Trener odpowiada

Metody treningowe

Zainteresowały mnie biegi średniodystansowe. Jednak z braku w mojej okolicy klubu sportowego umożliwiającego trenowanie tej dyscypliny sportu, chciałbym samodzielnie zaplanować swoje treningi. W gąszczu informacji znajdujących się w Internecie natknąłem się na pojęcia „metoda ciągła” oraz „metoda przerywana”. Czym różnią się obie wymienione metody, a także czy poza nimi można wyróżnić jeszcze inne?

Jak aktywnie spędzić wakacje w mieście?

Zaczęły się wakacje, które ze względów finansowych na pewno spędzę w rodzinnym mieście. Nie przejmuje się tym zbytnio, wiem, że wszystko leży w moich rękach. Jedno wiem na pewno, lubię sport i chciałbym spędzić wakacje bardzo aktywnie i bardzo sportowo. By mieć więcej pomysłów i alternatyw na letnie sportowe szaleństwa, powstało moje pytanie: „jakie mam możliwości na płaszczyźnie sportowej, by okres wakacyjny był różnorodny w atrakcje ruchowe, pamiętając, że mieszkam w mieście?”

Pozytywne wibracje w sporcie

Przeglądając zagraniczne fora dyskusyjne o tematyce sportowej, wielokrotnie natknąłem się na określenie „trening wibracyjny”. Na czym polega taki rodzaj treningu i czy jest on skuteczny? Jakie są korzyści wynikają z jego stosowania? Czy występują jakieś przeciwwskazania do korzystania z tej formy treningu?

Korzyści zdrowotne z promieni słonecznych

Lato to pora roku, która oddziałuje na mnie niezwykle pozytywnie. Jestem bardziej żywy, pogodniejszy i mam więcej energii w każdym elemencie życia codziennego, również podczas moich treningów siłowych. Podejrzewam, że przyczyna związana jest z promieniami słonecznymi. Co się dzieje z ludzkim ciałem w czasie słonecznych dni?

Łokieć tenisisty – nieprzyjemny uraz

Moim konikiem wśród wszystkich sportów jest tenis ziemny, staram się regularnie uprawiać tą dyscyplinę sportową. Dlaczego? Dostarcza ona mi duża przyjemności, radości oraz satysfakcji. Chciałbym cieszyć się z możliwości gry w tenisa jak najdłużej, dlatego staram się dbać podczas gry o własne bezpieczeństwo. Mimo to, ostatnio zaczął mnie jednak pobolewać łokieć i przedramię, boje się, że jest to uraz tzw: łokieć tenisisty”. Chciałbym się więcej o tej dolegliwości sportowej dowiedzieć.

Jak się skutecznie rozciągać?

Od paru lat regularnie uczęszczam na siłownię. Tradycyjne rozciąganie oraz stretching sprawiają mi ból. Czy jest jakaś inna metoda, poza wymienionymi, aby prawidłowo rozciągać się po treningu?

Wady i zalety treningu plyometrycznego

Jestem siatkarzem z 6 letnim stażem treningowym. Niestety od paru lat nie mogę poprawić swojego wyskoku. Kolega poradził mi, żebym zastosował trening plyometryczny. Podobno po 4 – 8 tygodniowym treningu można polepszyć swój wyskok nawet o 30%! Na czym polega ta metoda i czy jest bezpieczna dla zdrowia?

4 sposoby na napięte i lekko przykurczone mięśnie

Uwielbiam siłownię, pozwala mi zadbać o ciało i zdrowie. Jest jednak jeden problem, z którym się borykam, a mianowicie: po treningach moje mięśnie przeważnie są bardzo napięte, wręcz przykurczone, nawet na następny dzień. Chciałbym się dowiedzieć, co mogę z tym "fantem" zrobić? Jakie są skuteczne metody na napięte i przykurczone mięśnie?

Basen – miejsce nie tylko do pływania

Regularnie uczęszczam na basen. Jedna wizyta na pływalni trwa ok 50 - 60 minut. Przez ten czas z reguły pływam w umiarkowanym tempie pokonując długość basenu (25 m) tam i z powrotem. Moje pytanie jest dość proste. Czy można na basenie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie, inne niż zwykłe pływanie z jednej strony na drugą.

Hormon wzrostu dla wszystkich

Od kilku lat ćwiczę na siłowni, ale mam pewien niedosyt dotyczący mojego wyglądu. Wiem, że za wzrost mięśni i spalanie tłuszczu w dużej mierze jest odpowiedzialny hormon wzrostu (GH). Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje jakiś naturalny sposób na jego zwiększenie?