Zachowaj zdrowie i zgrabną sylwetkę

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zachowaj zdrowie i zgrabną sylwetkę
Każdy z nas chciałby przez długie lata cieszyć się doskonałym zdrowiem, a także móc się pochwalić zgrabną sylwetką. Istnieje kilka zasad, które pomogą nam to uzyskać.

Amerykańskie Narodowe Centrum Badawcze przeprowadziło ankietę, której celem było zbadanie zachowań i przyzwyczajeń żywieniowych różnych osób. Na podstawie tego badania opracowano kilka zasad, które mają pomóc zachować zdrowie oraz uzyskać szczupłą i zgrabną sylwetkę:

Zasada I – kontroluj porcje

Osoby, które zwracają uwagę na wielkość zjadanych porcji, zazwyczaj charakteryzują się niższym wskaźnikiem masy ciała. Zwracaj więc szczególną uwagę na to, ile jedzenia nakładasz na swój talerz. Postaraj się, aby zmieściło się na nim całe danie. Jeśli sałatkę położysz na osobne naczynie, to automatycznie nałożysz sobie więcej pozostałych składników dania.

Podczas obiadu lub innego większego posiłku pamiętaj o zasadzie talerza: jego ½ część powinny zapełnić warzywa, ¼ część przeznaczona jest na produkt węglowodanowy (np. na kaszę, ryż, ziemniaki) i kolejna ¼ część – na chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina) lub rybę.

Zasada II – ogranicz tłuszcz

Tłuszcze powinny dostarczać mniej niż 1/3 kalorii w ciągu dnia. Pamiętaj, że tłuszcz to nie tylko masło, smalec i olej. Jest on także naturalnym składnikiem różnych produktów spożywczych, np. mięsa, ryb, jajek, produktów mlecznych. Dlatego jego ilość w diecie możesz zmniejszyć np. poprzez zastąpienie pełnotłustego mleka – mlekiem z zawartością tłuszczu 1,5%, lub poprzez zastąpienie wieprzowiny – mięsem drobiowym.

Zasada III – jedz warzywa i owoce

Osoby, które uwzględniają w swojej diecie warzywa i owoce są zazwyczaj szczuplejsze. Produkty te są bogate w błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę jelit, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz pomaga w odchudzaniu. Staraj się więc warzywa umieszczać w każdym posiłku (niech to będzie chociażby liść sałaty i plasterek pomidora na kanapce), a owoce spożywaj 2- 3 razy dziennie.

Zasada IV – wybieraj pełnoziarniste produkty

Pełnoziarniste produkty charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym, dzięki czemu nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi i dłużej czujemy się po nich syci. To sprawia, że pomiędzy posiłkami nie musimy sięgać po dodatkowe przekąski. Zastąp więc białe pieczywo – pełnoziarnistym chlebem, biały ryż – wymień na ryż brązowy, a makaron z mąki pszennej – zastąp makaronem razowym.

Zasada V – jedz w domu

Jadanie poza domem sprzyja nadwadze i otyłości, ponieważ zazwyczaj wybieramy żywność fast food lub potrawy mączne (np. naleśniki, pierogi). Postaraj się więc znaleźć czas na przygotowanie zdrowego posiłku w domu. Jeśli to niemożliwe, to chociaż zrezygnuj z barów szybkiej obsługi na rzecz restauracji serwujących zdrową żywność.

Zasada VI - ćwicz

Regularne i umiarkowanie intensywne ćwiczenia trwające co najmniej 30 min są ściśle związanez niższym wskaźnikiem masy ciała. Znajdź więc kilka razy w tygodniu czas na swoją aktywność fizyczną. Wybieraj ćwiczenia aerobowe, takie jak taniec, bieganie, nordic walking, aerobik, bo to one pomogą ci spalić zbędny tłuszcz i zachować zdrowie.

Zasada VII – bądź realistą

Osoby przechodzące na dietę bardzo często stawiają sobie nierealne cele. Przy najmniejszej porażcełatwo się wtedy poddać i zrezygnować ze zdrowego odżywiania. Rozpoczynając odchudzanie wyznacz sobie kilka mniejszych etapów, do których po kolei będziesz dążyć.Osiągnięcie każdego z tych małych kroczków na pewno będzie cię cieszyć i motywować do dalszej pracy nad sobą.

Zasada VIII – nie poddawaj się

Każdemu zdarzają się niepowodzenia, a zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń nie jest łatwa. Dlatego nie załamuj się jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli. Twoje wysiłki na pewno zostaną niedługo wynagrodzone.


będę do niego wracał ! 136kg..ale walczę !

przyda sie to info plecam