Termogeniki – spalacze tłuszczu

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Termogeniki – spalacze tłuszczu
Nie jest tajemnicą, że skład ciała ma wpływ na wydolność, wytrzymałość, moc i siłę. Im większy udział mięśni tym efekty są lepsze. Osobom ćwiczącym zależy, więc na pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Często pomocną dłonią stają się termogeniki, czy słusznie?

Termogeneza

Termogeneza, to proces, w trakcie którego powstaje ciepło, konieczne dla utrzymania stałej ciepłoty ciała. Wzrost temperatury pojawia się m.in.w czasie treningu. Należy również pamiętać o termogenezie poposiłkowej, czyli zwiększonej produkcji ciepła po jedzeniu. Przyjmuje się, że w różnorodnej, zbilansowanej diecie wzrost wydatku energii z tego tytułu jest rzędu około 10%.Ciepło może być również wytwarzane w brunatnej tkance tłuszczowej oraz dzięki drżeniom, czyli nieznacznym, szybkim skurczom włókien mięśniowych.

Lipoliza

Gdy następuje proces spalania tkanki tłuszczowej, organizm rozprasza cześć pozyskanej w ten sposób energii w postaci ciepła. Produkty rozpadu tłuszczu: kwasy tłuszczowe oraz glicerol, trafiają do mięśni oraz wątroby. W wątrobie w procesie glukoneogenezy, glicerol jest zamieniany w glukozę. Proces lipolizy nasila się m.in. w czasie odpowiednich ćwiczeń. Wtedy mięśnie otrzymują podaż substancji energetycznych potrzebnych im do wykonania pracy. Większość energii jest uwalniana jednak w postaci ciepła. Jedynie 25% pozyskanej energii wykorzystywane jest na pracę mięśni, zaś 75% jest zamieniane na ciepło.

Termogeniki

Substancje termogeniczne zwielokrotniają proces rozpadu tłuszczu. Tym samym poprawiają efektywność pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Substancje te pobudzają, dodają energii, chęci do ćwiczeń, niektóre także mogą mieć wpływ na poprawę nastroju (zawierające teobrominę). Należy jednak pamiętać, iż nic nie zastąpi odpowiedniej regeneracji po wysiłku, odpoczynku, ćwiczeń oraz diety. Stosowanie zbyt długo czy dużych dawek tych substancji może zaburzyć prace układu hormonalnego, powoduje nadmierne pobudzenie, obciąża wątrobę, sprzyja wystąpieniu skurczy oraz problemów ze snem.

Działanie

[fot3 align="right"]Termogeniki wpływają na lipolizę m.in. poprzez wpływ na poziom przekaźnika komórkowego cAMP. Zbiera ona informacje jakie niosą hormony i przekazuje je do komórek tłuszczowych. Im wyższe stężenie cAMP, tym większe tempo lipolizy oraz termogenezy. Jeśli chodzi o hormony, najbardziej aktywna jest tutaj noradrenalina. Po sygnale z mógu dociera przez zakończenia nerwowe do tkanki tłuszczowej. Tutaj działa poprzez przekaźnik cAMP na komórki tłuszczowe prowadząc do rozpadu tłuszczu i uwolnienia z nich energii. W ten cykl przemian wpisują się termogeniki. Kofeina np. hamuje rozpad cAMP, synefryna i piperyna stymulują uwalnianianie noradrenaliny z zakończeń nerwowych, EGCG (gulsan epigalokatechiny) inaktywuje enzym odpowiedzialny za blokowanie działania noradrenaliny,forskolina podnosi poziom cAMP, L-karnityna zapobiega hamowaniu powstawania cAMP.


Efedryna

Osoby ćwiczące niejednokrotnie próbują wspomóc pracę nad swoim ciałem właśnie za pomocą przyjmowania efedryny. Jest to silna substancją pobudzającą i termogeniczną. Badania potwierdzają jej skuteczność w tym aspekcie, naukowcy podchodzą jednak sceptycznie do jej wpływu na poprawę siły i wytrzymałości. Faktem jednak jest, że stosowanie jej poprawia wydolność nerwowo-mięśniową, mobilizuje do zwiększonego wysiłku. Sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej poprzez przyspieszanie termogenezy, zmniejszanie apetytu, ale też pobudzanie do aktywności. W czasie jej przyjmowania pojawia się uczcie silnego zmotywowania do działania, a nawet wzrost pewności siebie. Nie jest to jednak suplement, lecz używką, która może uzależniać. Z czasem jej stosowania, pojawia się proces tolerancji, przez co trzeba zwiększać dawkę by widzieć jej pozytywne działanie. Jeśli zaś chodzi o jwpływ efedryny na spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, po około 12 tygodniach można zauważyć spadek efektów, a nawet ich brak.

Efedryna wykazuje szereg działań ubocznych jak przyspieszenie rytmu serca, wzrost ciśnienia krwi, niepokój, nudności, wymioty, zawroty głowy. W bardzo dużych dawkach (około 3000 mg) może spowodować zawał serca czy nawet śmierć. Komitet Olimpijski nie zezwala na stosowanie przez sportowców nawet najmniejszych dawek efedryny.