Śniadanie bogate w błonnik

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Śniadanie bogate w błonnik
Chcesz zjeść szybkie, ale pożywne, dające energii i smaczne śniadanie? Zadbaj o to, aby znalazły się w nim produkty bogate w błonnik, który ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Znajdziesz go głównie w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych i orzechach.

Błonnik nazywany też włóknem pokarmowym to grupa substancji, które należą do węglowodanów, jednak nie są one trawione i wchłaniane w naszym organizmie, tylko wydalane w dużej mierze w niezmienionej formie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie błonnika powinno wynosić ok. 20-40 g. Jeżeli spożywasz dużo warzyw i produktów z pełnego ziarna wypełnienie tego zapotrzebowania nie powinno być trudne. Na rynku dostępne są także suplementy zawierające błonnik, jednak najlepiej jest spożywać go w naturalnej formie.

4 powody dlaczego błonnik jest ważny także dla sportowców

  • Błonnik pomaga stabilizować poziom cukru we krwi – dzięki błonnikowi zawarty w produktach cukier uwalnia się do krwi stale i powoli pozwalając nam dłużej zachować energię do ćwiczeń.
  • Błonnik„wypełnia” Cię na dłużej – produkty zawierające błonnik powodują, że nie czujesz zbyt szybko uczucia głodu, dzięki czemu będziesz mógł skupić się tylko i wyłączenie na swojej aktywności i nie będziesz myśleć o jedzeniu.
  • Błonnik pomaga w utrzymaniu stałej masy ciała – dzięki właściwościom wypełniającym błonnik zapobiega przejadaniu się, w związku z czym zmniejsza szanse na wzrost naszej masy ciała. W niektórych sportach zachowanie stałej masy ciała jest kluczowe do osiągania wysokich wyników.
  • Błonnik chroni nasze serce – niektóre badania sugerują, że odpowiednia podaż błonnika może mieć pozytywny wpływ na poziom naszego cholesterolu, a co za tym idzie obniżać ryzyko chorób układu krążenia i serca.

Bogatobłonnikowe śniadanie

Aby Twoje śniadanie było bogate w błonnik warto włączyć do niego następujące produkty:

  • owsianka – płatki owsiane to bardzo dobre źródło błonnika, a także wielu witamin i minerałów. W połączeniu z mlekiem i owocami stanie się pełnowartościowym posiłkiem, które doda naszemu dniu energii. Staraj się przygotować ją samemu, a nie kupować owsianek instant, które często mają w sobie dużo dodanego cukru,
  • płatki śniadaniowe – staraj się wybierać pełnoziarniste płatki śniadaniowe, których jest coraz więcej na naszym rynku. Dodaj do nich dodatki takie jak świeże lub suszone owoce oraz jogurt lub mleko i ciesz się smacznym i pożywnym śniadaniem,
  • pełnoziarniste pieczywo – najlepiej kupić je w lokalnej piekarni i zapytać sprzedawcę, czy rzeczywiście jest zrobione z mąki pełnoziarnistej, a nie np. barwione karmelem dla uzyskania odpowiedniego wyglądu. Kanapki, które z niego przygotujemy będą zdrowe i na pewno zaspokoją nasz głód,
  • warzywa – warto je dodać do śniadania, ponieważ nie wnoszą zbyt wielu kalorii, za to mają w sobie wiele cennych witamin i minerałów, a także błonnik.

Jeżeli Twoja dieta dotychczas była raczej uboga w powyższe produkty staraj się wprowadzać je powoli. Zbyt gwałtowne wprowadzenie do diety dużej ilość produktów wysokobłonnikowych może spowodować zaburzenia w pracy układu pokarmowego (np. biegunki lub zaparcia). Organizm musi się nieco przyzwyczaić do zmiany sposobu żywienia, dlatego staraj się to robić stopniowo.


Plany treningowe ze wsparciem trenera:
Wypróbuj


Każdy dzień rozpoczynam koktajlem składającym się z mleka, płatek owsianych i banana. Płatki zawsze gotuję dzień wcześniej, czasami dodaję łyżeczkę kakao do mleka dla urozmaicenia. Rano miksuję wszystkie składniki razem co daje mi duży kubek pełnowartościowego śniadania, które starcza mi na 4 godziny. Polecam! Pychotka!

zawsze wybieram takie produkty żeby miały w sobie dużo błonnika. wiem, że on pomaga mi i moim jelitom. do tego mam jeszcze jednego pomocnika, czyli kapsułki debutir. biorę je dwie dziennie i dzięki nim jelita pracują doskonale.