Uwaga na szkodliwy DNP

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Uwaga na szkodliwy DNP
W ostatnim czasie doszło do tragicznego w skutkach przypadku, po którym osoba stosująca „spalacz tłuszczu” zmarła. Sprawcą tego jest niebezpieczna substancja DNP, sprzedawana w internecie jako cudowny środek przyspieszający odchudzanie. Nie dajcie się nabrać, ponieważ przyjmowanie tego specyfiku może być niebezpieczne dla życia i zdrowia.

DNP to substancja chemiczna, której pełna nazwa to 2,4-dinitrofenol. Środek ten był wykorzystywany do produkcji materiałów wybuchowych, a także jako substancja do oprysku roślin, przeciwdziałająca szkodnikom– pestycyd. DNP jest silnie toksyczny i nigdy nie został wprowadzony do stosowania w lecznictwie.

Czy pomaga w odchudzaniu?

DNP jest reklamowany jako najmocniejszy spalacz tłuszczu i rzeczywiście ma on takie działanie, jednak jest ono tak silne, że może przyczynić się do zgonu. Stosowanie go jako środka wspomagającego odchudzanie jest zatem bardzo ryzykowne i niepolecane.

Skutki uboczne

Dinitrofenol powoduje znaczy wzrost tempa metabolizmu co prowadzi do dużego wzrostu temperatury ciała, a co za tym idzie intensywnego pocenia. Utrata tak dużych ilości potu prowadzi do odwodnienia i wypłukania składników mineralnych. Mogą pojawić się ponadto wymioty i biegunki, które dodatkowo zaburzają równowagę wodno-elektrolitową i mogą prowadzić do zaburzenia pracy serca i nerek.

Przegrzanie organizmu prowadzi do ogólnego osłabienia, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Człowiek czuje się jak podczas gorączki, ma obolałe mięśnie, pojawia się drżenie, a także kołatanie serca. Sytuacje te są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do śmierci.

Legalne czy nie?

Stosowanie DNP jest legalne jedynie w przemyśle (np. barwniki farb, lakierów), ale nawet tam poddane jest ścisłej kontroli. Rozpowszechnianie go natomiast jako środka odchudzającego jest całkowicie nielegalne i zabronione.

Odchudzające działanie dinitrofenolu działa wyniszczająco na organizm, dlatego jej sprzedaż i dystrybucja jako substancja wspomagająca odchudzanie są zabronione. Mimo tego nieuczciwy sprzedawcy kuszą w internecie ludzi wizją szybkiej utraty masy ciała bez diety. Nie dajcie się jednak nabrać, tylko racjonalne odchudzanie jest zdrowie i skuteczne. Istnieją suplementy, które mogą delikatnie nam w tym pomóc, ale na pewno nie zrobią wszystkiego za nas i nadal będziemy musieli stosować odpowiednią dietę i ćwiczyć, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.


Plany treningowe ze wsparciem trenera:
Wypróbuj