Jak drżenie mięśni wpływa na trening?

 • Głosów: 3
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Jak drżenie mięśni wpływa na trening?
Drżenie mięśni to sygnał od organizmu, np. o braku siły czy potencjalnym niebezpieczeństwie. Mimowolne drżenie i szybkie skurcze mięśni mogą być także objawem wielu chorób tj. padaczka czy Parkinson. Na siłowni najczęściej wiąże się z przemęczeniem ćwiczącego i niedoborem składników mineralnych. Jak drżenie mięśni wpływa na trening?

Przyczyny drżenia mięśni

Drżenie mięśni to w rzeczywistości zaburzenia ruchowe, które objawiają się rytmicznym i zmiennym ruchem grup mięśniowych.

 • Mogą pojawiać się zarówno podczas wykonywania określonych ruchów, ale też i w spoczynku.
 • Zazwyczaj odczuwane są rękach, nogach, tułowiu i twarzy.

Najczęstszą przyczyną jest zazwyczaj:

 • duże zmęczenie mięśni,
 • niedobory witamin i minerałów.

Zjawisko może występować w wyniku problemów z układem nerwowym, a także codziennego stresu.

Drżenie mięśni a wysiłek

Drżenie mięśni w czasie wysiłku jest zjawiskiem bardzo powszechnym - oczywiście jeśli jest lekkie i wynika ze zmęczenia treningowego. Taki wariant drżenia bardzo szybko ustępuje. Jeśli natomiast długo po zakończeniu treningu nie odzyskaliśmy pełnej sprawności i np. mamy problem z chwytem ( w przypadku drżenia rąk) - może się to już wiązać z poważnym przeciążeniem, a nawet kontuzją. Takich symptomów niewolno nikomu bagatelizować.

Drżenie mięśni a brak witamin i minerałów  

Kolejnym powodem skurczy mięśniowych mogą być niedobory witamin i minerałów. Tyczy się to szczególnie:

Te minerały wpływają na gospodarkę układu nerwowego i mięśniowego u człowieka. Jak sobie poradzić z ich niedoborami?

 • Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie ich w codziennej diecie. Ich wysoką zawartość znajdziemy m.in. w nabiale, orzechach, warzywach i owocach.
 • Kompleksy witamin i minerałów w odżywkach to doskonały sposób na uzupełnienie brakujących mikroelementów. Warto jednak pamiętać, żeby stanowiły jedynie dodatek do odpowiedniego planu dietetycznego.

Co jeszcze wpływa na drżenie mięśni?

Co jeszcze wpływa na drżenie mięśni prócz treningu i diety? Przyczyn można szukać w substancjach, które większość z nas dostarcza do organizmu codziennie. Dobrym przykładem mogą być leki, a także kawa. Warto wiedzieć, że drżenie mięśni bardzo łatwo jest pomylić z tikami nerwowymi.

Wpływ drżenia mięśni na trening   

Drżenie mięśni w czasie treningu to sygnał naszego organizmu. Co może próbować przekazać? Głównym komunikatem jest informacja o dużym obciążeniu, które przekracza strefę komfortu naszych mięśni. Nie trzeba się tym zbytnio przejmować, jeśli:

 • nie utrudnia to poprawnego wykonywania ćwiczenia,
 • nie powoduje ostrego bólu.

Warto jednak zachować większą ostrożność w trakcie treningu i zwrócić uwagę na każdy kolejny ruch w serii. Przekraczanie granic naszego organizmu, przy odpowiedniej kontroli, zapewnia odpowiedni bodziec do progresu treningowego i przyrostów.

Sposoby na drżenie mięśni

Przykurcze lub lekkie drżenie mięśni to w pierwszej kolejności objawy przemęczenia. Najlepszym sposobem na ich eliminację jest więc prawidłowa regeneracja. Na ten ważny element planu treningowego składa się m.in. sen i suplementacja. Gdyby jednak w dalszym ciągu pojawiały się skurcze i drżenia pojedynczych mięśni, warto udać się na badania krwi i konsultacje z lekarzem. W sytuacji gdy zdarza się to jedynie na siłowni lub po treningu, nie należy traktować tego jako złą wróżbę. Trzeba odpowiednio przygotować się do kolejnych treningów i w dalszym ciągu ćwiczyć.


Dzk , Jak lece z pompkami na podstawkach to poza bólem głowy moje nogi dostawały mocnej padaki, tak naprawde mocnej xDD

-- LINK USUNIĘTY -- - Amoxicillin 500mg Capsules <a href="-- LINK USUNIĘTY -- No Prescription</a> -- LINK USUNIĘTY --

-- LINK USUNIĘTY -- - Amoxicillin No Prescription <a href="-- LINK USUNIĘTY -- Buy Generic</a> -- LINK USUNIĘTY --

-- LINK USUNIĘTY -- - Amoxil Buy Generic <a href="-- LINK USUNIĘTY -- 500mg Capsules For Sale</a> -- LINK USUNIĘTY --

-- LINK USUNIĘTY -- - Amoxicillin 500 Mg <a href="-- LINK USUNIĘTY -- 500 Mg</a> -- LINK USUNIĘTY --