Przyspiesz leczenie kontuzji

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Przyspiesz leczenie kontuzji
Chyba każdej osobie aktywnej fizycznie przytrafiły się mniej lub bardziej poważne kontuzje. Potrafią one na długi okres ograniczyć, a czasem nawet uniemożliwić treningi. Powrót do pełnej sprawności wymaga cierpliwości i czasu, możemy jednak wspomóc organizm odpowiednią dietą.

Dieta nie jest magicznym lekarstwem, dzięki któremu szybko uporamy się z kontuzją, jednak w znacznym stopniu może wspomóc regenerację i odbudowę uszkodzonych tkanek.

W czasie kontuzji zazwyczaj nasza aktywność fizyczna znacznie się zmniejsza. W związku z tym zapotrzebowanie energetyczne również spada. Należy mieć to na uwadze, ponieważ w przeciwnym razie łatwo dorobić się kilku „nadprogramowych” kilogramów. A to z pewnością nie ułatwi powrotu do zdrowia. Zbyt duża masa ciała będzie dodatkowym obciążeniem dla mięśni i stawów.

Oprócz zbilansowanej diety, trzeba również pamiętać o regularności spożywania posiłków oraz odpowiedniej ilości wypijanej wody.


Zadbaj o potrzeby organizmu

Poszczególne rodzaje kontuzji, wymagają dostarczenia nieco innych składników odżywczych:

  • Urazy stawów - W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na kwasy omega-3, które łagodzą stany zapalne oraz witaminy C i innych antyoksydantów. Należy więc zwiększyć spożycie olejów roślinnych, tłustych ryb morskich (np. halibut, łosoś), przypraw (imbir, kurkuma) i świeżych warzyw i owoców (szczególnie wskazane będą czerwona papryka, brokuły, maliny, jagody, truskawki owoce cytrusowe).
  • Urazy mięśni – Do odbudowy tkanki mięśniowej niezbędne będą aminokwasy egzogenne. W diecie powinny pojawić się zatem: białka jaj, ryby, chude rodzaje mięsa, rośliny strączkowe, oraz przetwory mleczne. Ale białko to nie wszystko, organizm będzie potrzebował energii do przeprowadzenia procesów regeneracyjnych. Jej najlepszym źródłem są węglowodany złożone.
  • Urazy kości – złamani i pęknięcia kości nie są najczęstszym rodzajem kontuzji, ale jeśli już się przytrafią, to w znacznym stopniu ograniczają sprawność ruchową. Do odbudowy tkanki kostnej niezbędny będzie przede wszystkim wapń oraz witamina D. Wchłanianie wapnia jest utrudnione przez fosfor, dlatego należy zadbać, by te składniki mineralne znajdowały się w proporcji 2:1, lub przynajmniej 1:1. Dobrym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, warto wybierać te dodatkowo wzbogacane. Witamina D jest syntetyzowana w organizmie dzięki ekspozycji na światło słoneczne, a z pośród produktów spożywczych jej najlepszym źródłem są ryby morskie. Zwiększone jest zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, a także takie składniki mineralne jak magnez, potas, cynk, czy fluor. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć miejsca dla kasz, pełnoziarnistych produktów zbożowych, świeżych owoców i warzyw, czy roślin strączkowych.


Dodatkowa suplementacja

Na rynku znajduje się obecnie wiele preparatów zawierających substancje mające na celu przyspieszyć leczenie kontuzji. Jednak liczne badania przedstawiają sprzeczne informacje na temat skuteczności znacznej ich części.

Pomocne, szczególnie w kontuzjach stawów, wydaje się stosowanie hydrolizatu kolagenu, chrząstki rekina, czy wyciągu ze skrzypu polnego. Podczas kontuzji zapotrzebowanie na poszczególne składniki mineralne i witaminy zwiększa się nawet o 30%. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich dostarczyć wraz z dietą, warto pomyśleć nad odpowiednią suplementacją.

Tych produktów powinieneś unikać

Tak jak niektóre produkty spożywcze mogą łagodzić dolegliwości związane z kontuzją oraz przyspieszać leczenie, tak inne wręcz przeciwnie, będą utrudniać procesy naprawcze zachodzące w organizmie. Dlatego zdecydowanie należy ograniczyć alkohol, cukry proste, produkty wysokoprzetworzone, produkty zawierające kwasy tłuszczowe trans. Niekorzystnie wpływają również kwasy omega-6, jeżeli ich spożywana ilość jest zbyt duża w stosunku do kwasów omega-3, ponieważ mogą nasilać stany zapalne.