Czy warto korzystać z pasa neoprenowego?

  • Głosów: 5
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Czy warto korzystać z pasa neoprenowego?
Niedawno w telewizji widziałem reklamę pasa neoprenowego. Osoby biorące w niej udział zachwalały go jako doskonały sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Z racji tego, że na moim brzuchu pojawił się niechciany tłuszczyk, to zacząłem się zastanawiać nad jego zakupem. Zanim jednak zdecyduję się na ten krok chciałbym dowiedzieć się, czy tego rodzaju „sprzęt treningowy” faktycznie przyśpiesza proces „spalania” zbędnej tkanki tłuszczowej?

Pas neoprenowy nie prowadzi do zwiększenia efektywności utleniania zbędnej tkanki tłuszczowej. Wynika to z tego, iż większe wydzielanie potu, do którego przyczynia się stosowanie pasa neoprenowego i jemu podobnych „wynalazków”, nie przekłada się na ilość spalonego tłuszczu. Skorzystanie z tego typu „sprzętu treningowego” nie prowadzi również do tego, że utleniana jest tkanka tłuszczowa znajdująca się przede wszystkim w części ciała pokrytej neoprenem. Tłuszcze „spalane” są z całego organizmu niezależnie od tego, co na siebie założymy.

Pochodzenie potu

Do prawidłowego funkcjonowania człowieka niezbędna jest praca mięśni. Jednak by ona zachodziła konieczna jest energia. Jest ona niezbędna nie tylko do poruszania się i wykonywania ćwiczeń fizycznych, ale również do zachowania podstawowych czynności ustroju. Energia jest wytwarzana w ludzkim organizmie na drodze „spalania” różnych substratów energetycznych, głównie węglowodanów oraz tłuszczów. Niestety ludzkie ciało nie jest doskonałą „elektrownią” – tylko 20-25 procent wytwarzanej w komórkach energii przeznaczane jest na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu oraz na pracę mięśni. Pozostała część przekształcana jest na drodze przemian biochemicznych w ciepło. Nadmierny wzrost temperatury ciała może doprowadzić do wielu bardzo negatywnych skutków. Dlatego też ludzki organizm wykształcił mechanizm obronny zapobiegający przegrzaniu się organizmu – pocenie się.

Pot a ćwiczenia fizyczne

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych organizm, a przede wszystkim mięśnie, potrzebuje więcej energii. Właśnie z tego względu w komórkach zwiększa się intensywność i szybkość przemian energetycznych. Nasileniu ulega nie tylko wytwarzanie energii, ale także ilość wydzielanego ciepła. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury, a co za tym idzie przegrzaniu się, organizmu na różne sposoby usuwa nadmiar ciepła. W pierwszej kolejności wykorzystuje zjawisko konwekcji oraz promieniowania. Niestety te mechanizmy usuwania nadmiaru ciepła z organizmu są mało skuteczne. Właśnie z tego względu konieczne jest wykorzystanie kolejnego, którym jest pocenie się.

Im więcej potu tym lepiej?

Wbrew powszechnie panującej opinii, ilość wydzielonego w czasie treningu potu nie przekłada się na jego efektywność. Doskonałym przykładem jest porównanie tego samego treningu wykonywanego na dworze zimą i latem. Ilość potu wydzielona w czasie treningu zrealizowanego latem z pewnością będzie większa od tej, która powstała w czasie treningu wykonanego zimą. Czy oznacza to, że trening zrealizowany zimą był mniej efektywny? Z pewnością nie. Po prostu był on wykonywany w niesprzyjających warunkach atmosferycznych – panowała wysoka temperatura i wilgotność powietrza, a jego ruchy były nieznaczne. Należy również zaznaczyć, iż na ilość powstałego w czasie treningu potu wpływa także zastosowany ubiór.

Warto?

Mimo, że pas neoprenowy nie przyśpiesza „spalania” zbędnej tkanki tłuszczowej, to jednak znajdzie on zastosowanie w treningach. Korzystanie z tego rodzaju „sprzętu treningowego” pozwala ustabilizować i nieznacznie odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ponadto można go również wykorzystać jako uzupełnienie ubioru treningowego, gdyż neopren posiada właściwości termoizolujące – zatrzymuje ciepło.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


Artykuł typu bullshit , piszący nie przygotował się do artykułu , żenada , do tego usuwają nieprzychylne opinie