na zmiany pH w układzie pokarmowym, sprawia, że kreatynę HCl możemy stosować w zmniejszonych dawkach, z taką samą skutecznością. Chlorowodorek nie zamienia się w kreatyninę, a także zmniejsza retencję wody w mięśniach.
 
6. Alfaketoglukaran kreatyny
 
Alfaketoglutaran stanowi jeden z produktów pośrednich Cyklu Krebsa, co sprawia, że bierze on znaczny udział w reakcjach energetycznych komórki. Sól kwasu glutarowego i kreatyny dobrze się wchłania i w znacznym stopniu wysyca mięśnie.
 
7. Ester etylowy kreatyny
Jest bardzo zaawansowaną formą kreatyny, której (w porównaniu do monohydratu), będziemy spożywać o połowę mniej, obserwując wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej, bez retencji wody. Charakterystycznym dla estru etylowego kreatyny jest fakt, że nie potrzebuje glukozy do transportu.
 
8. Azotan kreatyny
Stosowany głównie przez osoby, którym zależy na zwiększeniu objętości mięśnia. Połączenie kreatyny i cząsteczki azotu wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych. Poprawia to transport cząsteczki do włókna.
 
9.Kre-alkalyn
Związek, którego działanie jest bardzo zbliżone do efektów uzyskiwanych przy monohydracie. Znaczącą różnicą jest jednak brak zatrzymywania wody w organizmie.

Jaką formę kreatyny wybrać?

Wybierając kreatynę, przede wszystkim powinniśmy określić to, jak skłonny do magazynowania wody jest nasz organizm. W przypadku, gdy pozostaje jej w ciele naprawdę dużo, nie powinniśmy używać najtańszego monohydratu. Problemy żołądkowe wykluczają z kolei zastosowanie jabłczanu kreatyny. Wybierając odpowiedni suplement, warto skierować swoją uwagę na dobrze przebadane, podstawowe formy, a pozostałe z nich traktować jako dodatek do suplementacji.

Najlepsza kreatyna – rodzaje kreatyn i ich działanie - podsumowanie

Kreatyna, niezależnie od formy, wpłynie na zwiększenie masy mięśniowej, pozwoli na wykonywanie efektywniejszego treningu przez szybszą odbudowę ATP, pozwoli Ci zwiększyć siłę. Różnice pomiędzy produktami będą w składzie produktu, tempie wchłaniania, efektywności oraz zaawansowaniu technologicznym, co może wpływać na to, czy substancja zostanie w pełni wykorzystana przez organizm.