Orbitrek – Twoja broń w walce z nadwagą

  • Głosów: 3
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Orbitrek – Twoja broń w walce z nadwagą
Siedzący tryb życia związany z pracą zawodową sprawił, iż moja masa ciała niebezpiecznie zbliżyła się do poziomu oznaczającego otyłość. Chciałbym wrócić do formy z końca studiów, jednak nie lubię biegać. Czy orbitrek również pozwoli mi ‘spalić’ zbędną tkankę tłuszczową? Czym się kierować przy jego zakupie?

Orbitrek, nazywany również trenażerem eliptycznym, można spotkać praktycznie w każdym klubie fitness i siłowni. Mimo tego, że od jego wprowadzenia do powszechnego użytku minęło niewiele czasu, to jednak posiada on już całe rzesze swoich fanów i fanek. Jedną z jego zalet jest to, że pozwala zastąpić nielubiane przez wiele osób bieganie, czy też nużącą jazdę na rowerze stacjonarnym. Wprowadzając orbitrek do swoich treningów możliwe jest wykonywanie treningów wytrzymałościowych (kardio) w domu.

Trening wytrzymałościowy (kardio) – pogromca tłuszczu

To właśnie ćwiczenia wytrzymałościowe stanowią podstawowe narzędzie treningowe do walki ze zbędną tkanką tłuszczową. Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób wciąż za najskuteczniejsze ćwiczenie odpowiedzialne za redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej uważa popularne ‘brzuszki’. Orbitrek stanowi sprzęt treningowy, na którym można wykonywać tylko ćwiczenia wytrzymałościowe. Warto zaznaczyć, iż można na nim realizować treningi kardio zarówno metodą ciągłą, jak i metodą interwałową.

Jaki orbitrek kupić?

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje orbitreków – mechaniczne oraz magnetyczne. Różnią się one między sobą przede wszystkim systemem, który odpowiada za stawianie oporu. W orbitrekach mechanicznych opiera się ona na hamulcu, który poprzez tarcie zmniejsza prędkość koła zamachowego, a co za tym idzie zwiększa opór. Natomiast w magnetycznych trenażerach eliptycznych, koło zamachowe hamowane jest dzięki działaniu pola magnetycznego lub w bardziej zaawansowanych konstrukcjach elektromagnetycznego. Orbitreki wykorzystujące magnes lub elektromagnes charakteryzują się cichszą pracą oraz dużo większą wytrzymałością. Niestety są one droższe od orbitreków mechanicznych.

Czym się kierować?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj orbitreka, ale również na jego pozostałe parametry, które w bardzo dużym stopniu wpływają na komfort korzystania z tego typu urządzenia. W pierwszej kolejność należy kierować się zakresem regulacji oporu stawianego przez urządzenie. Im jest on większy, tym lepiej dostosujemy opór stawiany przez urządzenie do własnych możliwości oraz założeń realizowanego planu treningowego. Jeśli orbitrek ma stanowić sprzęt treningowy wspomagający proces redukcji masy ciała, to należy sprawdzić jaki jest maksymalny ciężar osoby, która może na nim bezpiecznie ćwiczyć. Warto, aby trenażer eliptyczny miał również możliwość regulacji. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie jego ustawień pod indywidualne preferencje.

Jakie funkcje dodatkowe wybrać?

Praktycznie wszystkie dostępne na rynku orbitreki wyposażone są w różnego rodzaju funkcje dodatkowe, na przykład wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje o aktualnie realizowanym ćwiczeniu. Ilość i dokładność wyświetlanych parametrów zależy od klasy danego urządzenia. Do podstawowych parametrów, które pojawiają się na wyświetlaczu, zalicza się prędkość oraz ilość obrotów. Do funkcji dodatkowych należy również zaliczyć wbudowany w urządzenie pulsometr. Jednak nie należy się nim zbytnio kierować, gdyż jakość odczytu tętna z dłoni obarczona jest znacznym błędem pomiarowym.

Zdjęcie