Trener odpowiada

Słów parę o sprawności fizycznej

W zeszłym tygodniu na lekcji wychowania fizycznego nauczyciel przeprowadził test mający na celu określić nasz poziom sprawności fizycznej ogólnej. Jakże duże było moje zdziwienie, gdy okazało się, że uzyskany przeze mnie wynik końcowy plasuje mnie w środku stawki. Moje zdziwienie wynikało z tego, iż od ponad 2 lat systematycznie i sumiennie wykonuje treningi siłowe. Rozumiem, że uzyskany przeze mnie wynik mógłby być niski, gdybym nic nie ćwiczył, ale w obecnej sytuacji, przy 3-4 treningach w tygodniu, jest to dla mnie niezrozumiałe. Czy ćwiczenia siłowe nie wpływają na zwiększenie poziomu sprawności fizycznej ogólnej? Czy poza sprawnością fizyczną ogólną wyróżniamy również inne rodzaje sprawności fizycznej?

Superkompensacja – doskonała regeneracja

Od ponad roku systematycznie ćwiczę na siłowni trzy, a czasami nawet cztery razy w tygodniu. Do tej pory nie miałem stałych dni tygodnia, w które realizowałem treningi. Ćwiczyłem w zależności od tego, kiedy miałem wolny czas. Niekiedy treningi odbywały się w poniedziałki, środy i piątki, a czasami dochodziło do sytuacji, w której ćwiczyłem od poniedziałku do środy lub czwartku cztery dni pod rząd. Niedawno usłyszałem rozmowę dwóch bardziej doświadczonych bywalców mojej siłowni, którzy mówili, że zmieniają układ dni treningowych w tygodniu na taki, który lepiej wykorzysta superkompensację. W związku z tym mam pytanie. Na czym polega i kiedy występuje zjawisko superkompensacji?

Poznaj swój organizm (stopy)

W telewizji bardzo często można usłyszeć, że kolejny sportowiec doznał urazu stopy. W zdecydowanej większości przypadków zjawisko to dotyczy przede wszystkim piłkarzy i lekkoatletów. Mimo, że jestem kulturystą amatorem, to jednak od ponad tygodnia boli mnie stopa. W związku z tym, iż ból uniemożliwia mi komfortowe wykonywanie treningów umówiłem się na wizytę u ortopedy. Zanim jednak udam się do niego, chciałbym się dowiedzieć jak zbudowana jest ludzka stopa, jakie kości wchodzą jej w skład i jak są one ze sobą połączone? Interesują mnie również mięśnie znajdujące się w obrębie stopy.

Poznaj swój organizm (łydki)

Swoje „pierwsze kroki” na siłowni stawiałem już jako młody chłopak na początku liceum. Od tamtego momentu upłynęło już sporo czasu, a moje treningi w zasadzie niewiele się zmieniły. Niedawno mój znajomy z siłowni stwierdził, że jeszcze nie widział bym wykonywał ćwiczenia bodźcujące mięśni łydek. Wstyd się przyznać, ale faktycznie przez te wszystkie lata treningów zapomniałem o tej partii ciała. Stąd też w moim nowym cyklu treningowym chciałbym uwzględnić ćwiczenia angażujące mięśnie łydek. W związku z tym, że jestem „anatomicznym laikiem” mam dwa pytania – jakie mięśnie wchodzą w skład łydek i za jakie ruchy odpowiadają?

Dobieramy buty do biegania

Znalezienie odpowiedniej pary butów biegowych nie jest procesem tak łatwym jakby się mogło wydawać. Ktoś może nam powiedzieć: „but to but - ma być sportowy, nie za mały i najlepiej sznurowany żeby dobrze trzymał się na nodze”. Rzeczywistość jednak jest - bardziej skomplikowana, a wybór odpowiednich butów do biegania ma bardzo duże znaczenie.

Poznaj swój organizm (plecy)

Od prawie roku regularnie uczęszczam na siłownię. Na początku swojej przygody z systematycznymi treningami ćwiczenia siłowe stanowiły jedynie dodatek wspomagający proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. W związku z tym zbytnio się na nich nie skupiałem. Aktualnie jestem już zadowolony ze swojej masy i zawartości tkanki tłuszczowej w moim organizmie. Dlatego też od przyszłego tygodnia moje treningi będą ukierunkowane na budowanie masy mięśniowej. Chciałbym się skupić na wszystkich partiach ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni znajdujących się w obrębie pleców. W związku z tym mam pytanie. Jakie mięśnie wchodzą w skład pleców, gdzie leżą i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają.

Poznaj swój organizm (uda) – część II

Niedawno w jednym z serwisów internetowych przedstawiających najświeższe doniesienia z odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich opublikowane zostało zdjęcie przedstawiające uda kolarza torowego. Nie będę ukrywał, że ich wielkość zaskoczyła mnie, mimo iż sam mogę poszczycić się solidnymi udami. Dzięki wspomnianemu zdjęciu uświadomiłem sobie, że do tej pory, a systematycznie ćwiczę już na siłowni od ponad 3 lat, nie wiem jakie dokładnie mięśnie znajdują się w obrębie ud i za jakie ruchy odpowiadają. Ciekawi mnie również, jakie kości wchodzą w skład ud i poprzez jakie stawy się ze sobą łączą. Będę wdzięczny za wspomniane wyżej informacje.

Poznaj swój organizm (uda) – część I

Niedawno w jednym z serwisów internetowych przedstawiających najświeższe doniesienia z odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich opublikowane zostało zdjęcie przedstawiające uda kolarza torowego. Nie będę ukrywał, że ich wielkość zaskoczyła mnie, mimo iż sam mogę poszczycić się solidnymi udami. Dzięki wspomnianemu zdjęciu uświadomiłem sobie, że do tej pory, a systematycznie ćwiczę już na siłowni od ponad 3 lat, nie wiem jakie dokładnie mięśnie znajdują się w obrębie ud i za jakie ruchy odpowiadają. Ciekawi mnie również jakie kości wchodzą w skład ud i poprzez jakie stawy się ze sobą łączą. Będę wdzięczny za wspomniane wyżej informacje.

Poznaj swój organizm (brzuch)

W swoich dotychczasowych treningach, ukierunkowanych na budowanie masy mięśniowej, brzuch traktowałem niejako po macoszemu. Rzadko kiedy wykonywałem ćwiczenia bodźcujące tę partię ciała, a jeśli już pojawiały się w treningach, to nie stanowiły istotnego elementu jednostki treningowej. Z tego względu mój brzuch aktualnie znajduje się w opłakanym stanie. Nie dość, że pokrywa go warstwa zbędnej tkanki tłuszczowej, to jeszcze mięśnie mieszczące się w jego obrębie są bardzo słabe. W związku z tym, że od przyszłego tygodnia rozpoczynam cykl ukierunkowany na poprawę definicji (rzeźby) mięśni, to w swoich treningach chciałbym skupić się właśnie na brzuchu. Stąd też moje pytanie. Jakie mięśnie znajdują się w obrębie brzucha i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają.

Poznaj swój organizm (barki)

Podczas ostatniego treningu na siłowni, w czasie ćwiczenia angażującego mięśnie znajdujące się w obrębie barków poczułem ostry ból tej części ciała. Wizyta u lekarza potwierdziła moje najgorsze obawy – doszło do naciągnięcia mięśnia naramiennego. Niestety nic o tym mięśniu nie wiem, poza tym, że znajduje się w okolicy stawu ramiennego. W związku z tym mam pytanie. Gdzie dokładnie leży mięsień naramienny, za wykonywanie jakich ruchów odpowiada i czy wspomagają go jakieś inne mięśnie, a jeśli tak to jakie?