Jak szybko wyleczyć kontuzję?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak szybko wyleczyć kontuzję?
Zachęcony przez kolegę z pracy, od dłuższego czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia systematycznych treningów. Chciałbym w nich uwzględnić przede wszystkim ćwiczenia siłowe, jednak nie obce będą mi również ćwiczenia kardio, a zwłaszcza firmowe rozgrywki w tenisa ziemnego, którego kiedyś nawet trenowałem. Niestety moja przygoda z kortem i rakietą skończyła się groźną kontuzją, która nie została wyleczona do końca, w związku z czym jej skutki odczuwam do dziś. Kierując się przebytymi wydarzeniami mam dwa bardzo ważne dla mnie pytania. Czy uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu wiąże się z kontuzjami? Ponadto, jakie są sposoby na wyleczenie już doznanych kontuzji?

Każdy rodzaj aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy jest ona związana z wykonywaną pracą, czy też z uprawianą dyscypliną sportu, wiąże się z ryzykiem powstania kontuzji, zwłaszcza aparatu ruchu. Jednakże kierując się podstawowymi zasadami treningowymi oraz zdrowym rozsądkiem można w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu. Warto również pamiętać, że kontuzji można nabawić się nie tylko w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych, ale również podczas zwykłego spaceru, na przykład po drodze do sklepu.

RICE

Jest to akronim od angielskich słów:

  1. Rest – odpoczynek
  2. Ice – lód
  3. Compression – ucisk
  4. Elevation – podniesienie

Określają one podstawową, najprostszą i zarazem najszybszą metodę walki z nowo powstałą kontuzją. Opisując ją w telegraficznym skrócie, polega ona na natychmiastowym przerwaniu (Rest – odpoczynek) wykonywania ćwiczenia w momencie powstania urazu. Następnie kontuzjowane miejsce należy ucisnąć (Compression – owinąć bandażem), a także schłodzić (Ice – obłożyć lodem). W dalszej kolejności część ciała, która doznała urazu należy podnieść (Elevation) około 30cm powyżej serca.

Zimno

Zimno stanowi jedną z najprostszych i jednocześnie bardzo skuteczną metodę leczenia różnego rodzaju kontuzji. Charakteryzuje się ono działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, a także przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni. Z tego względu można je stosować w trakcie leczenia różnego rodzaju urazów i przeciążeń, obrzęków będących następstwem złamania kości oraz zwichnięć i skręceń stawów. Zimno wykorzystuje się również w leczeniu ostrego zapalenia tkanek miękkich okołostawowych.

Ciepło

Ciepło, podobnie jak zimno, również można wykorzystać w procesie leczenia różnego rodzaju urazów narządu ruchu. Jego wpływ na aparat ruchu objawia się przede wszystkim w zmniejszaniu napięcia mięśni. Między innymi właśnie z tego względu zaleca się stosowanie sauny w leczeniu stanów pourazowych narządu ruchu.

Kąpiele

Innym zabiegiem, który można wykorzystać w procesie leczenia kontuzji, zwłaszcza różnego rodzaju stanów zapalnych i pourazowych, są kąpiele. Warto w tym miejscu podkreślić, iż woda oddziałuje praktycznie na wszystkie układy i struktury ludzkiego organizmu. Działanie wody na organizm jest bardzo zróżnicowane i w głównej mierze zależy od jej temperatury. W leczeniu urazów aparatu ruchu wykorzystuje się przede wszystkim kąpiele wirowe zwane również masażami wirowymi.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wymienione w tym artykule sposoby leczenia różnego rodzaju urazów aparatu ruchu są możliwe do wykonania nawet w warunkach domowych. Dzięki temu można je stosować samodzielnie bez długiego oczekiwania na refundowany zabieg rehabilitacyjny, czy też wydawania niemałych pieniędzy na prywatną wizytę u fizjoterapeuty. Ich systematyczne wykonywanie z pewnością przyśpieszy proces powrotu do zdrowia. Warto jednak podkreślić, że większości kontuzji można w bardzo prosty sposób uniknąć. Wystarczy tylko przed każdym treningiem wykonać solidną rozgrzewkę, a po jego zakończeniu dokładnie się rozciągnąć.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


1. Osoba początkująca: słaba rozgrzewka, brak rozciągań, za duży ciężar => kontuzja. Najczęściej naciągnięte ścięgno, stan zapalny. Przerwa w zajęciach, zwapnienia pozostające po ustąpieniu stanu zapalnego ścięgien. I wtedy nie ma rady, trzeba dalej ćwiczyć, to pomoże, ale dobrze się rozgrzać, nie przesadzać z ciężarem. Nierównomierne ćwiczenia ciała. Na przykład wzmocni się nogi, ale nie kostki: zapalenie ścięgna w kostce przy szybkim biegu.. Można też zrobić krzywdę kręgosłupowi. Powody jak wyżej +, co najważniejsze, nieprawidłowo zrobione ćwiczenia, na przykład przez podglądanie innych ćwiczących lub instrukcje od amatorów. Trzeba pytać się instruktora! Kto pyta nie błądzi. 2. Po kontuzji. Dobre ćwiczenia, skonsultowane z instruktorem, najlepiej mającym też wiedzę fizjoterapeuty, leczą kontuzję, albo znacząco poprawiają sytuację. Ortopedzi mniej się na tym znają. 3. Docenić zajęcia grupowe, typu TBC, Fit Ball,, Pilates, ABT i inne. Gibkość, kondycja, odchudzanie, zamiast pakowania w kółko ciężarów, co często prowadzi do kontuzji. . Wszystko to piszę z własnego doświadczenia wielu lat w różnych klubach i siłowaniach. Bardzo zachęcam: zacznij systematycznie chodzić do fitness kubu :)