Siemię lniane - oczyść organizm i popraw metabolizm w prosty sposób!

  • Głosów: 5
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Siemię lniane - oczyść organizm i popraw metabolizm w prosty sposób!
Siemię lniane to produkt, który niesie mnóstwo korzyści dla organizmu. Ma niezwykłe właściwości, a dodatkowo kosztuje mniej niż kilka złotych. Jeśli warto sięgnąć po któryś z produktów, okrzykniętych mianem super żywności, to jest to zdecydowanie siemię lniane. Oczyść organizm i popraw metabolizm w prosty sposób.

Siemię lniane – co to takiego?

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, stosowane w medycynie tradycyjnej.

  • Te brązowe nasionka o podłużnym kształcie mają około 2-3 mm, a po zalaniu wodą nabierają koloru ciemnobrązowego.
  • Podczas gotowania otaczają się śluzem i zwiększają swoją objętość.
  • Cena brązowego siemienia lnianego to około 4-5 zł za prawie pół kilograma. Znajdziesz je w każdym sklepie.
  • Dostępna jest również wersja złocista – takie siemię jest co prawda droższe, ale ma więcej substancji odżywczych.

W sklepach znajdziesz opcje ziarniste i mielone. Ta druga może szybko stracić swoje wartości, dlatego lepiej wybrać ziarenka. Należy przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu, aby jak najdłużej zachowały wartość. Tym bardziej, że wcale nie tak szybko wykorzystasz 500 g siemienia, ponieważ jest bardzo wydajne.

Siemię lniane – właściwości

Siemię lniane stosuje się najczęściej po namoczeniu lub rozgnieceniu. Wiele osób gotuje lub praży siemię i w tej formie dodaje je do potraw. Ziemniaki w prażonym siemieniem to hit. Gotowanie to jednak najlepszy sposób – wystarczy kilka minut, abyś otrzymał ziarenka w najlepiej przyswajalnej formie.

  • Niezależnie od sposobu przygotowania, siemię lniane ma doskonały wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.
  • Reguluje błonę śluzową i poprawia perystaltykę jelit.
  • Działa kojąco na żołądek.
  • Siemię lniane sprawdzi się w przypadku biegunek i zaparć, ale też przy nieżytach i owrzodzeniach.
  • Oprócz tego siemię lniane pomaga regulować poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
  • Jest bogate w białko i aminokwasy.
  • Jest także silnym przeciwutleniaczem – pomaga niwelować skutki niszczycielskiego oddziaływania wolnych rodników. Dzięki tej właściwości nie tylko pomaga w zachowaniu młodości (wolne rodniki przyspieszają starzenie), ale też jest świetny w profilaktyce przeciwnowotworowej. Badania pokazują, że skutecznie zapobiega rakowi prostaty – spożycie 30 g dziennie może zmniejszyć tempo podziału komórek nowotworowych nawet o 50%.

Siemię lniane a odchudzanie

Czy siemię lniane ma właściwości odchudzające? Siemię lniane pomaga stabilizować poziom cholesterolu we krwi, z którym często borykają się osoby z nadwagą i otyłością. Jest to cenna właściwość podczas odchudzania, bo wraz ze szczuplejszą sylwetkę można odzyskać zdrowie.

Jednak to inna cecha siemienia powoduje, że ma tak silne właściwości odchudzające. Siemię lniane wywołuje psychofizyczny stan uczucia sytości. Czyli spożywając siemię lniane, prawdopodobnie zrezygnujesz z kolejnego, obfitego posiłku. Dostarczenie organizmowi mniejszej ilości kalorii w połączeniu z przyspieszeniem metabolizmu to prosta droga do sukcesu. Jeśli dodasz do niej regularną aktywność fizyczną, szybko zapomnisz o zbędnych kilogramach.

Siemię lniane na włosy i paznokcie

Na co jeszcze pomaga siemię lniane? Oczywiście na włosy i paznokcie. Oto proste sposoby na przywrócenie im zdrowego wyglądu:

  • siemię lniane na włosy – wsyp 2-3 łyżki siemienia do niewielkiego garnka i zalej szklanką wody. Gotuj siemię kilka minut, odcedź i nałóż na umyte włosy. Tak przygotowaną maseczkę przytrzymaj 40 minut i dokładnie spłucz;
  • siemię lniane na paznokcie – to, co zostało Ci po przygotowaniu maski do włosów, czyli tzw. kisiel z siemienia lnianego, wlej do płaskiej miseczki i mocz paznokcie przez 15 minut. W ten sposób wykorzystasz wszystko. Takie zabieg dogłębnie odżywi paznokcie i doda im energii.

Picie siemienia lnianego – czy warto?

Czy warto włączyć siemię lniane do codziennej diety? Oczywiście, że tak. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, świetnym wyglądzie i prawidłowej pracy jelit (która również gwarantuje dobry nastrój), to siemię lniane sprawdzi się idealnie. Właściwości siemienia lnianego są bardzo szerokie, a jego cena - bardzo niska.


Ja po siemieniu przytylam chodz nie powiem jest bardzo dobre pod wzgledem zdrowotnym. Bardzo mi pomogl w bolach zolodkowych i jelitowych. Polecam i jest tani.

Nie sądzę aby od jedzenia siemienia lnianego można było przytyć. Wypijam codziennie /1 litr/ własnoręcznie robione mleko roślinne z gotowanej kaszy jaglanej, mielonego siemienia lnianego i pestek dyni. Jest gęste, sycące i pożywne. Odrzuciłem nabiał, mięso, sklepowe pieczywo i slodycze. Żadnego smażenia, Wyrzuciłem z kuchni oleje. Efekt. Fantastyczne samopoczucie, powrót do idealnego BMI.