Przeciwutleniacze w żywności

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Przeciwutleniacze w żywności
Spożywanie przeciwutleniaczy (antyoksydantów) rekomenduje się od dawna nie tylko sportowcom, ale każdemu z nas. Dlaczego przeciwutleniacze są tak ważne i co właściwie powodują w naszym organizmie? W jakich produktach ich szukać i jak stosować? Zapoznaj się z treścią artykułu: Przeciwutleniacze w żywności!

Przeciwutleniacze – czym są?

Przeciwutleniacze, znane także jako antyoksydanty są związkami, które walczą z wolnymi rodnikami. Czym właściwie są wolne rodniki? Są to atomy, cząsteczki bądź jony naturalnie występujące w naszym organizmie. Nie możemy się ich wyzbyć całkowicie, bowiem pojawiają się w zdecydowanej większości sytuacji. Na ich ilość w ciele mają wpływ m.in. zanieczyszczenie środowiska i żywności, spożycie alkoholu, ilość stresu, dobór diety, ekspozycja na słońce, inne używki – czyli właściwie wszystko. Wolne rodniki posiadają wolny elektron na swojej ostatniej powłoce, co sprawia, że chcą szukać swoich „par”. Podczas tego procesu, wychwytują na swojej drodze potrzebne nam związki, łączą się ze związkami występującymi w komórkach, a w rezultacie je uszkadzają, przyśpieszając proces starzenia się. Wolne rodniki uszkadzają komórki, białek krwinki, wpływają na stan naczyń krwionośnych.

Skutki niedoboru przeciwutleniaczy w diecie

Na wstępie warto zaznaczyć, że na niekorzystne działanie wolnych rodników ma wpływ czas. Łatwo wywnioskować, że wraz z wiekiem będziemy potrzebowali większej ilości antyoksydantów. Jeśli nie dostarczymy ich w wystarczającej ilości, możemy narazić się na choroby takie jak:
- miażdżyca
- nowotwór
- choroba Alzheimera
- astma
- choroby układu nerwowego
- udary mózgu
- problemy z ciśnieniem
Oczywiście brak antyoksydantów, a co za tym idzie, duża ilość wolnych rodników nie jest jedyną przyczyną tych schorzeń. Jest jednak kolejną cegiełką do zachorowania. Warto więc zminimalizować choć jeden niekorzystny czynnik, jakim są wolne rodniki.

Antyoksydanty w żywności

Przeciwutleniacze znajdziemy bez problemu w spożywanych warzywach i owocach, tzn. beta – karoten, witaminę C i E. Nie są to jednak jedyne przeciwutleniacze, jakie powinny pojawić się w naszej diecie. Gdzie ich szukać?
beta – karoten: dynia, pietruszka, szpinak, marchew, bataty, kapusta włoska (wszelki pomarańczowo – żółte warzywa oraz te o barwie ciemnej zieleni)
witamina E: orzechy, szpinak, oleje roślinne stosowane do sałatek na zimno, kapusta włoska.
witamina C: warzywa kalafiorowe takie jak: brokuły, kalafior, brukselka, cytrusy, czarne porzeczki, papryka
likopen: przetwory pomidorowe i pomidory
tokoferol: orzechy włoskie, kukurydza, soja
luteina: szpinak, kukurydza
selen: zarodki pszenne, ryż, cebula, czosnek
katechiny: zielona herbata (w szczególności wysokiej jakości – liściasta)
resveratol: wytrawne wino czerwone spożywane po kieliszku

Przeciwutleniacze w żywności - podsumowanie

Duże ilości przeciwutleniaczy występują w gorzkiej czekoladzie z wysoką zawartością kakao, wszelkiego rodzaju warzywach i owocach. Warto w swojej diecie stosować zróżnicowane źródła każdego z nich, by zapewnić sobie pełną ich gamę. Dodatkowo, będziemy mieć pewność, że w naszej diecie pojawiają się witaminy i minerały. Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie szukać antyoksydantów, podpowiemy: wszystko, co zielone, świeże i z upraw o jak najmniejszej ilości pestycydów, pojawiające się na Twoim talerzu, jest bardzo korzystne dla Twojego zdrowia.
Warto zaznaczyć, że antyoksydanty dostępne są także w wersji syntetycznej. Wyprodukowane przez człowieka, pojawiają się w wielu produktach oznaczone znakami: E300- E302, E304, E306-E311, E320- E321. W przetworach stosowane są by zapobiegać psuciu poszczególnych produktów. Dla nas z pewnością bardziej wartościowe będą te pozyskane wprost z naturalnych źródeł.
Jeśli wciąż nie jesteś przekonany co do roli antyoksydantów w organizmie, możesz porównać swoje ciało do obranego z warstwy ochronnej (skórki) jabłka. Sam miąższ wystawiony jest na działanie czynników zewnętrznych i utlenianie. Szybko zaobserwujemy wtedy ściemnienie. Jednak polany sokiem z cytryny, bogatym w witaminę C, dłużej zachowa świeżość. To samo dzieje się z Twoim ciałem. Dbaj o nie, nie tylko pod względem odpowiedniej ilości kalorii i stosunku makroskładników w diecie.