Metoda ciągła, czy interwałowa – sprawdź, czym spalisz tłuszcz (część II)

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Metoda ciągła, czy interwałowa – sprawdź, czym spalisz tłuszcz (część II)
Z poprzedniego artykułu dowiedziałem się, czym jest trening kardio, a także zapoznałem się ze szczegółową charakterystyką obu metod (ciągłą i interwałową) jego wykonywania. Z racji tego, iż moim głównym celem treningowym jest spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, to chciałbym się dowiedzieć, czy obie przytoczone metody przyczynią się do jego realizacji. Interesuje mnie również, czy zarówno metoda ciągła, jak i metoda interwałowa w podobny sposób spalają zbędną tkankę tłuszczową.

Przed zapoznaniem się z odpowiedziami na powyższe pytania, warto przypomnieć sobie, kiedy i jak dochodzi w ludzkim organizmie do spalania tkanki tłuszczowej. Otóż do utleniania tłuszczów dochodzi tylko w warunkach tlenowych. Zachodzą one w organizmie wtedy, gdy ilość dostarczanego do ustroju tlenu przekracza zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Rozpatrując utlenianie tłuszczów pod względem fizjologicznym, możemy wyróżnić w nim trzy, zachodzące w obrębie mitochondriów etapy. Proces spalania tłuszczów rozpoczyna się β-oksydacją, po której z kolei następuje cykl Krebsa. Trzecim i zarazem ostatnim etapem utleniania tłuszczów jest fosforylacja oksydacyjna. Należy zaznaczyć, że najwięcej mitochondriów znajduje się w obrębie mięśni poprzecznie-prążkowanych (szkieletowych).

Spalanie tłuszczów w metodzie ciągłej

Jak?

Wiemy już, że tkanka tłuszczowa spalana jest w warunkach tlenowych. W związku z tym, by trening kardio realizowany metodą ciągłą skutecznie utleniał tłuszcze, musi być wykonywany z umiarkowaną intensywnością zapewniającą optymalny dostęp tlenu do organizmu. Zwiększenie intensywności treningu kardio realizowanego metodą ciągłą sprawi, iż większość syntetyzowanej przez organizm energii będzie pochodziła ze spalania węglowodanów (glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz glukozy), a nie tłuszczów. W efekcie trening, który w założeniach miał spalać zbędną tkankę tłuszczową, tylko w niewielkim stopniu zrealizuje swój cel. Właśnie z tego względu niezwykle istotne jest przestrzeganie optymalnej intensywności treningu kardio wykonywanego metodą ciągłą.

Kiedy?

Jednak w treningu kardio wykonywanym metodą ciągłą ważna jest nie tylko jego intensywność, ale również czas trwania. Z czego to wynika? Otóż tłuszcze stanowią główny substrat energetyczny dopiero po około 20-25 minutach od rozpoczęcia treningu kardio realizowanego metodą ciągłą. Wcześniej większość energii powstaje w wyniku spalania węglowodanów – wspomnianego już glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz glukozy. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, by trening kardio wykonywany metodą ciągłą spalał tkankę tłuszczową, to musi on być wykonywany z umiarkowaną intensywnością i trwać ponad 20-25 minut.

Spalanie tkanki tłuszczowej w metodzie interwałowej

Kiedy?

Z racji tego, iż treningi kardio wykonywane metodą interwałową zalicza się do anaerobowej aktywności fizycznej, to do spalania tłuszczów nie dochodzi w czasie ich trwania. W związku z tym, czy można je wykorzystać do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej? Metodą interwałową można jak najbardziej posłużyć się w procesie odchudzania, z tego względu, iż w jej przypadku do utleniania tłuszczów dochodzi nie w trakcie trwania treningu, a po jego zakończeniu.

Dlaczego?

Spalanie tłuszczów po treningu realizowanym sposobem interwałowym jest możliwe dzięki występowaniu tak zwanego długu tlenowego. Jest on zjawiskiem fizjologicznym przejawiający się nadmiernym (ponad wartość spoczynkową) poborem tlenu. Wzmożone w trakcie trwania długu tlenowego pochłanianie tlenu, a co za tym idzie panujące warunki aerobowe (tlenowe) oraz konieczność odbudowania zapasów energii (ATP) spożytkowanej w trakcie wykonywania ćwiczeń, przyczyniają się do utleniania tłuszczów. Warto również zaznaczyć, iż dług tlenowy występujący po bardzo intensywnym treningu kardio wykonywanym metodą interwałową może trwać nawet kilka godzin.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z kolejną częścią tego artykułu.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj



zatem jaki powinien być optymalny puls w obu metodach ?

Rozumiem, że w podobnych artykułach osoba zamieszczająca je mogła nie posiadac wiedzy na temat metabolizmu komórki mięsniowej. mamy jednak artykuł z tego roku i nadal ktos PISZE ze "tłuszcz tzn wolne kw tłuszcowe "spala sie po 20 minutach od czasu rozpoczęcia wysiłku. W Podstawach fizjologii wysiłku jest wyraznie napisane że tłuszcze utleniane są w procesach ale od poczatku wysiłku głębiej po "3 minucie od jego rozpoczęcia:) warunkiem jednak jest intensywnośc wykonywania wysiłku, co za tym idzie pobór tlenu, co z tym zwiazane stopień wytrenowania osobnika.. Płeć, stan zdrowia itd ALE to dopiero POCZĄTEK tego co potrzebne jest aby tłuszczł spalany był w optymalnych warunkach. prosze zatem zweryfikować wiedzę, albo nie zamieszczać takich artykułów bo to jest mało wiarygodne.... no chyba że czegos nie rozumiem to przepraszam