Gdy seks sprawia jej ból

  • |
  • |
  • Seks
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Gdy seks sprawia jej ból
Moja partnerka unika ostatnio seksu, bo przy każdym współżyciu odczuwa ból. Nie wiem już co mam robić i jak jej pomóc, ale zaczyna mi brakować seksu.

Każda z nas pragnie być idealną partnerką w seksie. Chcemy czerpać ze współżycia satysfakcję i radość, i pragniemy dać to samo partnerowi. Jednak nie zawsze udaje nam się to osiągnąć. Czasami seks sprawia nam ból, a im dłużej trwa stosunek, tym bardziej ból się nasila. Doprowadza to do sytuacji, w której przestajemy odczuwać potrzebę współżycia, co sprawia przykrość naszemu partnerowi. Z tego powodu warto spróbować zdiagnozować przyczyny pojawiającego się bólu, bo to pomoże w rozwiązaniu problemu.

Przyczyny odczuwania bólu

Kiedyś uważano, że ból podczas seksu może nam towarzyszyć tylko wtedy, gdy mamy jakieś problemy natury psychologicznej. Teraz wiadomo już, że ból może wiązać się także z problemami natury medycznej, czyli z różnymi schorzeniami albo stanem zapalnym. Najczęstszymi przyczynami pojawiania się bólu są:

1. Dyspareunia

Dyspareunia to dysfunkcja seksualna, która objawia się odczuwaniem bólu przy próbie penetracji albo podczas stosunku. Przyczyn tej dysfunkcji może być wiele i mogą mieć one zarówno podłoże somatyczne (np. wady anatomiczne, infekcje) jak i psychiczne (np. traumy, nerwice). Zakłada się jednak, że powstaje ona na skutek nakładania się czynników biologicznych, behawioralnych i psychicznych.

2. Pochwica

Pochwica to dysfunkcja objawiająca się skurczem mięśni, który uniemożliwia albo znacząco utrudnia wprowadzenie członka do pochwy. To zaburzenie ma zazwyczaj podłoże psychogenne. Cierpią na nią te z nas, które boją się współżycia np. na skutek przebytego gwałtu lub molestowania czy wychowywania się w rodzinie, w której seks uważano za coś złego. Problem pochwicy może też towarzyszyć tym z nas, które obawiają się zajścia w ciąże, nie mają zaufania do partnera albo po prostu odpowiednich warunków do uprawiania seksu. Warto tu jednak zaznaczyć, że do skurczu mięśni może dojść nawet wtedy, gdy naprawdę pragniemy seksu, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu, bo psychoterapia i trening mogą doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

3. Suchość pochwy

Inną przyczyną pojawiania się bólu podczas stosunku może być suchość pochwy. Jest ona jedną z przyczyn dyspaurenii, ale warto ją podkreślić ze względu na częstość występowania. Zdarza się, że pochwa nie wilgotnieje pomimo tego, że czujemy się podniecone. Jest to związane z różnymi czynnikami np. z niskim poziomem estrogenów (czyli zaburzeniami hormonalnymi), zespołem Sjogrena czy cukrzycą.

4. Inne przyczyny

Zdarza się również, że ból pojawia się dopiero w sytuacji, w której członek wniknie głęboko do pochwy. Przyczyną takiego bólu może być zapalenie przydatków albo tyłozgięcie macicy (czyli nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety), które prowadzi do zatwardzenia, a to wywołuje ból przy głębokim stosunku. Może się również okazać, że ból spowodowany jest anatomicznym niedopasowaniem partnerów. O takim niedopasowaniu możemy mówić kiedy penis partnera jest na tyle duży, że sprawia ból partnerce.

Jakie kroki podjąć?

W pierwszej kolejności trzeba poznać przyczynę bólu. Zachęć więc swoją partnerkę do wizyty u ginekologa. Będzie on mógł zweryfikować, czy ból ma podłoże organiczne, czyli czy jest związany z problemami natury medycznej. Jeśli tak, to zapisze odpowiednie leki i po zakończeniu kuracji problem powinien zostać rozwiązany.

Jeśli natomiast okaże się, że ból może mieć podłoże psychologiczne, to zachęć partnerkę, aby skorzystała z pomocy seksuologa. Jeżeli będzie się bała tej wizyty, to możesz pójść razem z nią. Na pewno będzie jej raźniej. Może się także okazać, że niezbędna będzie pomoc psychoterapeuty, jeśli problem ma głębsze podłoże. Warto jednak przełamać strach i wstyd i pójść do terapeuty.

Pamiętaj też, że równocześnie możesz starać się samodzielnie pomóc partnerce. Szczera rozmowa i wysłuchanie jej obaw może pomóc w zrozumieniu problemu i znalezieniu odpowiednich rozwiązań. Jeśli przyczyną odczuwanego bólu jest zbyt krótka gra wstępna, niewłaściwe warunki do uprawiania seksu, lęk przed zajściem w ciąże, czy brak zaufania do partnera, to są to problemy, które możecie wspólnie przepracować i rozwiązać.

Możecie także szukać innych pozycji, najlepiej takich, w których to Twoja partnerka będzie kontrolowała głębokość penetracji, bo to może znacząco zmniejszyć odczuwanie bólu. Pamiętaj również o stosowaniu środków nawilżających, które zmniejszą dyskomfort podczas seksu.

Nigdy też nie zmuszaj partnerki do współżycia ani nie kontynuuj stosunku, jeśli będzie mówiła Ci o swoim bólu, nawet jeśli będzie Ci bardzo przyjemnie i będziesz czuł, że jesteś bliski orgazmu. To sprawi, że Twoja partnerka przestanie Ci ufać, bo będzie wiedziała, że nie jesteś w stanie przerwać w odpowiednim momencie, a to doprowadzi do tego, że zacznie unikać współżycia i zniechęci się do seksu. Pamiętaj, że ona musi czuć, że się o nią troszczysz i dbasz o jej komfort. Musisz więc koncentrować się na doznaniach partnerki i dbać, by każdy stosunek odbywał się w sprzyjających warunkach. A przede wszystkim pamiętaj, by nic nie robić na siłę.