Najlepsze owoce dla osób aktywnych fizycznie

  • Głosów: 14
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Najlepsze owoce dla osób aktywnych fizycznie
Jak wszyscy wiemy, owoce dostarczają nam cennych witamin i minerałów. Dlaczego więc niektórzy mają z nimi problem? Głównie z uwagi na fakt, że zawierają fruktozę, której nie wykorzystują bezpośrednio mięśnie, a przekształca wątroba. W ten sposób uzyskujemy glikogen. Owoce mogą przyczynić się do powstania tkanki tłuszczowej jedynie wtedy, gdy mamy już pełną ilość glikogenu w wątrobie. Niezależnie od wszystkiego są produktem użytecznym dla funkcjonowania organizmu i wspomagania zdrowia i powinny pojawić się w diecie – nie tylko tej kulturystycznej.

Owoc na początek dnia

Najlepszym czasem na spożywanie owoców jest ten tuż po przebudzeniu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W nocy zużyłeś glikogen znajdujący się w wątrobie do utrzymania poprawnego funkcjonowania mózgu. Kiedy go zabraknie, ciało wykorzysta białka, z których zbudowane są mięśnie do uzyskania glukozy niezbędnej do pracy ciała. Decydują się na spożycie owoców bogatych we fruktozę masz pewność, że zostanie ona przekształcona w glikogen, a nie tłuszcz. Dodatkowo dasz sygnał ku temu, że rozkładanie białek nie jest już potrzebne.

Najlepsze owoce rano (wybierz 1 bądź 2 z nich):
ananas – 1 szklanka pokrojonego w kostkę
żółty melon – szklanka wyciśniętego soku bądź owoc pokrojony w kostkę
pomarańcza – średniej wielkości
banan – średniej wielkości

Owoce przed treningiem

Dobrą porą na jedzenie owoców jest czas przed treningiem – zwłaszcza jeśli wcześniej nie spożywaliśmy posiłków bogatych w węglowodany. Zjedzenie owoców na około 30 – 60 minut przed ćwiczeniami pozwoli uzupełnić glikogen z wątroby, którego używaliśmy w ciągu dnia, a także skutecznie wykorzystywać glukozę do ćwiczeń. Realnie wpłynie to na jakość naszego treningu, dodając nam energii i pozwalając na podnoszenie większych ciężarów.

Najlepsze owoce przed treningiem (wybierz 1 bądź 2 z nich):
jabłko – średnie
arbuz – szklanka wyciśniętego soku
gruszka – średnia
połowa melona
truskawki – 2 szklanki
maliny – dwie szklanki
winogrona – 1 szklanka

Owoce po treningu

Zjedzenie owoców tuż po zakończeniu treningu również jest dobrą porą. Pozwolą one na uzupełnienie zarówno glikogenu w wątrobie, jak i mięśniach, co przy spożyciu odpowiedniej ilości białek umożliwi rozbudowę. Pamiętajmy, że w większości przypadków, owoce nie pokryją całkowitego zapotrzebowania na węglowodany, toteż do posiłku potreningowego warto włączyć choćby chleb, ryż bądź ziemniaki.

Najlepsze owoce po treningu (wybierz 1 bądź 2 z nich):
wiśnie – 1 szklanka
brzoskwinia – średnia
jabłko – średnie
połowa melona
winogrona – 1 szklanka
truskawki – 2 szklanki
maliny – 2 szklanki

Owoce w suplementacji

Spożywanie owoców to nie tylko gwarancja na dostarczenie cukru. Wiele z nich wykazuje charakterystyczne dla siebie właściwości, z których warto korzystać.

Grejpfrut

Spożywanie połówki grejpfruta bądź picie świeżo wyciśniętego soku około 3 razy dziennie skutecznie wspomaga odchudzanie. Osoby stosujące się do tego zalecenia przez 12 tygodni, schudły od 2 do 5 kg więcej niż osoby, które nie włączyły grejpfruta do swojej diety.

Pomarańcza

Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C oraz antyoksydantów, zalecana jest do spożywania zarówno przed treningiem, jak i po nim. Jej spożycie zagwarantuje ochronę mięśni i lepszą regenerację.

Jabłka

Jabłka zawierają polifenole, które korzystnie wpływają na zrzucanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mogą także przyczynić się do poprawy siły.

Wiśnie

Garść wiśni zjedzonych po wysiłku pomoże w redukowaniu powysiłkowego zapalenia mięśni. Dlaczego? Za wszystko odpowiadają zawarte w wiśniach antocyjaniny.

Arbuz

Owoc bogaty w cytrulinę pomoże Ci w regulacji ciśnienia krwi, a także wspomoże dostarczanie składników odżywczych do mięśni.

Reasumując – owoce przyczyniają się do powstania wielu pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Kluczem do sukcesu jest tutaj nie eliminacja ich z diety, a umiejętne wykorzystanie i spożywanie w najbardziej optymalnym do ich wykorzystania czasie.