Marszobiegi dla początkujących i nie tylko

 • Głosów: 2
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Marszobiegi dla początkujących i nie tylko
Od dzieciństwa mam dużą nadwagę (mama mówiła zawsze, że mam grube kości), która jest główna przyczyną awersji do wysiłku fizycznego. Człowiek im starszy tym mądrzejszy, tak więc w miarę upływu czasu dojrzałem do wniosku, że należy coś ze zbędnym tłuszczem zrobić. Chciałbym poprawić własną sprawność, głównie kondycję (ciężko jest mi wejść na 3 piętro schodami). Jaką formę aerobową poleciłby Pan mi jako osobie, której doświadczenia na płaszczyźnie aktywności ruchowej jest równa zeru.
Idealny sport dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z walką z nadwagą to marszobieg. Marszobieg to ćwiczenie aerobowe, które w łatwy i przyjemny sposób pomaga wzmocnić ciało i kondycję osobom początkującym w dziedzinie aktywności ruchowej oraz osobom, które podczas ćwiczeń pragną kontrolować tętno (tętno odpowiedzialne jest za efektywność spalania tkanki tłuszczowej). Opiera się na połączeniu biegu z marszami w odpowiedniej kombinacji zależnie od stopnia wytrenowania. Do walorów zalicza się:
 • możliwość wykonania ich w każdym miejscu, w każdym terenie,
 • małe prawdopodobieństwo przesilenia organizmu,
 • prostotę wykonania.
Po co wykonuje się marszobieg? Marszobieg jest ćwiczeniem, który pozwala zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, kontrolować tętno podczas całego ćwiczenia, wzmocnić mięśnie, a co za tym idzie usprawnić ciało. Im mniejszy poziom tłuszczu i wyższy poziom wytrenowania ciała, tym więcej sportów można wykonywać bez ryzyka doznania urazów. Osoby, które rozpoczynają kontakt z ruchem mogą ,dzięki marszobiegowi, uwierzyć, że sport to zdrowie. Jak wykonywać marszobiegi? Owe ćwiczenie aerobowe należy wykonywać małymi kroczkami. Pierwszy krok wiąże się z wyznaczeniem czasu całego marszobiegu (całego treningu aerobowego bez rozgrzewki i rozciągania. Czas dla osób początkujących wynosi od 10 do 25 minut, natomiast dla osób średnio zaawansowanych to wartość od 25 do 70 minut. Kolejny kroczek to wybór jednego z poniższych wariantów wykonywania marszobiegu (kombinacje biegu i marszu):
 • 2 minut bieg; 8 marsz (dla osób początkujących),
 • 3 minuty bieg; 7 marsz (dla osób początkujących),
 • 4 minuty bieg; 6 marsz (dla osób początkujących),
 • 5 minut bieg; 5 marsz (dla osób początkujących),
 • 6 minut bieg; 4 marsz (dla osób średnio zaawansowanych),
 • 7 minuty bieg; 3 marsz (dla osób średnio zaawansowanych),
 • 8 minuty bieg; 2 marsz (dla osób średnio zaawansowanych).
Osoby średnio zaawansowane zaczynają od dłuższego biegu mając na uwadze optymalne tętno aerobowe. W momencie, gdy bieg spowoduje zbliżenie się pulsu do górnej granicy optymalnego tętna, należy przejść do marszu. Marsz wykonuje się tak długo, aż puls spadnie do dolnej granicy optymalnego tętna aerobowego. Osoby początkujące, średnio co dwa tygodnie, muszą podnosić sobie poprzeczkę trudności marszobiegu. Powód jest prosty, a mianowicie systematycznie zwiększany poziom intensywności marszobiegu pozwala na polepszanie własnej wytrzymałości biegowej. Jak podnosić poziom trudności? W miarę upływu czasu należy marsz skracać, natomiast bieg wydłużać. Innymi słowy, im lepsza kondycja, tym mniej marszu, a więcej biegu. Zachęcam wszystkich początkujących i nie tylko do wykonywania marszobiegów zgodnie z powyższymi 7 wariantami.

bardzo fajnie opisane mam ten sam problem tzn:jestem gruby od dzieciństwa kiedyś byłem bardziej pulchny ale z tego wyrosłem a brzuch mi niestety został więc tez postanowiłem wziąć się za siebie i zacząłem biegać.Myślę że ten artykuł pomoże osobą w podobnej sytuacji :)

wolę osobiście bieganie szybsze na dłuzszy dystans np 1500m

Ja biegam od dłuższego czasu każdego ranka ok 4km i wiem po sobie że najważniejsze to nie odpuścić żadnego dnia.. Bo później już jest tylko gorzej ;)

Mnie takie marszobiegi juz męczą , ale dla osób początkujących jak najbardziej polecam...:)

tez sie zgodze dobre na poczatek bo teraz juz biegam po 5 km dziennie

W końcu więcej ruchu wyjdzie na zdrowie

Ja próbowałem kilka razy... Niestety mam chyba zakodowaną przeginkę!! :D Za wszelką cenę chciałem udowodnić (tylko nie wiem komu), że mogę więcej i więcej! I oczywiście kończyło się na pierwszym razie... Muszę sobie kogoś dokooptować. Może razem się uda!! :)

jak jeszcze bylem w szkole to po przebiegnieciu 1km mialem zawroty glowy i wymioty... sprobuje ale chyba to bedzie trucht niz bieg :D ale za to na 100m mialem 11.80 s ;]

jak narazie wstrzymuje sie od biegania bo pracuje nad masa ale jak bede chcial pobiegac to bede wiedzial jak heh

git

podejme się wyzwania i wykorzystam tych 7 wariantow w/w :) trzeba tą slaba kondycje poprawic:)

ZACZYNAŁEM OD MARSZOBIEGÓW. W najlepszej kondycji ważąc 75kg przy 180 cm wzrostu, bieg na 1 km zajmował mi poniżej 3 minut (2,53, 2,58), teraz po wyleczeniu kontuzji (złamana V kość śródstopia) i po kilku treningach na 1 km czas w granicach 3,15 do 3,25. Trudno jest wrócić poniżej 3 minut ale będę się starał.

ja tam wole pobiegac sobie po terenach gorskich;P

pewnie,2 razy na Śniezke i spokój;-)

wole rowerek :d

Bo najgorzej jest zaczac. A jak juz zaczac to madrze zeby nie nadwyrezyc organizmu ewentualnie nie doznac kontuzji ktora moglaby zniechecic do sportu ;)

Ja tam wolę zwykłe biegi, niż marszobieg...

trzeba tą slaba kondycje poprawic:)

Ja rowniez kondycyjnie wyiekam...

Niezły artykul.

Dobry, jak każdy na SFD!

zgadzam się, dobry i przydatny artykuł. ! :]

fajny artykuł ;)

dobry artykul =0

dobry artykul =0

dobry artykul =0

dobry

miło wiedzieć conieco więcej

Ciekawy artykuł :)

przyda sie musze zacząc biegać bo mam problem z kondycją

świetny artykuł! Kiedys czytałem podobny w mh. Teraz bardzo mi sie przyda bo kondycja u mnie kuleje;/

Niedawno przekonałem się że z moją masą długo sobie nie pobiegam. Muszę kombinować jak w wyżej wymienionym artykule. Ale jestem optymistą bo trening czyni mistrza

W biegach to ja nie jestem zły;]

Ciekawy artykuł :)

fajny art

dobre

artykuł

Bardzo dobry

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

Fajny

Bardzo dobra porada dla ludzi którzy chcą zacząć walczyć ze swoja wagą.

ja lubie sobie potruchtac:) Dobry artykioł

dobry artykuł :) ale narazie z nieg onei skorzystam :P ne ima mproblemu z nadwaga :)

Bardo przydatny artykuł

Super pomysl i na pewno w weekendy z tego skorzystam. Polecam kazdemu jak na poczatek. :)

dobry artykuł, ciekawy pomysł żeby zacząć biegać regularnie

Dobry art.

fajne, bo działa

niezly art

Ciekawy artykuł :) Polecam!

polecam artykuł

polecam

Polecam