Przegląd suplementów wspierających stawy

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Przegląd suplementów wspierających stawy
Problemy ze stawami mogą dotyczyć zarówno sportowców jak i ludzi nie uprawiających wyczynowo żadnej dyscypliny. Dla jednych i drugich jest to bolesne i uciążliwe. Wśród dużej ilość suplementów swoje miejsce mają także preparaty wspierające stawy. Czy ich spożywanie rzeczywiście może pomóc?

W preparatach na stawy możemy znaleźć różne substancje czynne. Główną ich rolą ma być odbudowa chrząstek stawowych, które na skutek urazów mogą zostać uszkodzone. Dzięki temu dolegliwości bólowe mają ustąpić, a ewentualne „tarcia” w stawie mogą zostać zmniejszone. W przypadku ostrego bólu często doraźnie lepiej stosować jest środki przeciwbólowe, gdyż substancje odbudowujące stawy należy brać przez dłuższy okres, aby efekty były zauważalne.

Glukozamina

W suplementach może występować w kilku postaciach jednak najlepszym wyborem jest siarczan glukozaminy. Glukozaminę pozyskuje się jako ekstrakt ze skorupiaków oraz chrząstki rekina. Pomaga ona regenerować stawy i odbudowywać zdrową chrząstkę. Wykazuje też działanie wzmacniające na stawy i stymuluje syntezę kolagenu niezbędnego, który wspomaga regenerację. Glukozamina wchłaniana jest w 90% z układu pokarmowego, jednak tylko 0,4% dociera do stawów. Badania wykazały, że glukozamina jest skuteczniejsza w zabezpieczaniu przed zniszczeniem stawu niż w jego odbudowie. Dawka glukozaminy, która była skuteczna w badaniach to 1500 mg dziennie (w przypadku siarczanu glukozaminy powinno być to ok. 2000-3000 mg dziennie).

Chondroityna

To kolejna substancja, która wykazuje korzystne działanie na stawy. Pozyskuje się ją z chrząstki rekina, w której występują też wapń i kolagen mające również wpływ na zdrowie kości i stawów. Zalecana dzienna dawka chondroityny to 1200-1500 mg dziennie.

Żelatyna

Jest ona pozyskiwana z kości i skór trzody chlewnej, a jej skład może mieć dobroczynny wpływ na stawy. Żelatyna jest w aminokwasy (glicyna, prolina, hydroksyprolina, kwas glutaminowy i arginina), które są prekursorami kolagenu, będącego składnikiem chrząstek stawowych. Badania nad wpływem żelatyny na odbudowę stawów są niejednoznaczne, jednak suplementacja nią jest tak tania, że szkoda by było w przypadku problemów jej nie wypróbować. Optymalna dawka dzienna żelatyny to 10 g.

Kwas hialuronowy

Naturalnie występuje w naszym organizmiejako składnik płynu stawowego i mazi wewnątrzstawowej. Substancja ta pomaga w płynnych i przebiegających bez tarcia ruchach w stawie. Ponadto kwas hialuronowy wiąże wodę w macierzy zewnątrzkomórkowej, co przekłada się na poprawę jakości płynu stawowego oraz wzrost właściwości amortyzacyjnych mazi stawowej. Kwas hialuronowy warto jest suplementować równocześnie z suplementem mającym wpływ na regenerację chrząstki stawowej np. chondroityną. W suplementach takie połączenia występują bardzo często.

Jeżeli problemy ze stawami Cię dotyczą warto przetestować wspomniane wyżej substancje, być może będą one dla Ciebie pomocne. Jeżeli przeszkodą są zbyt wysokie koszty suplementów możesz spróbować zwykłej żelatyny spożywczej, która także może okazać się skuteczna.