Asymetria ciała – kiedy Twoje ciało jest dysproporcjonalne?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Asymetria ciała – kiedy Twoje ciało jest dysproporcjonalne?
Nasze ciało nie jest idealnie symetryczne. O takim stanie rzeczy dowiadujemy się już w szkole na pierwszych lekcjach biologii. Często patrząc w lustro możemy wskazać różnice pomiędzy prawą i lewą stroną ciała. Asymetria ciała jest zupełnie normalnym zjawiskiem i zazwyczaj nie stanowi ona powodu do zmartwień. Rozszyfruj pojęcie asymetria ciała i dowiedz się co zrobić, kiedy jedna strona ciała jest większa od drugiej!

Asymetria ciała w kulturystyce

Jednak w przypadku osób, które zawodowo zajmują się sportem, w szczególności kulturystów, asymetria ciała jest poważnym problemem, w niektórych przypadkach wykluczającym ze startów. Dlaczego? W sportach sylwetkowych jednym z kryterium oceny jest właśnie proporcja i symetria ciała. Zaburzenie idealnych wymiarów dotyczące zarówno nóg w stosunku do tułowia, jak i do ramion, jest elementem zmniejszającym szansę na wygraną w zawodach. Istnieje też dysproporcja konkretnej grupy mięśniowej, t.j. nogi, ramiona czy klatka piersiowa.

Asymetria ciała - przyczyny dysproporcji partii mięśniowych

Wyróżniamy kilka przyczyn asymetrii ciała, do których należą:
– patologiczne wady postawy: krzywy kręgosłup, krótsza noga, wady klatki piersiowej; są to wady, na które nie mamy wpływu i jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest rehabilitacja i korektywa– charakter pracy lub dyscypliny sportowej angażującej w znacznym stopniu tylko jedną ze stron ciała
dominacja jednej ze stron, wynikająca z procesu lateralizacji, która jest najbardziej popularną przyczyną.
Kształtowanie dominującej (wiodącej) ruchowo strony, czyli lateralizacja, rozpoczyna się w okresie niemowlęcym, a kończy w wieku szkolnym. Chwytanie przez dziecko zabawki częściej lewą lub prawą ręką nie jest przypadkowe. W ten sposób kształtuje się dominacja czynności ruchowych. Lateralizacja może być jednorodna (dominacja lewej lub prawej ręki, nogi) lub niejednorodna krzyżowa, czyli lewa ręka, prawa noga i na odwrót.W związku z tym, wszystkie ruchy dominującej strony nieświadomie wykonujemy bardziej precyzyjnie. Połączenie mięśniowo-nerwowe jest większe, więc mięśniami poruszamy bardziej świadomie. Często zdarza się, że strona wiodąca przejmuje większy ciężar podczas wykonywania ćwiczenia. A co za tym idzie, wykonujemy intensywniejszy trening tej właśnie strony. Zazwyczaj jednak nie ma wielkiej różnicy w budowie ciała i nie ma powodu do ich korygowania. W przeciwnym wypadku należy popracować nad słabszą stroną, by zmniejszyć zaistniałą dysproporcję.

Asymetria ciała - jak niwelować dysproporcje ciała?

Jest kilka sposobów na zmniejszenie różnicy pomiędzy prawą a lewą stroną, jednak nie każdy z nich jest odpowiedni dla każdego. Przede wszystkim nie należy używać większego obciążenia dla słabszej strony, czy robić więcej serii. Może to jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, gdyż podczas ćwiczeń zaangażowane są całe grupy mięśni, a nie tylko jeden. Takie podejście zamiast pomóc, może jeszcze bardziej zwiększyć dysproporcje ciała.
1. Idealnym rozwiązaniem jest wykonywanie większości ćwiczeń niezależnie, czyli jednorącz/ jednonóż. Wtedy mamy pewność, że dana strona wykonała faktycznie taką samą pracę. Poza tym podczas treningu słabszej strony należy się bardziej skoncentrować. Jak już zostało wspomniane, dominująca strona jest uprzywilejowana jeśli chodzi o połączenie mięśniowo-nerwowe. Podczas treningu dociera do niej więcej, mocniejszych bodźców, niż do drugiej. Niezwykle ważne jest skupienie się na pracy mięśni podczas ćwiczeń oraz na ich skurczu. Każdy wie, że rozmowa przez telefon podczas treningu drastycznie zmniejsza jego efektywność. O ile dominująca strona poradzi sobie w każdej sytuacji, o tyle słabszej stronie należy poświęcić szczególną uwagę. Warto podczas ćwiczeń mniej uprzywilejowanej strony spowolnić ruch (szczególnie fazę ekscentryczną) oraz maksymalnie dopinać mięsień w szczytowym napięciu.
2. Następny sposób, aby wyeliminować dysproporcje ciała, to poświęcenie obydwu stronom tyle samo czasu. Zwłaszcza jeśli uprawiamy sporty sylwetkowe. Każdy podświadomie zawsze pokazuje swoją mocniejszą stronę. W przypadku kiedy napinamy mięśnie, pozując lub po porostu, pokazując komuś swoją muskulaturę, prezentowana jest mocniejsza strona (biceps, noga). Również kulturyści wykonując pozy obowiązkowe, mają swoją ,,lepszą” stronę, którą wolą eksponować. W ten sposób asymetria ciała jeszcze bardziej się pogłębia. Mięśnie poprzez napinanie i skurcze izometryczne stają się mocniejsze i nabierają ładniejszych kształtów. Niewiele jest osób, którym z łatwością przychodzi pozowanie na dwie strony. Warto jednak na sali treningowej lub w domu przed lustrem spróbować zrobić to na obie strony. Nie wymagamy od Ciebie takiego zachowania przed publicznością. Nawet jeśli i tak podczas zawodów, czy pokazu, będziemy pokazywali tę wiodącą stronę, to przynajmniej mamy pewność, że druga jest równie dobra, zarówno w pozach przodem, jak i tyłem.