Aminokwasy rozgałęzione – jaki stosunek BCAA jest najlepszy?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Aminokwasy rozgałęzione – jaki stosunek BCAA jest najlepszy?
Aminokwasy rozgałęzione są popularnie stosowanym suplementem, który redukuje reakcje kataboliczne, jakie mogą wystąpić podczas intensywnego treningu. W niektórych przypadkach mogą także stanowić zapasowe źródło energii. Dowiedź się czym są aminokwasy rozgałęzione i jaki stosunek BCAA jest najlepszy!

Co to jest BCAA?

To aminokwasy rozgałęzione, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, a są niezbędne do budowania kolejnych łańcuchów białkowych. Oczywiście, suplementacja BCAA nie jest niezbędna, bowiem składniki te dostarczamy wraz z pożywieniem, jednak są to niewielkie ilości. Przy intensywnych treningach przyjmowanie BCAA jest zalecane. A co wchodzi w skład odżywki?

Leucyna

Leucyna jest najważniejszym z BCAA – z tego też powodu znajdziemy jej najwięcej w poszczególnych odżywkach. Odpowiada za rozpoczęcie syntezy białka, która odbędzie się bezpośrednio w mięśniu, a nie jak w przypadku pozostałych aminokwasów – w wątrobie.
Wokół leucyny narosło wiele mitów. Niektórzy sądzą, że jej ogromne ilości przyczynią się do ogromnych wzrostów włókien, tymczasem stanowi jedynie jedną z cegiełek, od której proces ten się zaczyna. Duża ilość leucyny przy niedoborze innych aminokwasów niczego nie zdziała. Warto wspomnieć też o możliwości energetycznego wykorzystania aminokwasu podczas treningu, gdzie będzie stanowił zapasowe paliwo.

Izoleucyna

Obecność izoleucyny w odżywce jest gwarancją ograniczenia procesów katabolicznych i przyśpieszenia regeneracji włókien po odbytym treningu. Podobnie jak leucyna, spożyta przed wysiłkiem, będzie stanowiła energetyczny zapas, z którego skorzystamy, gdy zabraknie cukrów.
Odżywki z jej zwiększoną ilością skierowane są głównie do osób trenujących sporty wytrzymałościowe. Wszystko za sprawą wzmożonego udziału w budowie hemoglobiny, niezbędnej do transportowania tlenu do tkanek.

Walina

Walina tak jak pozostałe z trzech aminokwasów rozgałęzionych, pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Jej działanie możemy porównać do poprzednich lecz cechą charakterystyczna jest stabilizowanie gospodarki azotowej w naszym organizmie. Walina przyśpiesza regenerację, dba o substraty do budowy białka (w tym azot), zmniejsza katabolizm.

Suplementacja BCAA - co Ci da?

BCAA stosowane jest wraz z posiłkiem przedtreningowym, a jego działanie jest różnorodne.
Do zalet stosowania BCAA zaliczamy:
- możliwość wykorzystania ich jako zapasowego źródła energii
- zatrzymanie procesów katabolicznych
- obniżenie wytwarzania kortyzolu- ochronę mięśni podczas redukcji tkanki tłuszczowej
- rozpoczęcie syntezy białek przez leucynę
- możliwość utrzymania zapasów glikogenu przez dłuższy czas, co pozwoli na dłuższy wysiłek
- zminimalizowanie czasu regeneracji włókien mięśniowych
- są pomocne w przybieraniu suchej masy mięśniowej

Czy stosunek BCAA ma znaczenie?

Poszczególne mieszanki aminokwasów rozgałęzionych często dedykowane są osobom uprawiającym poszczególne sporty. Stosunek BCAA ma znaczenie, bowiem w większości przypadków ogromne ilości jednego kwasu zostaną zmarnowane, a nie wykorzystane, ponieważ aminokwasy muszą działać wspólnie.
W składzie odżywek możesz znaleźć stosunek leucyna – izoleucyna – walina nawet na poziomie 10:1:1, co jest pozbawione sensu. Samo rozpoczęcie budowania łańcucha bez kolejnych cegiełek jest zbędne. Prawdopodobnie nie dostarczasz też pozostałych aminokwasów w wystarczającej ilości wraz z jedzeniem, toteż kupienie droższej odżywki nie zagwarantuje wymarzonych rezultatów.
Badania prowadzone nad skutecznością poszczególnych stosunków BCAA wykazały, że optymalną proporcją jest 1,1: 0,7: 0,8. Po analizie specyfików, jakie proponują nam producenci, można stwierdzić, że najbliższy idealnemu jest rozkład 2:1:1, i jest to jeden z najbardziej podstawowych rozkładów.