Trener odpowiada

„Zakwasy”, czyli potreningowy ból mięśni

Od miesiąca regularnie uczęszczam na siłownię, gdzie realizuję treningi ukierunkowane na przyrost masy mięśniowej. Prawie po każdym treningu czuję ból w mięśniach. Był on szczególnie intensywny w początkowej fazie treningów. Czy „zakwasy”, które odczuwam po treningach na siłowni nie wpływają negatywnie na mój cel treningowy? A może to nie są „zakwasy”?

Dlaczego mięśnie rosną?

Od kilku miesięcy systematycznie uczęszczam na siłownię. Od samego początku moim celem było zbudowanie masy mięśniowej. Wraz ze wzrostem masy ciała zaobserwowałem również zwiększenie się obwodów poszczególnych części ciała. Wzrost masy ciała i obwodów był szczególnie zauważalny w początkowym etapie procesu treningowego. Dlaczego pod wpływem treningu mięśnie rosną? Czy rodzaj wykonywanego treningu ma wpływ na przyrost masy mięśniowej?

Układ nerwowy a siła mięśni

Od ponad roku systematycznie uczęszczam na siłownię. Przez ten czas zauważyłem wiele zmian w swoim organizmie. Zwiększyła się ilość i objętość mięśni, co zaowocowało poprawą poziomu siły mięśniowej. Polepszeniu uległa moja wytrzymałość – rzadziej się męczę, przez co mogę dłużej ćwiczyć. Zaobserwowałem również spadek tętna spoczynkowego i ilości oddechów wykonywanych w ciągu minuty. Czy układ nerwowy także wpływa na poziom siły mięśniowej?

Kształtuj mięśnie i siłę z pomocą fizyki

Jestem studentem, któremu zależy na poprawie masy i siły mięśniowej. Ze szkoły średniej, dokładnie z fizyki, pamiętam wzór F = m * a, który dotyka pojęcia siły. Wiem, że siła z fizyki nie jest tą samą siłą, co siła mięśniowa, jednak czy na pewno? Czy owy wzór da się przełożyć na trening siłowy? Czy siłę traktowaną jako iloczyn masy i przyspieszenia da się powiązać z siłą mięśniową i wykorzystać w procesie treningowym?

Trening cardio – spalacz tłuszczu

Od kilku miesięcy regularnie uczęszczam na siłownię. Byłem osobą bardzo szczupłą, w związku z czym od pierwszego treningu moim celem było przede wszystkim zbudowanie masy mięśniowej. Taki też cel spełniały rozpisane przez trenera treningi. Aktualnie waga pokazuje 5 kilogramów więcej niż przed rozpoczęciem treningów na siłowni. Jednak zauważyłem, że wraz ze wzrostem masy mięśniowej zwiększyła się w moim ciele również ilość niechcianej tkanki tłuszczowej. W jaki sposób mogę się jej skutecznie pozbyć?

Oddychaj prawidłowo podczas ćwiczeń siłowych

Wiem, że oddech podczas ćwiczeń siłowych jest istotną sprawą. Ową prawdę powtarzają wszyscy trenerzy, instruktorzy fitness oraz doświadczeni siłacze. Chciałbym wiedzieć, jaka jest fundamentalna zasada prawidłowego oddychania w czasie treningu siłowego. Kiedy należy wykonywać wdech, kiedy wydech. Jakie są konsekwencje złego oddychania.

Wady i zalety ćwiczeń siłowych – z innej perspektywy

Chciałbym poznać plusy i minusy aktywności siłowej. I nie chodzi mi o standardowe właściwości typu siła, wygląd czy podatność na urazy i kontuzje, ale o te mniej znane, lecz istotne w procesie treningu. Co może dać mi siłownia, a w czym może zaszkodzić? Im bardziej będę zorientowany w tym temacie, tym bezpieczniej mogę ćwiczyć. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Bądź super – wykorzystuj superkompensacje

Siłownia na stałe zagościła w moim życiu. Podczas treningów często rozmawiam z innymi na różne tematy: o metodach treningowych, o poprawnym wykonywaniu ćwiczeń itp. Ostatnio zaciekawiła mnie kwestia superkompensacji, która podobno może pomóc w uzyskaniu lepszych wyników sportowych. Słowo: „superkompensacja”, na tą chwilę jest dla mnie całkowicie obce- nic mi nie „mówi”. Chciałbym więc dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Ćwiczyłeś i przestałeś? Sprawdź, co cię czeka!

Od kilku lat regularnie ćwiczę, nawet 5 razy w tygodniu. Przyznam skromnie, że są tego efekty. Jestem proporcjonalnie umięśnionym facetem o niskim procencie tkanki tłuszczowej. Nie ukrywam, że jestem obecnie bardzo zadowolony z własnego wyglądu – tak chciałbym wyglądać zawsze. Ale… zastanawiam się, co się stanie z moim ciałem, kiedy zrezygnuję z siłowni. Co się stanie z moimi mięśniami, sylwetką i formą fizyczną?

Kilka prawd o instruktorach fitness

Mój staż treningowy to około 12 miesięcy. W tym czasie chodziłem do kilku siłowni. Na każdej z nich zawsze obecni byli instruktorzy fitness (trenerzy personalni). Nigdy jednak nie korzystałem z ich porad i usług. Nie wiem, czy było to dobre rozwiązanie, czy też nie, jednak tak z czystej ciekawości, chciałbym dowiedzieć się, co jest wyróżnikiem dobrego instruktora/trenera fitness. Jaki musi być, co musi wiedzieć i w czym może pomóc?