Trener odpowiada

Małe łydki – moja udręka

Od zawsze miałem nieproporcjonalnie małe łydki – to mój kompleks, który sięga czasów nastolatka. Chcę koniecznie poprawić obwody tej części ciała. Co mogę zrobić, aby mięśnie łydek stały się większe i bardziej umięśnione. Jaka jest recepta na duże łydki?

6 sposobów na pozbycie się brzucha

Mimo, że sport jest częścią mojego życia (jeżdżę na rowerze 4 razy w tygodniu), to niestety mam otłuszczony brzuch. Jak mogę szybko, skutecznie, wręcz metodycznie pozbyć się tłuszczu z brzucha? Bardzo proszę o opis efektywnych metod, które nie tylko ładnie brzmią, ale i działają.

Sprawdź, czy jesteś początkującym, średniakiem, czy zaawansowanym siłaczem

Ćwiczę już jakiś czas, mniej więcej 8 miesięcy. Dla jednych to krótko, dla innych długo. Kiedy mogę uznać się za zaawansowanego ćwiczącego i od czego to zależy? Czy zależy to od stażu treningowego, wieku, czy siły mięśniowej? Czy może coś jeszcze wpływa na podział: początkujący średniozaawansowany, zaawansowany?

Będziesz ćwiczył – zjedz śniadanie

Dzięki namowom żony rozpocząłem walkę ze swoją zbędną tkanką tłuszczową. Do tej pory ćwiczyłem po powrocie z pracy w godzinach wieczornych. Wraz ze zmianami w firmie przesunięciu uległy również moje godziny pracy – będę pracował od godziny 10 do godziny 18. W związku z tym treningi będę wykonywał rano. I tu nasuwa mi się pytanie: Czy mogę śniadanie zjeść po treningu, w pracy? Ponadto niedawno czytałem, że trening wykonywany na czczo przynosi lepsze efekty. Czy jest to prawda? Chciałbym zaznaczyć, iż moje treningi składają się z ćwiczeń siłowych, po których wykonuję około 30 minutowy trening cardio.

Ile mięśnia w mięśniu?

W skład zdecydowanej większości układów ludzkiego organizmu wchodzi spełniająca podstawowe zadania układu jednostka (lub jednostki) zasadnicza oraz liczne wspomagające ją narządy pomocnicze. W związku z tym, że od paru lat systematycznie ćwiczę na siłowni, zastanawiam się, czy podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku tkanki mięśniowej. Wiem, że za generowanie siły i ruchu w stawach odpowiadają włókna mięśniowe. Ciekawi mnie jednak, czy tylko one wypełniają wnętrze mięśni, czy może „coś” jeszcze się tam znajduje.

Stretching – domowa metoda na sprawne ciało (część 2)

Nie lubię siłowni, nie cierpię dźwigać ciężarów, nie jestem sympatykiem biegania i innych form cardio. Mimo to, chciałbym regularnie dbać o swoje zdrowie fizyczne poprzez zbawienny ruch. Czym mogę zająć się sportowo, aby wzmacniać ciało i pogodzić moją chęć do ćwiczeń z antypatią do wymienionych wyżej kategorii.

Stretching – domowa metoda na sprawne ciało (część 1)

Nie lubię siłowni, nie cierpię dźwigać ciężarów, nie jestem sympatykiem biegania i innych form cardio. Mimo to, chciałbym regularnie dbać o swoje zdrowie fizyczne poprzez zbawienny ruch. Czym mogę zająć się sportowo, aby wzmacniać ciało i pogodzić moją chęć do ćwiczeń z antypatią do wymienionych wyżej kategorii.

Fiński relaks

W klubie fitness, do którego uczęszczam niedawno uruchomiono saunę. Jest ona dostępna dla wszystkich osób korzystających z siłowni. W związku z tym, że chciałbym z niej skorzystać zastanawiam się, czy nie wpłynie ona negatywnie na mój proces treningowy i dotychczas osiągnięte rezultaty. W jaki sposób sauna oddziałuje na ludzki organizm?

Lustro – pomocnik w ćwiczeniach

Siłownia to miejsce, gdzie występuje wymiana informacji na tematy związane ze skutecznym trenowaniem. Ostatnio podsłuchałem rozmowę na temat luster, które wiszą i na mojej siłowni i prawdopodobnie na ścianach każdej siłowni, czy klubu fitness. Puenta rozmowy była taka - lustra skutecznie wspomagają ćwiczenia. Jak to jest możliwe i czy na pewno?

Kortyzol – nasz wróg

W wielu dostępnych w Internecie artykułach dotyczących odchudzania, treningu siłowego, odżywiania, komfortu życia, a nawet życia seksualnego pojawia się kortyzol. W zdecydowanie większości z nich wymieniany jest on, jako sprawca „całego zła”. Czy faktycznie kortyzol negatywnie wpływa na ludzki organizm? Za co odpowiada i czym on właściwie jest? Czy treningi, które wykonuję na siłowni wpływają na stężenie kortyzolu?