OLIMP BCAA - dawkowanie

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
OLIMP BCAA - dawkowanie
Suplement BCAA Olimp jest doskonałym produktem umożliwiającym skuteczniejszą regenerację oraz wykonywanie cięższych i częstszych treningów. Ma on również wpływ na zwiększenie intensywności procesów anabolicznych i zabezpieczenie mięśni przed destrukcyjnym działaniem kortyzolu. W swoim składzie zawiera 3 aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych, takie jak leucyna, izoleucyna i walina. Jakie jeszcze właściwości posiada ten niezwykły suplement oraz jak prawidłowo go stosować?

BCAA Olimp – skład

 

BCAA (branched chained amino acids) zwane również aminokwasami rozgałęzionymi, to grupa zawierająca dokładnie 3 elementy tworzące strukturę białek, a mianowicie leucynę, izoleucynę i walinę. Aminokwasy te cechują się rozgałęzionym bocznym łańcuchem anafilaktycznym.

Olimp BCAA zaliczane są do niezbędnych aminokwasów egzogennych, które muszą zostać dostarczone do organizmu wraz z pełnowartościową żywnością lub suplementami diety. Dzięki aktywnemu udziałowi w produkcji energii zachodzącej podczas wysiłku i zaraz po nim oraz w intensyfikacji procesów anabolicznych, aminokwasy rozgałęzione pełnią istotną rolę dla przebiegu wielu istotnych procesów zachodzących w ustroju.

Suplementy diety firmy Olimp, poza najwyższej jakości aminokwasami, w swoim składzie  zawierają również glutaminę poszerzającą zakres działania produktu oraz witaminę B6 (pirydoksynę), która w postaci koenzymu wspiera przemiany metaboliczne.

 

BCAA Olimp – działanie

 Aminokwasy rozgałęzione charakteryzują się odpornością na katabolizm występujący w wątrobie. Bez problemu i w niezmienionej postaci przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu, a kolejno do mięśni szkieletowych będących głównym miejscem ich aktywności. Tam pozytywnie ulegają procesowi utlenienia oraz są wykorzystywane przez komórki jako szybkie źródło energii. Taki proces w konsekwencji wpływa na wytworzenie ATP, który jest podstawowym nośnikiem energii chemicznej. To właśnie dzięki niemu podnoszenie coraz większych ciężarów oraz pokonywanie własnych granic staje się możliwe.

Olimp BCAA xplode poprzez umożliwienie zwiększonego oszczędzania rezerw glikogenu (aż do 25%) posiada także wpływ na wydolność. Faktem jest, iż jego pula jest ściśle związana z efektywnością wykonywanej pracy, nie zważając na uprawianą dyscyplinę.

W odniesieniu do jednej z hipotez nawiązujących do zmęczenia związanego z pracą centralnego układu nerwowego, można stwierdzić, iż takie zmęczenie powiązanie jest z wystąpieniem podwyższonego stężenia serotoniny w mózgu. Przyczyną jej powstania jest wzrost poziomu wolnego tryptofanu ulegającego odpowiedniej konwersji po przejściu bariery krew-mózg. Aminokwasy rozgałęzione stanowią jego konkurencję w walce o transporter, tym samym ograniczając jego wychwytywanie. W konsekwencji, prowadzi to do zmniejszenia uczucia braku siły i ospałości.

Najbardziej godnym uwagi aminokwasem rozgałęzionym jest leucyna, ponieważ w najintensywniej inicjuje syntezę białek. Ma to miejsce za pomocą selektywnie aktywowanego przez nią szlaku sygnałowego mTOR. Odwzorowuje się to na realnym stymulowaniu tworzenia nowych białek oraz efektywną rozbudowę muskulatury. Ponadto, poza bezpośrednim oddziaływaniem na mTOR leucyna może mieć na niego wpływ stymulujący (za pośrednictwem innych, bardziej złożonych procesów). Leucyna, izoleucyna i walina mogą pozytywnie oddziaływać na intensywność wydzielania hormonów, uwzględniając te o działaniu anabolicznym. W dużej mierze polepszają stosunek testosteronu do kortyzolu.

Wartym do przytoczenia jest fakt, iż nawet przy wysokiej podaży BCAA, bardzo trudno jest doprowadzić do poziomu toksycznego u zdrowej aktywnej osoby. Ponadto, z powodzeniem były stosowane u osób cierpiących na powikłania związane z niewydolnością wątroby oraz z ciężkimi poparzeniami.   

Jedno z badań przeprowadzonych z udziałem BCAA wykazało, iż jego regularna suplementacja obniża poziom dehydrogenazy mleczanowej (LDH) i fosfokinazy keratynowej (CPK). Enzymy te w środowisku naukowym są powszechnie traktowane jako wskaźniki uszkodzenia tkanek w ludzkim ciele, włączając w to tkankę mięśniową. Obniżone stężenie wyżej wspomnianych związków wskazuje, że BCAA posiadają korzystny wpływ na obniżenie uszkodzeń mięśni wywołanych treningiem. Ponadto, odpowiednia ilość skraca czas niezbędny do całkowitego odpoczynku. Powyższe właściwości przyczyniają się do możliwości zastosowania cięższych i częstszych treningów oraz efektywniejszej regeneracji. Ich intensywność może się różnić w zależności całkowitej zawartości białka w diecie lub od płci.

 

BCAA Olimp – dawkowanie

 Dawka aminokwasów Olimp jest ściśle uzależniona od zapotrzebowania, które znacznie wzrasta podczas aktywności fizycznej i od razu po niej oraz w trakcie stosowania restrykcyjnych diet redukcyjnych nastawionych na szybkie tempo utraty masy ciała, a także w stanie stresu. Podczas wielu różnych badań z powodzeniem stosowano dawki w zakresie 3-50g aminokwasów rozgałęzionych na dzień. Chcąc ustalić odpowiednią dla siebie porcje, należy dostosować się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Warto zauważyć, iż jest to produkt mający na celu uzupełnienie braków w diecie, a nie zastąpienie pełnowartościowych posiłków. Producent zaleca następujący sposób dawkowania odżywki:

W dni treningowe:

  • 1 porcja przed treningiem,
  • 1 porcja po treningu.

W dni nietreningowe:

  • 1 porcja rano na czczo,
  • 1 porcja przed snem.

1 porcje (10 g proszku – 25 jednostek miarki Olimp/ dwie płaskie łyżki stołowe) rozpuścić w 200 ml wody. Produkt nadaje się do spożycia od razu po przygotowaniu.

 

BCAA Olimp – przeciwwskazania

 BCAA xplode powder nie jest zalecany dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Ponadto, aminokwasy rozgałęzione nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne.

 

BCAA Olimp – opinie

 Na podstawie doniesień naukowych i opinii klientów stosujących BCAA xpolde od firmy Olimp, można stwierdzić, iż produkt ten stanowi wartościowe uzupełnienie codziennego planu żywieniowego. Najwyższej jakości mikronizowane aminokwasy rozgałęzione mogą znacznie przyczynić się do rozwoju suchej masy mięśniowej oraz wpłynąć na szeroko rozumianą sprawność fizyczną i wyniki sportowe. BCAA posiada wszechstronne działanie, umożliwiające dopasowanie go do własnego celu.