Przyspiesz budowę mięśni dzięki diecie

 • Głosów: 0
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Przyspiesz budowę mięśni dzięki diecie
Wiele osób myśli, że w przypadku budowania masy mięśniowej ważne są przede wszystkim ćwiczenia oraz spożywanie odpowiednich odżywek. Nie należy jednak zapominać o tym, że duży wpływ na to ma także dieta, dlatego warto o nią zadbać, bez względu na to czy zależy nam na schudnięciu czy nabraniu masy.


  1. Przed treningiem zjedz węglowodany złożone

  Badania dowodzą, że dzięki jedzeniu przed wysiłkiem węglowodanów złożonych sportowcy są bardziej wydolni i spalają więcej tłuszczu, niż w przypadku zjedzenia łatwoprzyswajalnych węglowodanów. Wybieraj zatem płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo lub razowe makarony.

  1. Unikaj tłustych potraw przed wysiłkiem

  Według badań naukowców spożycie tłuszczu skutkuje czasowym (do około 4 godzin) pogorszeniem funkcjonowania naczyń krwionośnych. Staraj się zatem nie jeść zbyt dużo tłuszczu przed treningiem, ponieważ naczynia krwionośnie mogą nie być maksymalnie ukrwione, a co za tym idzie Twój trening może być mniej efektywny, a mięśnie słabsze i mniej wytrzymałe.

  1. Pij wodę

  To, że Twoja koszulka na treningu nie jest mokra wcale nie oznacza, że się nie pocisz. Nieuzupełnianie płynów podczas wysiłku prowadzi do spadku wydolności. Staraj się wypić przed treningiem szklankę wody, a w trakcie pij niewielkimi łykami, nawet jeśli nie odczuwasz zbyt mocno pragnienia. Jeżeli ćwiczysz dłużej niż godzinę możesz także wypić napój izotoniczny w celu uzupełnienia utraconych z potem minerałów.

  1. Nie tnij kalorii

  Jeżeli chcesz stracić tłuszcz i zarazem zbudować masę nie możesz się głodzić. Zbyt duże ograniczenie kalorii nie jest dobrym wyjściem, z uwagi na to, że może spowodować zwolnienie metabolizmu, a co za tym idzie będziesz chudnąć wolniej. Ponadto do wysiłku potrzebna jest Ci energia, dlatego aby dobrze ćwiczyć musisz się odpowiednio odżywiać. Jeżeli nie masz dużej nadwagi i uczciwie ćwiczysz powinieneś dbać o to, aby dzienna kaloryczność wynosiła 44 kcal na każdy kilogram masy ciała (dla mężczyzny o masie 85 kg będzie to ok. 3750 kcal).

  1. Pomocny suplement

  Badania pokazały, że spożycie 3-5 g argininy na 45 min. przed treningiem przez 8 tygodni pozwoliło poprawić osobiste rekordy uczestników w wyciskaniu na ławeczce. Arginina może zapobiegać rozkładowi białka w uszkodzonych podczas treningu mięśniach i przyspieszać proces nadbudowy włókien mięśniowych podczas treningu siłowego.

  Podobne działania wykazuje spożycie na 45 min. przed treningiem koktajlu białkowego z dodatkiem kreatyny.

  Czasami nawet nieznaczne modyfikacje w diecie są pomocne i mogą w znaczący sposób wpłynąć na postępy treningowe. W większości nie wymagają też one zbyt dużego nakładu czasu i pracy, trzeba tylko się zmotywować aby je wdrożyć, później będzie już tylko z górki.