Jazda na nartach w pigułce

  • Głosów: 4
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jazda na nartach w pigułce
Pomiędzy świętami, a sylwestrem wyjeżdżam w Tatry. Zamierzam aktywnie spędzić ten czas na jeździe na nartach. Jest jedno ale. Nie umiem szusować po śniegu – nie miałem okazji wcześniej się nauczyć. Wynajęcie instruktora jest drogie, a wydaje mi się, że szybko chwytam nowe umiejętności ruchowe, tak więc moje pytanie brzmi: „Jak można nauczyć się szybko i samodzielnie jeździć na nartach.” Chciałbym sam spróbować posiąść tą umiejętność.
Nauka nieznanych dotąd czynności sportowych, nowych umiejętności ruchowych nie jest trudna, jeżeli rozbija się cały ruch na mniejsze etapy. Z metodycznego punktu widzenia, nazywa się to nauka metodą analityczną. Całą czynność dzieli się na składowe, których przyswajanie staje się łatwiejsze. Jazda na nartach należy do trudniejszej grupy umiejętności ruchowych, mimo to można samemu przy odrobinie chęci, czasu nauczyć się tego wciągającego sportu. Aby jednak móc nauczyć się szusować po stokach gór, należy zapatrzeć się w narty. Dla początkujących śmiało można polecić narty półcartingowe, które umożliwiają opanowanie w krótszym czasie skrętów w szusie. Oprócz nart potrzebne są jeszcze buty, wiązania, kijki. Oczywiście nie trzeba kupować, zawsze można wypożyczyć cały potrzebny sprzęt na miejscu - w górach. Cena waha się w zależności od miejscowości od 20 do 50 zł za dzień. Mając śnieg, narty z butami i wiązaniami można przystąpić do samodzielnej nauki jazdy. 6 kroków, które należy wykonać, by posiąść sztukę jazdy na nartach:
  • Nauka chodzenia w butach: narty z wpiętymi wiązaniami i buty należy zapakować i udać się na stok oznaczony zielonym kolorem – dla początkujących. Ubrać buty i chwilę pochodzić w nich. Po ubraniu nogi lekko zginają się, a podudzia pochylają w przód. Dla amatorów ta pozycja będzie czymś nowym. By oswoić się należy przejść się kilkanaście metrów w tą i z powrotem.
  • Nauka upadków: po oswojeniu się z butami można wczepić narty, które oczywiście mają założone wiązania. Wpięcie nart jest bardzo proste, wystarczy włożyć but narciarski w pasujące miejsce. Prawidłowe wpięcie nart wydaje odgłos zatrzasku. Będąc przyczepionym do nart należy rozpocząć naukę upadania – ważnej czynności, która może przydać się w kryzysowych sytuacjach, np. wpadając w panikę jadąc z górki. Sztuka upadku jest prosta, należy wykonać przysiad, jak najniższy – tyłek poprzez ułożenie butów będzie mocno odchylony do tyłu. Po wykonaniu przysiadu należy przechylić się w lewo lub w prawo tak by przewrócić się na bok nogi. Ową czynność należy powtórzyć kilkanaście razy, za każdym razem przechylając się w inną stronę.
  • Nauka chodzenia w nartach po płaskim: po nauce upadania należy oswoić się z nartami chodząc po terenie płaskim. Są dwa podstawowo kroki: łyżwowy i klasyczny. Łyżwowy jak sama nazwa podpowiada to aluzja jazdy na łyżwach, czyli stawianie nart pod kątem 45 stopni w bok. Klasyczny krok to poruszanie się z nartami ustawionymi równolegle do siebie. By oswoić się należy przejść się kilkanaście metrów w tą i z powrotem.
  • Nauka jazdy pługiem: po nauczeniu się powyższych czynności, można rozpocząć zjazd z górki, na którą należy wjechać wyciągiem lub orczykiem. Podstawowym i najprostszym sposobem zjeżdżania jest pług. Pług to ustawienia nart w odwróconą literę „V”, czubki blisko, pięty daleko. Ustawienie tak stóp na zboczu pozwoli na zjazd. Aby ruszyć w przód należy lekko pochylić się w przód – wówczas zjeżdżamy prosto po linii. Do skrętów wykorzystujemy przenoszenie ciężaru ciała, raz na lewo – jeżeli chcemy skręcić w lewo, raz na prawo – jeżeli chcemy skręcić w prawo.
  • Nauka jazdy szusem: trudniejszą sztuką jazdy na nartach jest szusowanie. Szusowanie to jazda z nartami ustawionymi równolegle. Jazda prosto, potocznie zwana: "na strzałkę", jest prosta. Wystarczy ustawić nogi równolegle (zgiąć je lekko w kolanach i pochylić się w przód. Trudniejsze jest zatrzymywanie i skręcanie. By skręcić w prawo należy jednocześnie obie narty przesunąć w prawo poprzez „podniesienie” pięt i przeniesienie ciężaru ciała bardziej na nogę prawą. Analogicznie w lewo.
  • Doskonalenie jazdy pługiem i szusem: wszystkie stoki są oznaczone kolorami, po oswojeniu się z pługiem i szusowaniem można rozpocząć etap doskonalenia jazdy na nartach na trudniejszych (bardziej wyboistych i stromych) stokach.
Jazda na nartach daje mnóstwo radości, a początki nauki tej dyscypliny sportowej są niezwykle przyjemne i bogate w śmieszne sytuacje. Pomysł na tą zimową aktywność – godny polecenia.

bardzo dobry artykuł

Jazda na nartach, to nie taka prosta sprawa. Kwestia trafienia na dobrego nauczyciela. Mnie się to udało dzięki Klubowi Alpino w Katowicach.

""Do skrętów wykorzystujemy przenoszenie ciężaru ciała, raz na lewo – jeżeli chcemy skręcić w lewo, raz na prawo – jeżeli chcemy skręcić w prawo."" - nie na odwrót?? ""By skręcić w prawo należy jednocześnie obie narty przesunąć w prawo poprzez „podniesienie” pięt i przeniesienie ciężaru ciała bardziej na nogę prawą. Analogicznie w lewo."" a nie na odwrót?? Naciskam na prawą nartę - skręcam w lewo, naciskam na lewą nartę - skręcam w prawo..