Poprawiamy reputację soli?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Poprawiamy reputację soli?
Żywieniowcy i dietetycy alarmują, że spożycie soli w diecie przeciętnego człowieka jest zbyt duże. Żywność naszpikowana jest przez producentów sodem w postaci: soli czy glutaminianu sodu. Reputacja soli jest bardzo zła. Czy bardzo intensywny wysiłek fizyczny może być wymówką do unikania zalecenia jej ograniczania?
Do wyeliminowania z diety soli można się przyzwyczaić, zbadano, że już po około dwóch tygodniach od pozbycia się jej z jadłospisu wiele potraw kiedyś solonych zachowuje niemalże ten sam smak. Z chemicznego punktu widzenia sól, którą na co dzień spożywamy to tzw. chlorek sodu. W tym połączeniu pierwiastki te występują w niejednakowych ilościach, a mianowicie sód stanowi około 40%, natomiast chlor 60%. Sód wchodzący w skład soli kuchennej jest pierwiastkiem, który w dużych ilościach występuje w płynach ustrojowych. Odgrywa on ważną rolę w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej. Do utraty z organizmu składników mineralnych w tym też i sodu dochodzi poprzez wydzielanie wody z kałem, moczem, potem i wydychanym powietrzem. Zapotrzebowanie na wodę i sód wraz ze zmianą warunków środowiskowych np.: podwyższeniem temperatury otoczenia lub zwiększoną aktywnością fizyczną zwiększa się. Ilość wydzielanej z organizmu wody należy zatem równoważyć poprzez jej uzupełnianie, aby nie doszło do szkodliwych dla zdrowia skutków. Negatywne skutki nadmiernego spożycia soli Dietetycy przestrzegają przed nadmiernym spożyciem soli, ze względu na powstawanie:
  • nadciśnienia tętniczego, co w efekcie może prowadzić do innych chorób związanych z układem krążenia (zawały serca, wylewy)
  • doszukuje się również związku między nadmiernym spożyciem soli a występowaniem raka żołądka oraz udaru mózgu
  • nadmiar podaży soli powoduje zwiększenie pobrania i zatrzymywania wody w organizmie (prawidłowa czynność nerek powoduje wydalanie nadmiaru tego składnika, natomiast w przypadku upośledzonej ich funkcji może nastąpić ich obrzęk)
Pozytywny wpływ spożycia niewielkich ilości soli: Mimo wszelkich przestróg przed stosowaniem soli istnieją oczywiście jej zalety. Sól jest potrzebna organizmowi, jednak nie należy spożywać jej w nadmiernych ilościach. Zalety soli (sodu):
  • utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej
  • regulacja gospodarki wodnej organizmu
Nie trzeba się bać niedostatecznego dostarczenia do organizmu tego składnika, ponieważ żywność dostępna na rynku to w większości bardzo dobre źródło soli. Należy pamiętać, że sól, którą spożywamy to nie tylko ta jej ilość, którą dodajemy do potraw, ale i ta, która znajduje się w gotowych kupowanych przez nas produktach. Sól dostarczona w produktach spożywczych (np.: zupy w torebkach, kostki bulionowe, wszelkiego rodzaju dania typu instant i in.) niejednokrotnie pokrywa zapotrzebowanie organizmu (bądź przekracza) na ten składnik. Na temat dziennego spożycia soli a jej wpływu na zdrowie istnieje wiele kontrowersji. Dzienne spożycie soli (dodanej w procesach kulinarnych i zawartej w produktach spożywczych) nie powinno przekraczać 5 g (1 płaska łyżeczka). Optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczanie jej spożycia byłoby unikanie stosowania (dodawania) soli do potraw oraz unikanie produktów, które są w nią bogate. Obniżenie jej ilości w codziennym jadłospisie powinniśmy rozpocząć już przy zakupie żywności, czytając dokładnie etykiety informujące o jej zawartości, niektórzy producenci tworzą nowe receptury swoich wyrobów, obniżając poziom chlorku sodu (bądź samego sodu) w produkcie. Więcej sodu dla intensywnie trenujących Osoby intensywnie trenujące oraz pracujące ciężko fizycznie bardzo dużo się pocą. Pot (a z nim i składniki mineralne) wydalany jest w ilościach nawet 1-2,5 litra w ciągu 1 godziny. Bardzo ważne jest zatem, aby ilość wody, a w tym i składników mineralnych była uzupełniana. Osoba o umiarkowanej aktywności fizycznej powinna ze swoją codzienną dietą dostarczać nie więcej niż 5 g soli (jest to 1 płaska łyżeczka). Osoby bardzo intensywnie trenujące muszą dostarczać tego składnika znacznie więcej. Czasem jest to nawet podwójna jej ilość. Co jeść, aby ograniczyć ilość soli w całodziennym jadłospisie? Przede wszystkim należy całkowicie wykluczyć solenie i dosalanie potraw podczas przyrządzania jak również podczas jedzenia. Tu pojawia się problem, ponieważ wiele osób uzna taką żywność za żywność bez smaku, jałową. Rozwiązanie leży w zastosowaniu zamiast “wszędobylskiej” soli przypraw ziołowych, których cała gama jest dostępna na rynku (bazylia, tymianek, estragon itp.). Wystarczy dobrze się rozejrzeć, potem już tylko wybór odpowiedniej przyprawy i posiłki znów będą smaczne, nawet bez soli. Do wyeliminowania z diety soli można się przyzwyczaić, zbadano, że już po około dwóch tygodniach od pozbycia się jej z jadłospisu wiele potraw kiedyś solonych zachowuje niemalże ten sam smak. Duże ilości sodu zawierają m.in.:
  • wszelkiego rodzaju konserwy
  • żółte sery
  • wędliny
  • ryby wędzone
  • chipsów, snacków
  • paluszki
  • orzeszki solone
Dużą zawartością soli charakteryzuje się również pieczywo, aczkolwiek istnieją producenci, którzy obniżyli zastosowanie soli do produkcji chleba. Podsumowując warto dbać o prawidłowy dowóz do organizmu płynów i rozsądnie podchodzić do solenia i spożywania produktów, które są w nią obfite. Z tym, że osoby bardzo intensywnie trenujące lub pracujące ciężko fizycznie mogą sobie pozwolić na jej spożycie w nieco większych ilościach

Typowa dieta kulturysty czyli ryz piersi z kurczaka,platki owsiane lub zytnie,owoce,wolowina itd czyli malo przetworzone produkty nie obfituja tak bardzo w sól tak wiec jezeli typowy kulturysta pije duzo wody 3-4 litry dziennie to powinien dbac o zwiekszone spozycie soli.Traci on duzo sodu podczas wysilku wraz z potemi i moczem.Sód dziala takze anabolicznie i laduje weglowodany do miesni co zwieksza ich twardosc a takze wplywa na przewodnictwo nerwowe.Ja z powodu zmniejszonej ilosci soli w diecie a duzej podazy plynow trafilem do szpitala.Mialem odwodnienie i dostalem silnych wymiotow. Takze nie nalezy z niczym przesadzac i solic potrawy jezeli sie czuje ze tego potrzeba. Musi byc rownowaga pomiedzy sodem a potasem.Jezeli jednego bedzie za duzo to masa tez nie bedzie szla i bedziemy zmeczeni. Opis produktow w artykule powyzej to typowe fast foody i ten kto dba o siebie i ciezko trenuje nie je chipsow ani paluszkow. Mysle ze ten artykul nie powinien znalezc sie na tej strone a raczej na stronie dla zwyklych ludzi ktorzy nie jedza zdrowej zywnosci.

musze przyznać że nie wiedziałem o tym..dobry art

kazdy paker powinien o tym wiedziec.

No zawsze jak coś gotuję ziemniaki ryż kasza makaron itd zawsze się dodaje sól do garnka więc ja już dodatkowo nie solę potraw

Duże ilości sodu zawierają m.in.: * wszelkiego rodzaju konserwy * żółte sery * wędliny * ryby wędzone * chipsów, snacków

chipsów, snacków ? :p

Sól jest wskazana i zdrowa, ale w odpowiednich ilościach

dobry artykul. a myslalem ze trzeba unikac soli jak ognia

Bardzo dobry artykuł, muszę przyznać że o tym nie wiedziałem ;)

musze przyznac, ze o tym nie wiedzialem chociaz i tak z nadmiarem soli raczej sie nie spotykam, bo po za soleniem ziemniakow i ryzu praktycznie wogole jej nie uzywam

"Opis produktow w artykule powyzej to typowe fast foody i ten kto dba o siebie i ciezko trenuje nie je chipsow ani paluszkow" Dokładnie.. większość z nas nie jada takiego gów*a ;) A co do art. to bardzo ciekawy.

Staram się nie używać soli

sol cukier i innego rodzaju biale proszki niestety nie wskazane w wiekszych ilosciach

Najważniejsze znać umiar...

nie wyobrażam sobie potraw bez soli... wiem, że używam jej za dużo, ale nie umiem jej wyeliminować z diety, a ograniczanie jej też mi nie wychodzi:(

Sól... Ciekawa jest

Niezły artykul.

Kolejny dobry artykuł ;P

zgadzam się, dobry i przydatny artykuł. ! xD

fajny artykuł ;)

fajny artykuł ;)

Jakiś czas temu pisałem o umiarze, a ostatnio niestety sam przesadzam i trzeba było odświeżyć wiedzę.

dobry artykuł

Ciekawy artykuł :)

sol zalezy do czego

dla mnie sól jest niewskazana bo mam problemy z nadciśnieniem

ale trzeba przyznac ze bez soli niektore rzeczy nie mialy by takiego smaku ;P

ale tez slyszalem ze sol szkodzi wiec lepiej jej nie naduzywac ;D

i tak lepiej jest jej nie nadużywać.

dobry artykuł

ciekawy artykuł

ciekawy art.

nawet nawet

dobry artykuł

Bardzo dobry artykuł

Git :D wątpliwości co do soli rozwiane :P

Soli i tak bym zawsze dodawał do potraw... może z przyzwyczajenia... ;]

bez soli ani rusz hehe dla mnie musi byc i tyle

Wreszcie ktos mnie obronil. Bo zawsze sie mnie czepiaja, ze za duzo sole. A teraz przynajmniej mam argument na kontre.

Sól dobra i zła ale potrzebna

tez niezbedna

może być

Należny tylko nie przekraczać dawki dziennej :)

TAKI SE