Co zabija kobiece libido?

  • |
  • |
  • Seks
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Co zabija kobiece libido?
Moja partnerka nie ma ostatnio ochoty na seks. Nie wiem, co jest tego przyczyną i czy mógłbym zrobić cokolwiek, aby to zmienić. A zaczyna mi już brakować współżycia…

Z naszym kobiecym libido bywa różnie. Czasami jest tak wysokie, że mogłybyśmy kochać się kilka razy dziennie, a czasami tak bardzo się obniża, że ostatnią rzeczą, o której myślimy jest seks. Jeżeli zaobserwowałeś spadek libido u swojej partnerki, to w pierwszej kolejności powinieneś zdefiniować problem, bo jeśli potrafisz go znaleźć, to możesz go także rozwiązać. Poznaj więc listę największych zabójców kobiecego popędu:

1. Stres i przemęczenie

Coraz częściej bywamy przemęczone i zestresowane. Praktycznie każda z nas pracuje na dwa etaty: jeden w pracy, a drugi w domu, przez co jesteśmy przeciążone obowiązkami i mamy mało czasu na relaks i sen. To sprawia, że brakuje nam sił na łóżkowe zabawy. W dodatku natura również nam nie sprzyja. Kortyzol – hormon wydzielany w reakcji na stres - obniża poziom testosteronu, który odpowiada z kolei za odczuwanie pożądania nie tylko u mężczyzn, ale i u nas. Właśnie dlatego stres i przemęczenie są największym wrogiem naszego libido.

-> Jak pomóc partnerce?

Odbierz jej część domowych obowiązków i daj możliwość zrelaksowania się. Możesz jej zrobić długi masaż, zabrać na spacer, przygotować gorącą kąpiel, zaprosić do kina czy teatru albo zwyczajnie z nią porozmawiać. Każda z nas jest inna, więc będzie potrzebowała czegoś innego. Najważniejsze jest jednak, żebyś chociaż spróbował pomóc partnerce. Kiedy będzie rześka i wypoczęta, libido na pewno podskoczy.

2. Monotonia w łóżku

Uprawianie seksu według niezmiennego schematu może skutecznie zabić pożądanie. Seks przestaje być frajdą i zaczyna kojarzyć się z nudą i obowiązkiem. Właśnie dlatego to nuda w łóżku jest jedną z częstszych przyczyn spadku poziomu libido. Rozwiązanie tego problemu jest jednak proste.

-> Co robić?

Spraw, aby Wasze życie seksualne stało się ciekawsze. Zaproponuj zmianę miejsca lub pozycji. Podpytaj partnerkę o jej fantazje i spróbuj je spełnić. Możesz też zaproponować użycie różnych gadżetów. Każda metoda, która sprawi, że wasz seks będzie bardziej urozmaicony, powinna być odpowiednia, o ile oczywiście jest zgodna z preferencjami Twoimi i Twojej partnerki.

Innym sposobem na pozbycie się poczucia monotonii w łóżku jest… abstynencja. Choć rozwiązanie to wydawać się może absurdalne (bo w końcu chcesz zwiększyć częstotliwość współżycia, a nie całkowicie je wyeliminować), to część seksuologów uważa, że taka 10 – 14-dniowa abstynencja jest najlepszą metodą na przywrócenie pożądania. Nie oznacza to jednak abstynencji od okazywania sobie czułości. W tym czasie należy dużo się przytulać i dotykać, ale bez doprowadzania do spełnienia.

3. Problemy w związku

Kolejnym zabójcą naszego libido są problemy w związku. Jeżeli często kłócimy się z partnerem, nie czujemy się przez niego kochane albo czujemy się dla niego nieatrakcyjne, to nasze pożądanie drastycznie spada. Tak samo dzieje się w przypadku braku wsparcia. I choć często mówi się o godzeniu poprzez łóżko, to nie każdej z nas to odpowiada. Zazwyczaj potrzebujemy poczucia bliskości i więzi uczuciowej z naszym partnerem, by w ogóle mieć apetyt na seks.

-> Jak poprawić relacje?

Przede wszystkim zdobądź się na szczerą i spokojną rozmowę. Wysłuchaj swojej partnerki i dowiedz się, co ją boli. Wspólnie możecie wypracować jakieś rozwiązania. Aby to jednak było możliwe, rozmowa musi się odbyć na odpowiednim poziomie, bez wzajemnych oskarżeń i krzyczenia na siebie. Pamiętaj też, by często zapewniać partnerkę o swoich uczuciach i prawić jej komplementy.

To pierwsza część listy zabójców libido. W kolejnym artykule przedstawimy kolejne czynniki, które mogą obniżać libido.