Czym jest kalistenika?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Czym jest kalistenika?
Przebierając się w szatni po skończonym treningu usłyszałem rozmowę dwóch osób na temat kalisteniki. Podsłuchana rozmowa i przedstawione przez nieznajomych informacje były na tyle ciekawe, że zainteresowałem się tę formą aktywności fizycznej. Chciałbym się dowiedzieć, czym jest kalistenika? Czy do wykonywania ćwiczeń wchodzących w jej skład niezbędne jest posiadanie specjalnego sprzętu treningowego?

Do wykonywania ćwiczeń wchodzących w skład kalisteniki nie potrzeba specjalistycznego sprzętu treningowego. Co więcej niewiele osób jest świadomych tego, że w swoim życiu wykonywało już, i to niejednokrotnie, ćwiczeniach wchodzące w skład kalisteniki. Doskonałym przykładem ćwiczenia, które zalicza się do kalisteniki są bardzo popularne przysiady, a także ‘pompki’.

Czym wyróżnia się kalistenika?

Cechą charakterystyczną kalisteniki jest to, że ćwiczenia wchodzące w jej skład wykonuje się jedynie z obciążeniem własnego ciała. W związku z powyższym w kalistenice nie występują przyrządy typowe dla klubów fitness oraz siłowni. Między innymi sztangi, hantle, a także atlasy, które stanowią podstawę typowego treningu siłowego. W kalistenice jako obciążenie wykorzystuje się ciężar całego lub części ciała osoby ćwiczącej.

Skąd się wzięła kalistenika?

Pochodzenia tej formy aktywności fizycznej należy upatrywać w Starożytnej Grecji. W języku greckim kalistenika oznacz ‘piękno i siła’. Jako pierwszy wspomniał o niej Herodot opisując przygotowania Spartan do bitwy pod Termopilami. Kolejną wzmiankę o kalistenice można spotkać u rzymskiego historyka Liwiusza, który pisał, iż z kalisteniki bardzo chętnie korzystali rzymscy gladiatorzy. W średniowieczu z tej metody treningowej korzystali giermkowie. Ponadto kalistenikę można uznać za pierwowzór gimnastyki sportowej.

Jak wygląda współczesna kalistenika?

Kalistenika stała się zapomnianą formą aktywności fizycznej aż do początku XXI wieku, kiedy to na Paul Wade opublikował książkę: Skazany na trening. Zaprawa więzienna. Dzięki niej oraz licznym filmikom umieszczanym w Internecie kalistenika narodziła się na nowo jako street workout. W swojej książce Paul Wade opisał 6 ćwiczeń, które uznaje się za podstawę współczesnej kalisteniki. Zalicza się do nich: pompki, podciąganie na drążku, przysiady, unoszenie nóg, mostek oraz pompki w staniu na rękach. Należy podkreślić, iż każde z wyżej wymienionych ćwiczeń posiada dziesięć różnych wariantów, które różnią się między sobą stopniem trudności. Dzięki temu każdy, czy to osoba, która dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, czy też osoba z wieloletnim stażem znajdzie odpowiednie dla swojego poziomu sprawności fizycznej ćwiczenie.

Dlaczego warto stosować kalistenikę?

Kalistenika przyczynia się przede wszystkim do znacznej poprawy wytrzymałości siłowej. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń kalistenicznych prowadzi również do zwiększenia siły oraz masy mięśniowej. Ten rodzaj aktywności fizycznej stanowi doskonałe narzędzie treningowe służące poprawie rzeźby (definicji) mięśni. Do zdolności motorycznych, które ulegają polepszeniu dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń wchodzących w skład kalisteniki zalicza się koordynację ruchową oraz gibkość. Pozytywny wpływ kalisteniki na ciało człowieka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do aparatu ruchu. Ćwiczenia kalisteniczne w istotnym stopniu przyczyniają się do poprawy funkcjonowania układu krążenia.

Zdjęcie


Bo dla nas to pasja, zdrowie, nowe znajomości i lifestyle!